מדריך המס לביצוע רילוקיישן (Relocation) - עצות פרקטיות לביצוע (חלק ב')

עו"ד אריה ליבוביץ
אז החלטתם ליסוע לחו"ל בעקבות הצעת עבודה ובצע רילוקיישן (Relocation) מזל טוב. בפניכם הכנות רבות במישורים שונים : חינוך ולימודים לילדים, היתרי עבודה, ביטוחים וכו. אנו ממליצים להיערך מראש גם בתחום המיסים.

 

מבוא
אז החלטתם ליסוע לחו"ל בעקבות הצעת עבודה ובצע רילוקיישן (Relocation) מזל טוב. בפניכם הכנות רבות במישורים שונים : חינוך ולימודים לילדים, היתרי עבודה, ביטוחים וכו'. אנו ממליצים להיערך מראש גם בתחום המיסים.
היערכות מראש בתחום המיסים אינה לוקחת יותר ממס' מועט של שעות. יחד עם זאת במועד החזרה לארץ היא עשויה להתגלות כמי שהביאה לחיסכון של עשרות עד מאות אלפי דולרים (בהתאם לשווי השכר המופק בחו"ל ותקופת השהייה בחו"ל). חשוב להבין כי בהתאם לפסיקה בישראל ניתוק התושבות של תושב ישראל מישראל עשוי לקחת תקופה ארוכה חודשים ואף שנים. ניתוק התושבות נבחן הן במישור האובייקטיבי (תקופת השהות בחו"ל, קשרים משפחתיים בחו"ל, בית קבע בחו"ל וכו') והן במישור הסובייקטיבי (הכוונות הסובייקטיביות של אותו תושב). בנ"א עשוי לשהות מס' שנים בחו"ל ועדיין להיחשב על ידי רשויות המס בישראל כתושב חוץ.
במקרה כאמור צובר אותו תושב לא רק חובות מס וקנסות בגין שנות המס אשר בשלהם לא שילם מס, הוא עשוי למצוא עצמו גם בפני סכנה של אישומים פליליים בגין אי דיווח. מסיבות אלו כדאי להיערך מראש באמצעות היוועצות חד פעמית עם מומחה מס קודם לטיסה לחו"ל וביצוע פעולות בהתאם להמלצותיו. לא הספקתם לפני הטיסה? דאגו לארגן פגישה טלפונית עם מומחה מס ישראלי לאחר שכבר עברתם לחו"ל ודאגו לקבל הנחיות.
ניתוק תושבות ("מרכז החיים")
תושבותו של "נישום" בהתאם לחקיקה והפסיקה בישראל נקבעת בהתאם לקביעה היכן מצוי "מרכז החיים" שלו בישראל או בחו"ל. כפי שאמרנו לעיל ניתוק תושבותו של תושב ישראלי מישראל והעברתה לחו"ל הינה הליך מורכב. בבואנו לבחון את מעמדו של אותו אדם האם הוא עדיין תושב ישראל (למרות השהות הארוכה בישראל) או שמא המעבר לחו"ל אכן הפך אותו לתושב חו"ל (מרכס החיים שלו עבר לחו"ל) ,יש לבחון זיקות שונות; המוכרות שבהן הן: משך השהות בחו"ל, מקום מגוריו, מקום עבודתו, מקום מגורי משפחתו וכדומה. לעניין זה נציין כי אינו דומה בעל משפחה למי שאינו בעל משפחה. כך לדוגמא בעוד אדם נשוי ייבחן היכן מצויים אשתו וילדיו הרי רווק ייבחן פעמים רבות על פי מקום מגורי הוריו!!!.
יוצא איפוא שהמבחנים לקביעת התושבות אינם ברורים, חדים וחלקים; לכן מומלץ לסייע בחיזוק סממני התושבות הזרה באמצעות יישום המלצותיו של מומחה המס עימו שוחחתם לדוגמא: סגירת חשבונות בנק בישראל, מכירת/השכרה לתקופה ארוכה של הבית הקיים בידיכם בישראל, רישום למועדוני חברים בחו"ל וויתור על אילו הקיימים בישראל ו עוד פעולות דומות.
ביצוע פעולות דוגמת אלו מוקדם ככל הניתן צפויה לסייע בהקדמת התאריך בו יכירו בכם רשויות המס כתושבי ישראל.
מבחני שוברי שוויון
כפי שראינו לעיל קיימים פרמטרים שונים ורבים בכדי לקבוע את מקום המושב (תושבות – מרכז חיים) של כל נישום ונישום. כאשר קיים ספק באשר למקום מגוריו של הנישום פונה החקיקה לבחון את זיקות מסוימות שנקבעו בחקיקה כבעלות סדר הירארכי לשם קביעת תושבותו של הנישום. זיקות אלו מכונות "מבחני שוברי שוויון". בחקיקת המס בישראל – בפקודת מס הכנסה – זהו הסדר הנכון וההירארכי של מבחני שוברי השוויון:
1. מבחן בית הקבע;
2. מבחן מקום מגוריו ומגורי בני משפחתו;
3. מקום עיסוקו הרגיל והקבוע;
4. מקום האינטרסים הכלכליים והמהותיים שלו;
5. מקום פעילות ובארגונים ומוסדות.
מבחנים אלו שנקבעו בפקודת מס הכנסה מקורם הינו במודלים של אמנות המס הבינלאומיות ואשר גם ישראל חתומה על עשרות של אמנות מס כאמור. יחד עם זאת בהתאם לחקיקה, מקום בו קיימת אמנת מס הרי שהוראות האמנה גוברות על הוראות הדין הפנימי. יוצא איפוא כי כאשר בוחנים את תושבותו של "נישום" אשר ביצע רילוקיישן למדינת אמנה יחולו מבחני שוברי השוויון הקבועים באותה אמנת מס אשר לרוב אינם תואמים את סדר המבחנים ההירארכי הקבוע בפקודת מס הכנסה (כך לדוגמא ברבות מאמנות המס להן ישראל צד מופיע מבחן האינטרסים לפני מבחן מקום המגורים) באמנות מס אחרות מופיעים מבחנים נוספים ו/או שונים מאלו שמנינו לעיל ובחלק חסרים חלק מן המבחנים.
יוצא איפוא שעובר לביצוע הרילוקיישן מומלץ כי מומחה המס בו אתם נועצים יידע לאיחזו מדינה בכוונתכם ליסוע ובהתאם יתאים את המלצותיו.
נגישות רשויות המס למידע בחו"ל
כבר בספר משלי שבתנ"ך הזהיר אותנו החכם באדם "אל תהיי חכם הרבה". חשוב ומולץ בתחום המס לא להתאהב בהרגל ולחשוב "אלי לא יגיעו", כפי שאמרנו לעיל מומלץ להתכונן. חשוב לזכור שלרשויות המס קיימים הסכמים לשיתוף פעולה ולהחלפת מידע עם רבות מן המדינות - יתירה מכך עם חלק קטן מן המדינות (נורבגיה ודנמרק) אף קיימת הצהרת כוונות בין המדינות על הסדרים לסיוע בגביית מיסים.
לאור האמור מומלץ לפעול נכון !! וסולידי !! בהיבטי המס. הכנה ראויה ומוקדמת עשויה לעזור.

 


עו"ד, עוסק בייעוץ ותכנון מס וכן ייצוג בפני רשויות המס ובבתי המשפט. מתמחה במיסוי בינלאומי (כולל הקמת חברות זרות) מיסוי נאמנויות (והקמתן), מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף תכנון מס בצוואות וירושות, לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיזמי אינטרנט, מיסוי ענף ההי-טק,
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 10 =