סוכרת - טיפול ומניעה נכונים

דניאל מדר
במאמר זה נסביר כיצד ניתן לתת סיוע לחולי סוכרת ולמנוע את המחלה המיותרת מאלה שבסיכון לחלות בה.

הקדמה
ננסה להסביר כיצד התהליך אמור לעבוד כשהוא פועל תקין, מה משבש אותו וכיצד ניתן למנוע את שלבי התפתחות המחלה.

תהליך פירוק הגלוקוז הטבעי

כל פחמימה (לחם,אורז,סוכר וכדו') נכנסת למערכת העיכול שלנו, שם היא מפורקת לגלוקוז שהיא הצורה היסודית ביותר של הפחמימה/הסוכר. הגלוקוז נספג דרך המעי אל תוך מחזור הדם, שם הוא גורם לתגובה הגורמת ללבלב לשחרר את הורמון האינסולין.
האינסולין הוא ה-"כלי" באמצעותו הגלוקוז יכול לחדור את התאים בגוף והוא נספג באמצעות קולטנים (רצפטורים) מיוחדים לאינסולין הנמצאים על התא. לאחר שהגלוקוז נספג בתאים ונוכחותו יורדת מהדם, הפרשת האינסולין פוסקת גם היא.

זהו תהליך מחזורי המבוצע בכל פעם בו אנו מכניסים כל סוג של פחמימה למערכת העיכול. חשוב לציין שאין הבדל אם מדובר בלחם, באורז,בספגטי, או בכל סוג אחר של פחמימה – התהליך יחזור על עצמו בצורה דומה וכבר כאן כדאי לשבור את מיתוס ההדיוטות הסובר שבמחלת הסוכרת אסור לאכול סוכר בלבד אבל עם לחם אין בעיה.

כאשר התהליך כושל

אצל חולה סוכרת, תהליך הפירוק אינו פועל כהלכה. הלבלב אינו מפריש מספיק אינסולין, הגלוקוז אינו חודר את התאים, ממשיך להסתובב בדם ולבסוף יופרש בשתן. הכליות יתאמצו לטהר את הדם מכמויות הסוכר ולכן, אם מצב זה יתמשך יופיעו סימפטומים של צמא גדול בלתי פוסק בצורה יוצאת דופן והשתנה תכופה מאד.
מצב זה הוא מסוכן ונקרא היפרגליקמיה ולעיתים מחייב אשפוז מיידי לעירוי אינסולין.

סוכרת סמויה / תסמונת X

התיאור האחרון הוא הקיצוני במחלה ותוצאה של הזנחה ארוכה בטיפול בה. למחלה יש שלבים מוקדמים הניתנים לאיתור ולמניעה עוד לפני שהיא מתפרצת בכל עצמתה. מצב זה הוא הקרוי 'תסמונת X ' או 'תנגודת לאינסולין' (ראה הרחבה במאמרים קודמים) או במילים פשוטות – סוכרת סמויה.
מדוע הסוכרת סמויה ? כיון שבתהליך זה, בניגוד למצב הקודם שתיארנו – בו הסוכר אינו חודר את התאים עקב חוסר בהפרשת אינסולין, כאן הסוכר חודר בסופו של דבר את התאים אך מאוחר מדי ורק לאחר כמויות מרובות מעל הרגיל של אינסולין.
הדבר מתרחש לאחר ירידת הספק הלבלב לאורך השנים ועם תלות בגורמים שונים, שהדומיננטי ביניהם הוא תורשה – אך גם אלה שיש להם קירבה ראשונה למחלה, עדיין יכולים למנוע מצב זה.
זהו השלב הראשון בו הרופא אמור לתת לכם אזהרה והזדמנות אחרונה לבצע שינוי - כאשר נקודת האל-חזור בדרך אל המחלה נמצאת לפניכם ולא מאחוריכם ! וסביר להניח שאם תבצעו מפנה באורח החיים שלכם – לא תחלו במחלה כלל.

אינדקס גליקמי – כלי לויסות העומס על הלבלב

כיון שפחמימה היא האנרגיה העיקרית של הגוף ואיננו יכולים להימנע ממנה לחלוטין - המפתח נעוץ במונח "אינדקס-גליקמי" (ראה הסבר מורחב במאמרים קודמים). האינדקס מחלק את הפחמימות לקבוצות לפי תגובת האינסולין להן הם גורמות ולכן, הקפדה של אכילת פחמימות מאינדקס נמוך או בינוני בנוסף להימנעות מקבוצת האינדקס הגבוה – מאפשרות ללבלב להפריש כמויות מעטות יותר של אינסולין ובכך למנוע את ניוונו עקב מאמץ יתר. גם חולה סוכרת המשתמש בתרופות או באינסולין להורדת הסוכר, יוכל להיעזר בטבלה זו על מנת לשלוט בכמויות הסוכר והאינסולין המסתובבות בדמו.
על האינדקס הגליקמי חוברו ספרים שונים, ביניהם גם בעברית וניתן למצוא בהם רשימה מכובדת של קבוצת הפחמימות. לשם הדוגמא – פריכיות אורז, הנחשב מזון דיאטטי עקב הערך הקלורי הנמוך שלו דווקא גורם להפרשת אינסולין גבוהה מאד (ובין השאר, גם לחידוש הרעב) לעומת פרוסת לחם מקמח מלא.

שלבים במניעה

שלב ראשון – שליטה בכמויות האינסולין
אם כן, כפי שציינו מקודם – אכילה מבוקרת ע"י האינדקס הגליקמי נותנת לנו שלב אחד בדרך החוצה בשמירת המרחק ממחלת הסוכרת כיון שהיא ממעיטה את העומס על הלבלב ובכך מאפשרת לו לעבוד באופן תקין לאורך שנים רבות יותר וגם במקביל עם הזמן, מפחיתה בהדרגה את הצורך בתרופות לאלה הנוטלים אותן עקב הסוכר הנמוך שיתגלה בבדיקות ומאפשרת בעצם ללבלב להשתקם במידת האפשר.
כמובן שאין זה אומר שניתן לאכול פחמימות מאינדקס נמוך ללא הגבלה, כיון שבסופו של דבר ככל שתאכלו יותר פחמימות – כך הכמות של הגלוקוז בדם שלכם תגדל. הדגש באינדקס הוא על המהירות בה קצב הגלוקוז עולה לאחר אכילת כל פחמימה ובעקבותיו לעליית הדרישה לאינסולין בהתאם.

שלב שני – בדיקות רפואיות והגדרת יעדים נכונים
כפי שציינו לעיל, לרפואה המודרנית הנוכחית ולרופא המשפחה הממוצע אין הגדרות ויעדים ממשיים כיצד למדוד את הסטטוס של הפציינט ביחס למחלה.
אך כמובן שקיימות הגדרות כאלה בספרות הרפואית:

א. תסמונת X/תנגודת לאינסולין/סוכרת סמויה.
כפי שציינו לעיל – זהו המצב הראשוני של המחלה ולמרות שהסימפטומים שלו אינם בולטים הוא ניתן לאיתור.
1.פרופיל שומני בדם.
בקשו מהרופא שלכם לבצע לכם בדיקות דם כלליות עם פרופיל שומני. בתוצאות שיתקבלו – חלקו את המספר של הטריגליצרידים (בין 30 ל-220) בכולסטרול ה-HDL (בין 35 ל-80) תוצאה של יותר מ-2 מצביעה על סימן ראשון.
2. לחץ דם גבוה (מעל 90/140) הוא סימן שני.
3. ערך WHR גבוה או השמנה באיזור המותניים המכונה בלשון העם "צמיגים" – סימן שלישי. (הסבר נרחב על הנושא ראה מאמרים קודמים)
ב. בדיקת העמסת סוכר.
גם אם בבדיקות הדם, ערך הגלוקוז שלכם היה בטווח התקין (70-110) אין זה אומר שאתם יצאתם מכלל הסכנה. סביר להניח שהבדיקה שהרופא ערך לכם היא בדיקת סוכר בצום, כלומר מספר שעות לאחר הארוחה. הזמן שהיה דרוש ללבלב לאזן את הסוכר לרמה תקינה – לא בא לידי ביטוי בבדיקה זו, אך זמן זה הוא קריטי.
בבדיקת העמסת סוכר – לוקחים בדיקת דם לאחר צום ,נותנים לפציינט כמות מדודה של סוכר ושעתיים לאחר מכן נמדדת שוב כמות הסוכר בדם כאשר הציפיה היא שהסוכר בדם יתאזן בחזרה לערך הצום, שזהו מצב תקין.
רמה שמעל ל-190 מצביעה כמעט בוודאות על סוכרת. בין 130 ל-190 זוהי סוכרת בהתהוות הנובעת מתנגודת לאינסולין.
הנקודה החשובה היא שגם אלה ש"נפלו" בבדיקת העמסת הסוכר עם ערכים לא תקינים – אם הם ימתינו מספר שעות נוספות ויערכו בדיקת דם חוזרת, סביר להניח שלרובם רמת הסוכר תהיה תקינה שוב. זוהי הסיבה שבדיקה שגרתית של גלוקוז אינה עולה על הבעיה – ויותר מכך, אם בבדיקה שגרתית הסוכר אינו תקין, זהו מצב חמור בו הבעיה התגלתה בשלב המאוחר שלה.
ג. בדיקת ערכי המוגלובין HB-A1C בדם.
ההמוגלובין הוא חומר הנמצא בתוך הדם האחראי לנשיאת החמצן אל רקמות הגוף. אורך החיים שלו הוא בערך 140 יום ולאחר מכן הוא מתפרק ונוצר במקומו חדש. כאשר הסוכר גבוה בדם ואינו מאוזן, הוא 'נקשר' להמוגלובין והופך אותו ל-A1C שאת נוכחותו ניתן לבדוק בבדיקת דם. בדיקת ערך זה נותנת לנו למעשה מעין 'היסטוריה' של רמת הסוכר בדם במשך 4 החודשים האחרונים.
ערכי 3.5 עד 5.7 נחשבים תקינים. חולי סוכרת צריכים לשאוף לערך הנמוך מ-6.5 וכך למעשה הם מורידים את הסיכון שלהם ללקות בסיבוכי המחלה.

שלב שלישי – הקפדה על תזונה נכונה בסיסית
80% אחוז מחולי הסוכרת נפטרים ממחלות לב שפרצו כתוצאה מהסוכרת, לכן – חובה להקפיד על תזונה בסיסית נכונה בתור צעד מניעתי.
יש להימנע ככל האפשר ולצמצם ככל הניתן מהתפריט את השומן רווי שהוא השומן מן החי שהוא המצטבר בעורקי הלב וסותם אותם - ולעבור לשומן מן הצומח מקבוצת השמנים הלא-רווים (כגון טחינה,אבוקדו,אגוזים וכדו'). הורידו את אחוז השומן במוצרי החלב (עד ל-3%, לא פחות). יש להתנזר לחלוטין משומני טראנס/שומן מוקשה/מוקשה למחצה וכיוצא באלה – אלו הם קבוצות של שומנים שעברו עיבוד כימי אותו הגוף אינו יודע לפרק, בניגוד לשאר השמנים הבאים מן הטבע ולכן הוא מצטבר בעורקי הגוף כפי שהוא וגורם לנזקים בריאותיים מוכחים. רוב מוצרי המאפה והחטיפים המוכרים לכם מיוצרים משומן זה כיון שהוא עמיד מאד ואינו מתקלקל לאורך זמן – שימו לב לרכיבים של המוצרים שאתם רוכשים. המוצר הידוע ביותר עם שומן מוקשה הוא המרגרינה וכפועל יוצא מכך – כל המאפים הנוצרים עימו.

השמנים הצמחיים נחלקים לקטגוריות – אומגה 3 ואומגה 6. הקפידו להשתמש בעיקר באומגה 3 ופחות באומגה 6 כיון שהראשונים נחשבים מדכאי דלקת והסכרת נחשבת תגובה דלקתית של הגוף. כמעט כל השמנים הצמחיים הם מקבוצת אומגה 6 (שמן שומשום,חריע,תירס וכו').שמנים מאומגה 3 ניתן למצוא בשמן דגים,שמן פשתן,שמן קנולה. יש לשים לב ששמנים מסוג אומגה 3 מתקלקלים מהר מאד בחום ובשמש ולכן יש לשמור אותם במקום קר ואפל.שמן זית עשיר באומגה 9 וגם הוא נחשב בריא ללב.

שלב רביעי – פעילות גופנית
כמובן שבלתי אפשרי לא לציין את הפעילות הגופנית כחלק מהתהליך ואם היינו ממקמים אותה ביחס לחשיבותה, הרי שהיתה צריכה להופיע ראשונה. פעילות גופנית היא הפקטור היחיד שיש לו יעילות ודאית מדעית מוכחת באחוזים הגבוהים מכל תרופה כלשהי שייצרו אי פעם. הפעילות הגופנית שוות ערך לבדה מול כל השלבים האחרים מבחינת יעילותה.
התוצאה הראשונה החיובית הרצויה של הפעילות הגופנית במקרה שלנו היא הורדת התנגודת לאינסולין ודבר זה הוכח מספר פעמים בניסויים ובמחקרים שונים (ראה הרחבה במאמרים קודמים). הפעילות מאלצת את התאים לצרוך אנרגיה ולצורך כך הם מפתחים קולטנים (רצפטורים) נוספים על הקרום שלהם – דבר הגורם לאינסולין, יחד עם הסוכר להספג בקלות יתירה בתא. דבר זה מפחית את הצורך בהורדת הסוכר באופן מלאכותי ע"י התרופה ומפחית את כמות האינסולין הדרושה באופן טבעי.
מומלץ מאד שהפעילות תהיה אירובית (פעילויות נשימה כגון הליכה,ריצה וכדו') וגם אנ-אירובית (פעילות עומס שרירים כגון הרמת משקולות). מומלץ לבצע פעילות אירובית מתונה באופן יומיומי בצורה הדרגתית למשך 30 עד 40 דקות, אך המינון המינימלי אפשרי גם ב-3 פעמים בשבוע למשך חצי שעה לפעילות אירובית בלבד.

שלב חמישי – תוספי מזון
השלב האחרון במערכה ונועד לתת את הדחיפה האחרונה לתהליך היציאה מהמסלול אל הסוכרת וסיבוכיה. כמובן ששלב זה אינו יכול להחליף אף שלב אחר ואינו יעיל לכשעצמו.

הרציונאל מאחורי ה'מרשם' לתוספים הוא:
א.תמיכה במינרלים המשמשים חומרי יסוד לחילוף החומרים של הסוכר.
ב.מתן סיוע לגוף להתמודד עם נזק הרדיקלים החופשיים (על אוקסדינטים,רדיקלים ונזק חמצוני ראה מאמר נפרד)
ג. הפחתת תהליך הדלקת המתרחש בגוף הפציינט.

כרום Chromium
מינרל המשמש מרכיב חיוני בחילוף החומרים של הסוכר ותורם לפעילות האינסולין. הכרום עוזר גם להפחתת הצורך למתוק וגם מסייע בקליטת הסוכר בתאים. לרוב האנשים יש מחסור בכרום, כך שניתן בקלות ליטול תוסף זה ללא חשש על בסיס יומי. עם זאת, לא מומלץ לצבור עודפים ממינרל זה ולכן לאלה החוששים ממינון יתר ניתן להגביל השימוש בו לשלשה חודשים בשנה. בכל מקרה, המינון המומלץ ליום הוא 200 מק"ג ועדיף לרכוש כרום מסוג פיקולינט הנספג טוב יותר במערכת העיכול.

ונדיוםVanadium
מינרל נוסף החיוני להגברת הרגישות לאינסולין. לרוב מופיע כחלק ממולטי-ויטמין קיים ולא כתוסף נפרד. המינון המומלץ הוא של 50-100 מק"ג ליום.

מגנזיום Magnesium
גם מינרל זה חסר לרוב האוכלוסיה והוא חיוני לתהליך תפקוד האינסולין.לרוב אין איתו בעיות של הצטברויות עודפים בגוף ולכן ניתן לקחתו על בסיס יומי ללא חשש – במינון גבוה גורם לשלשולים.
המינון המומלץ הוא של 400-500 מ"ג ליום. מומלץ ליטול את המגנזיום בצורת ציטראט שכן הוא נספג טוב יותר במערכת העיכול.

וויטמין E
רמות נמוכות של וויטמין זה בדם נמצאו קשורות לעלייה של סיכוי לפתח סוכרת. וויטמין זה משמש כאבן יסוד של הגוף במלחמתו בנזק החמצוני מול הרדיקלים החופשיים (ראה מאמר נפרד). מומלץ ליטול תוסף המורכב מארבעת הטוקופרולים (Alpha,Beta,Gamma,Delta tocopherol). המינון היומי המומלץ הוא 400UI עם זאת לאלה החוששים מהצטברות עודפים בכבד, ניתן למצוא תוסף במינון של 200UI.
הקפסולה עצמה מגיעה בתוספת שמן כלשהו על מנת שתתאפשר ספיגה של הוויטמין. עבור אלה שיש להם בעיה עם ספיגת שומנים (עקב בעיות בכבד, כגון כבד שומני) ניתן לרכוש את הוויטמין בפורמולה היבשה שלו והוא נספג על בסיס מים ולא על בסיס שמן. כמו"כ מומלץ לרכוש את הגירסה הטבעית בלבד הנספגת טוב יותר בגוף ולא את הגירסה הסינטתית (עשויה מנפט) שאינה מפעילה את כל התהליכים הדרושים.

למרות שרק וויטמין E אוזכר בהקשר אפקטיבי מול הסוכרת, אינני ממליץ על נטילת אנטי-אוקסידנט יחיד כאשר מדובר בגוף הנתון בנזק חמצוני קשה כמו מחלת הסכרת ולכן כדאי ליטול תמיד איתו רכיב ממחזר (ראה הסבר במאמר נפרד) שיעצים את האפקטיביות שלו מול הרדיקלים החופשיים.
סלניום (Selenium) הוא מינרל נוגד חמצון העובד בשיתוף עם וויטמין E, כמו"כ וויטמין C עובד בשיתוף עם וויטמין E – כך שהשלישייה C+E+Selenium היא אפקטיבית מאד.

וויטמין C
על וויטמין זה נכתבו רבות ונצורות על היותו אחראי על כ-300 תהליכים חיוניים בגוף האדם, בין השאר על הפחתת דלקות ועל היותו לוחם עיקרי במלחמה מול הרדיקלים החופשיים. הוויטמין נספג בגוף על בסיס מים וקיים בפרומולה הרגילה החומצית (חומצה אסקורבית) ובפורמולה שאינה חומצית (Ester) האחרונה מומלצת לכאלה עם בעיות חומצה בקיבה וחברות התוספים טוענות שהיא גם נספגת יותר טוב בתאים. גם כאן, הגירסה הטבעית מומלצת יותר עקב ספיגה יותר טובה.
על המינון המומלץ יש מחלוקות רבות אולם מינון של 500 מ"ג נחשב כמינון נמוך אך עדיין פעיל. לוויטמין זה אין בעיות של מינון יתר וניתן לנוטלו אף במינונים גבוהים מאד של אלפי מיליגרמים ללא תופעות לוואי, כך שניתן ליטול בלב שקט מינון של 1000 מ"ג. במינונים גבוהים מדי עלול ליצור שלשולים ובעיות עיכול.

סלניום Selenium
מינרל נוגד חמצון חשוב מאד וידוע בעיקר בתור לוחם בסרטן ובמחלות לב. המינון המומלץ הוא 200 מק"ג ליום. אולי התוסף היחיד שניתן להשלמה בקלות ע"י אכילת שני אגוזי ברזיל ביום (עדיף אורגני, מחנויות טבע) יש רק להקפיד לצרוך אותם בקליפתם, לא לחשוף אותם לחום וכמובן שלא לקלות אותם.

אנטי אוקסידנטים
כיון שסוכרת נחשבת מחלה ניוונית הנוצרת כתוצאה מחשיפה לנזק חמצוני ממושך, יש לשלב אנטי אוקסידנטים שונים בתזונה ולהוסיף לפחות תוסף אחד המכיל ביופלנואידים כגון תמצית זרעי ענבים במינון המומלץ (ראה מאמר נפרד)

סיכום
נקיטה בצעדים שפירטנו לעיל עשויה להוציא אתכם מכלל סכנה של מחלת הסוכרת. לאלה החולים במחלה, ניתן במקרה הרע ביותר למנוע את דרדור המחלה והופעת התסמינים הקשים ובמקרה הטוב, הפחתה בכמות התרופות עד ל-0.
שמירה על חמשת השלבים לעיל והקפדה על כל ההוראות, אמורה תוך שלשה חודשים להראות תוצאות חיוביות.
לאלה שכבר חולים במחלה ומלווים בתרופות, חובה להיות במעקב רפואי מתמיד ולהתייעץ בכל שינוי במינון התרופות. אין להחליט על דעתכם דבר.


קישור: Reader

הכותב אינו רופא ואינו מוסמך לעניני רפואה. ההנחיות המופיעות במאמרים נכתבו על מנת לרכז במקום אחד בצורה נוחה את כל המידע העדכני בנושאי בריאות מניעתית. 
עם זאת, כל קורא מתבקש לקחת אחריות אישית על עצמו ולפנות לטיפול מקצועי אצל תזונאי הוליסטי או נטרופט שיוכל להתאים לו טיפול מיוחד ההולם לגופו.

קישור לכל המאמרים שלי - http://danielart.sytes.net


מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 7 =