מהות המשא ומתן

shahinavi
נראה כי על אף שהדילמה "מהו הסכם טוב" הנה דילמה מרכזית בתחום המו"מ, קשה למצוא נוסחא ברורה המבטיחה הצלחה בהליך המו"מ..
תחום המו"מ הינו רחב ומגוון, אשר כולל מצבים שונים בהם מעורבים משתנים תרבותיים, חברתיים ואישיותיים רבים המקשים בזיהוייה ובידודה של ההתנהגות האסטרטגית אשר הובילה למו"מ מוצלח.
שלב המו"מ נעשה בין חבר בני אדם (שניים או יותר), על מטענם הקוגניטיבי, המקיימים אינטראקציה רצונית כלשהי ביניהם. כתחום המחייב מפגש רצונות, אף עם עדיין לא מחייב מבחינה משפטית, וכתהליך המערב פיתוח וגיבוש ציפיות ומיועד להגעה למוצר משותף, היכול להיות מבוטא בהגעה להסכם או לאו.
באמצעות המבחן האובייקטיבי של הנושא ונותן "בעל מטען הגינות סביר", המשמש לבחינת הפרתה של חובת תו"ל המשפטית בעת המו"מ, הפסיקה בישראל מתעלמת מתפיסותיהם הסובייקטיביות של הצדדים למשא ומתן ו"פוזלת" לעברו של המודל הרצוי מבחינה כלכלית ולעברה של הגישה הפסיכולוגית, וזאת במובן של השתחררות מכשלים בקבלת החלטות אנושיות.

האדם הסביר המקבל החלטות יומיומיות, אשר בצד ניסיונו להשיג רווחים לעצמו, הנו נתון להטיות רבות, בעיקר אלו הנובעות ממגבלות אנושיות טבעיות וטבועות ומדרך קבלת החלטות לא רציונאלית, ולבחון אם אכן ניתן ורצוי לנטרל הטיות אלו.

מושג חשוב ב"פתרון סכסוכים" הוא מושג ההוגנות, על פיו שני הצדדים מעוניינים למצוא פתרון הוגן לסכסוך, כזה ששניהם יכולים ל"חיות אתו", ואין זה משנה אם הגיעו לפתרון זה בלבד במהלך המו"מ או לחילופין בעזרת גוף שלישי חיצוני לסכסוך ביניהם.במו"מ עסקי יש מטרה עסקית שיש להשיג, וראייתם של הצדדים נוטה לכיוון של משחק חוזר . התנהגותם במקרה זה מעצבת את התייחסותם והתייחסות הסביבה בה הם פועלים לדרך המו"מ שלהם.
מושג מפתח במו"מ עסקי הוא מושג היעילות, קרי, אם לא תושג יעילות מספקת באינטראקציה זו היא תמצא במקום אחר, אליו יפנו הצדדים על מנת להשיג את היעילות המקסימאלית עבורו.


האמור ברשימה לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד

קישור: Reader

אברהם שהין, עו"ד

לתגובות : as@shahin-law.com

הכותב הינו מייסד משרד עורכי דין אברהם שהין המתמחה במשפט אזרחי כללי, הסכמי ועסקאות נדל"ן, סוגיות בקניין רוחני, דיני שוק ההון, קרנות נאמנות, דיני חברות בישראל ובמדינות האיחוד האירופאי, הסכמי סודיות וחברות High-Tec

בנוסף לכך קיימת מחלקה מיוחדת לתובענות יצוגיות ומחלקת דיני מחשבים ואינטרנט לקבלת פרטים נוספים,

http://www.shahin-law.com
מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
12 + 6 =