איטום קירות חיצוניים בחומרי אטימה שקופים מסוג סילוקסן.

גבי פייר
מאמר זה מתאר את אופן הבצוע של עבודות איטום קירות אשר מחופים בציפוי חיצוני סופג כגון: בטון, טיח, שליכט מינרלי, אבן, שיש ועוד.

השוק רווי בחומרי אטימה שקופים על בסיס סיליקון או סילוקסן. למעשה ניתן לרכוש חומרי אטימה אלו כמעט בכל החנויות לחומרי בנין.

יחד עם זאת יישום לא נכון ואי הבנה בסיסית בנושא גורמת לכשלונות בבצוע העבודות.

מאמר זה מסביר על אופן היישום הנכון, על מה יש להקפיד וממה להשמר.

 

 

 


איטום באמצעות חומר אטימה שקוף מסוג סילוקסן (או פוליסילוקסן) נועד למנוע ספיגת רטיבות בקירות החיצונים של מבנים. החומר מיועד להספגה על גבי תשתיות צימנטיות או מינרליות ומקנה לתשתיות אלו אטימות מוחלטת כנגד ספיגת רטיבות.

משום שמדובר בחומר שמונע ספיגה לא ניתן ליישמו על גבי קירות אשר מחופים בחמרים שאינם סופגים כגון קירות מחופים בקרמיקה, פסיפס, צבע, שפריץ/שליכט אקרילי וכיו"ב. הספגת החומר מיועדת לביצוע אך ורק על גבי קירות בטון חשוף, טיח, שפריץ צימנטי, שליכט מינרלי, אבן לסוגיה ,שייש וכדומה.

ההספגה מתבצעת באמצעות התזה במדחס בלחץ נמוך וניתן גם לבצע באמצעות מריחה במברשת.

הכנת השטח -

1. תיקוני טיח ,בטון, או שפריץ יש לבצע מספר ימים לפני מועד ההתזה ולאפשר לחמרי המליטה להתייבש לגמרי. אין להתיז סילוקסן על גבי תיקונים רטובים או לחים משום שהתזה על גבי משטחים לחים או עם רטיבות כלואה עלולה לגרום להופעת כתמים בשלב מאוחר יותר. חובה לאטום סדקים בקירות לפני בצוע ההתזה.

החומר אמנם מסוגל לאטום סדקי שערה אך אינו יכול לאטום סדקים נימיים גדולים ואחרים ואותם יש לאטום בחומרים גמישים על פי המאמר על איטום סדקים בקירות וביציקות בטון .

2. במידה והקירות מכוסים בשכבות אבק יש לשטוף את הקירות באמצעות מכונת שטיפה או צינור בלחץ מים חזק ולאפשר לשטח להתיבש לחלוטין. התזת סילוקסן על משטחים עם אבק יכולה לגרום לכתמים שלא יהיה ניתן להסירם ועלולה אף להשאיר שכבה דביקה שתצבור לכלוך רב בעתיד.

3. יש לכסות היטב משקופים וחלונות באמצעות יריעות נילון- לפני בצוע ההתזה. טיפות סילוקסן שיגיעו למשקופים וחלונות יהיו קשים מאוד להסרה.

התזת סילוקסן-

יש לערבב את הסילוקסן היטב לפני השימוש ורצוי גם לערבב מדי פעם במהלך העבודות.

התזת החומר רצוי שתתבצע מלמטה למעלה ובשכבה אחת רציפה. יש לוודא הספגה מלאה אל עומק הקיר. לשם כך מתבצעת ההתזה במיקום מסוים עד לשלב שבו ניתן להבחין בנזילה של החומר כלפי מטה- ורק אז עוברים להתזה במקום הסמוך. ניתן לבצע שתי שכבות אך עליהן להתבצע בשיטת רטוב-על-רטוב מכיוון שהתיבשות השכבה הראשונה לא תאפשר לשכבה השניה להספג אל הקיר. יש להמשיך בשיטת התזה זו ולכסות את כל שטח הקיר בהתזה רצופה וללא הפסקות.

זמן הייבוש של החומר משתנה מתשתית לתשתית, בהתאם לכושר הספיגה ולתנאי מזג האויר. אין לבצע התזה כאשר קיים חשש לגשם שיופיע לפני התיבשותו המלאה של החומר.

הערות :

הסילוקסן הנו חומר איטום שקוף שאיננו נראה לעין לאחר הייבוש. בזמן היישום הקיר יקבל מראה רטוב אך מראה זה יעלם לאחר זמן מה, בהתאם לסוג התשתית.

התזת סילוקסן על גבי משטחים שאינם סופגים יכולה להשאיר כתמים ומשטח דביק למגע. במקרה של בצוע על גבי משטחי שייש מלוטשים יש לבצע בדיקה מקומית במקום נסתר ולהמתין לייבוש. במקרה של בצוע על גבי משטחי אבן מסוגים שונים מומלץ לבצע בדיקה כנ"ל. האבן יכולה לקבל מראה רטוב שיעלם רק לאחר מספר ימים.

כמות החומר המותז תלויה בכושר הספיגה של התשתיות השונות . שייש ובטון חשוף יספגו פחות מטיח.שפריץ צימנטי עבה יכול לספוג הרבה. ציפוי כורכרי יספוג את הכמויות הגדולות ביותר.

ניתן להספיג סילוקסן לצורך מניעת ספיגה של לכלוך אל קירות או אל משטחים אפקיים כגון משטחי גרנוליט ומשטחי ריצוף אחרים. ביישום על משטחי גרנוליט קיימת סכנת החלקה ויש לנגב את החומר היטב מעל גבי האבנים (חלוקי הנחל שבמשטח הגרנוליט). בקירות בעלי ציפוי מרמרינה יש להזהר מהתזת סילוקסן משום שבמקרים מסויימים (נדירים למדי) החומר עלול להמיס את המרמרינה ולהפרידה מהקיר.

קיים בשוק חומר איטום שקוף מסוג "סיליקון שקוף" המדולל באמצעות מים. חומר זה איננו עמיד בקרני השמש ,אורח חייו קצר ולפיכך איננו מומלץ לשימוש. תמיד יש להשתמש רק בחומרים על בסיס סילוקסן.

טיפים נוספים שתמיד שוכחים לספר לך:

1. שהסילוקסן ממיס זפת ויריעות ביטומניות. אסור לרסס בקרבת חמרים אלו.

2. אם יחסי השכנות חשובים לך- תאמר להם להזיז את המכוניות החונות בסביבה -לפני הריסוס. (אחרת זה גם עלול לעלות לך ביוקר).

3. שהסילוקסן ממיס חומרי איטום פוליאוריטנים (כגון סיקפלקס). אסור לבצע איטום בסיקפלקס (סביב החלונות למשל) על גבי סילוקסן לח. לחילופין- אין לרסס על גבי סיקפלקס טרי. הדרך הנכונה היא לבצע את האיטום בסיקפלקס קודם לכן , להמתין יום לייבוש ואז לרסס את הסילוקסן.


בכל מקרה יש לעבוד תמיד על פי הוראות הבצוע של היצרנים השונים.

 

 

 


קישור: Reader

למחבר המאמר מעל ל 20 שנות נסיון בענף איטום ושיקום מבנים. ניתן לפנות לקבלת יעוץ ועזרה בנושאים אלו ישירות אל הכותב , באמצעות אתר הבית של חברת איטומן בכתובת  http://www.itumen.co.il

 


מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
11 + 6 =