מהי הנהלת חשבונות?

אלכס סוטובסקי
הרבה אנשים שפותחים עסק חדש או מנהלים עסק קיים סבורים כי הם לא צריכים מנהל חשבונות. "אני יכול לעשות את הכל בעצמי, ולפנות לרואה חשבון שיבצע עבורי את הדו"ח השנתי", הם חושבים. "יש בשוק בהרבה תוכנות הנהלת חשבונות, שיעשו עבורי את העבודה ויחסכו את הכסף שאוציא על מנהל חשבונות", הם אומרים לעצמם. נשמע מפתה, אבל בטווח הארוך מנהל חשבונות הוא לא מישהו שרק רושם את ההכנסות וההוצאות שלך, אלא תוספת חשובה לצוות האסטרטגי של העסק.

 

הרבה אנשים שפותחים עסק חדש או מנהלים עסק קיים סבורים כי הם לא צריכים מנהל חשבונות. "אני יכול לעשות את הכל בעצמי, ולפנות לרואה חשבון שיבצע עבורי את הדו"ח השנתי", הם חושבים. "יש בשוק בהרבה תוכנות הנהלת חשבונות, שיעשו עבורי את העבודה ויחסכו את הכסף שאוציא על מנהל חשבונות", הם אומרים לעצמם. נשמע מפתה, אבל בטווח הארוך מנהל חשבונות הוא לא מישהו שרק רושם את ההכנסות וההוצאות שלך, אלא תוספת חשובה לצוות האסטרטגי של העסק.

מהי הנהלת חשבונות?
הנהלת חשבונות היא התהליך שבמסגרתו עוקבים בצורה מלאה, מדוייקת ומעודכנת אחר רישומי החברה. המעקב הזה כולל רישומים של כל הסכומים שהעסק שלך חייב לגופים שונים וכן את רישום כל הסכומים שגופים אחרים חייבים לך. מלבד זאת, התהליך כולל גם רישום של ההשקעה שלך בציוד ובמלאי.

הנהלת חשבונות היא תהליך שדורש זמן רב, משום שיש לתעד כל סכום כסף שהתקבל בחברה או שהוצא על ידה, ללא יוצאים מן הכלל. בלב הנהלת החשבונות כיום נמצאת שיטת הנהלת החשבונות הכפולה. השיטה הזו מבוססת על כך שכל הוצאה של בית העסק נרשמת כנגד הנכס שמימן אותה או שכל הכנסה נרשמת כנגד נכס שנוצר ממנה. שיטה זו מקלה על מציאת הטעויות ואי ההתאמות בדו"חות הכספיים של בית העסק.

בעבר, מקצוע הנהלת החשבונות כלל בעיקר הקלדת מסמכים ידניים למחשב. כיום, רוב המסמכים הפיננסיים של הארגון – לרבות חשבוניות, קבלות, הפקדות והמחאות ממוחשבות – מופקים אוטומטית באמצעות המחשב. כיום, המסמכים היחידים שדורשים זמן הקלדה הם חשבוניות הספקים.

ולכן, בימינו האיש שאחראי על הנהלת החשבונות כבר אינו פקיד זוטר, אלא אחד מעמודי התווך של ההנהלה בבית העסק. זאת משום שהוא אחראי על ליבת המידע והרישומים בעסק וכל פעולה שמתבצעת בחברה עוברת דרכו. ולכן, כל החלטה אסטרטגית שמבצע הארגון צריכה להתקבל לאחר עיון בדו"חות של הנהלת החשבונות ואחרי התייעצות עם מנהל החשבונות.

איך אפשר להיעזר במנהל החשבונות?
הכנת מצגות ייתכן שאתה רוצה להכניס משקיעים חדשים לעסק שלך או להציג את העסק בפני לקוחות פוטנציאליים. סביר להניח שאותם אנשים ירצו לקבל תמונת מצב פיננסית של העסק. מנהל מחלקת הנהלת חשבונות יוכל להיעזר בדו"חות שמנהל החשבונות מייצר כדי לגרום לעסק שלך להיראות מאורגן, מרוויח ומפתה.

ייעוץ עסקי האם כדאי לך לרכוש מכוניות לעובדים או להסתמך על שירות ליסינג? איך אפשר לקצץ בהוצאות על טלפוניה בחברה? אילו שווקים פתוחים בפני העסק שלך? מנהל חשבונות טוב יספק לך נתונים שיסייעו לך בתכנון עתידי של האסטרטגיה שלך. קל הרבה יותר לתכנן היטב את העתיד מאשר לתקן את השגיאות שנעשו בעבר.

הערכה פיננסית הדו"חות שיפיק מנהל החשבונות יתנו לך בכל רגע נתון הערכה כספית של העסק שלך, שכוללת את המגמות שאפיינו את העסק שלך בחודשים האחרונים. כך תוכל לדעת איך תוכל לשלם פחות מיסים והאם בזמן הקרוב עליך להתמקד בהגדלת ההכנסות או בהקטנת ההוצאות, להקדיש תשומת לב לניהול הנכסים הקיימים או לרכישת נכסים חדשים.

תכנון פיננסי תכנון כזה מעביר את תשומת הלב מבית העסק אל בעל העסק. זהו המקום לבדוק מה אתה רוצה בשביל העסק שלך ואיך אפשר להשיג זאת. זהו המקום להתייעץ עם הדו"חות שהפיק מנהל החשבונות, האיש שיודע כל מה שקורה בעסק שלך, כדי שיסייעו לך בהגשמת החלום שלך.

איזה מנהל חשבונות מתאים לעסק שלך?
החשיבות המתגברת של הנהלת החשבונות בארגון גרמה לכך שקשה הרבה יותר להעסיק מנהל חשבונות בארגון. כולם כבר יודעים כי צריך להקפיד מאד בבחירת האיש הנכון לארגון, אולם רמת אנשי המקצוע בתחום הנהלת החשבונות מגוונת מאד, ויש פערים גדולים מאד בין מנהל חשבונות אחד למשנהו.

ראשית, יש לוודא כי האיש שאחראי על הנהלת החשבונות בארגון יהיה איש אמין, שלא יפיץ את סודותיך הכספיים ברחבי העולם. שנית, יש לוודא כי מנהל החשבונות מכיר היטב את השוק שבו פועל העסק שלך, משום שכך הוא יוכל לספק לך תובנות בנוגע לכדאיות הפעולות העתידיות שלך. שלישית, יש לבחור מנהל חשבונות שאיתו אתה יכול לעבוד, שעליו אתה יכול לסמוך, ושיכול להפוך לאחד מהמנהיגים של העסק שלך.

בחירת מנהל חשבונות יכולה לגזול זמן רב מזמנו של מנכ"ל החברה. לכן כדאי להשתמש בשירות השמה דוגמת בוקיפר. בבוקיפר קיים מאגר גדול של מנהלי חשבונות, אשר עברו מיונים קפדניים שמוודאים את יכולותיהם. שירות ההשמה יכול לסייע לך להתאים את תכונותיו וכישוריו של מנהל החשבונות לעסק שלך. בוקיפר ממשיכה ושומרת על קשר עם הארגון שלך ועם העובד החדש עד לקליטה חלקה ומלאה בתפקיד.

לסיכום , לא משנה איזה עסק אתה מנהל, מהו גודלו ומהו הוותק שלו בשוק. בכל מקרה סביר להניח כי תוכל להרוויח משכירת שירותיו של מנהל חשבונות אמין, אחראי ובעל הבנה בשוק בו פועל העסק שלך. ודאי תשמח לשמוע כי אינך צריך עוד להשקיע זמן ומשאבים כדי למצוא את מנהל החשבונות האידיאלי בשבילך.


 


קישור: Reader

מוגש על ידי חברת בוקיפר, מבצעת השמה בתחום הנהלת חשבונות.
לפניה לחברה ניתן ליצור קשר דרך אתר האינטרנט: הנהלת חשבונות-בוקיפר.
מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
7 + 11 =