תיקון הכללי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

מה הוא תיקון הכללי ובזכות מה יצא שמו למרחקים?
תיקון הכללי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול
על פי רבי נחמן מברסלב, התיקון הכללי מהווה תרופה במקרה בו אירע לאדם אירוע לא רצוי. התיקון הוא אמירה של התיקון הכללי הכולל את עשרת מזמורי תהילים

תיקון הכללי הוא השם הנפוץ והמקובל של עשרה פרקי תהילים הנקראים כתיקון לפגם הברית. בדיוק כפי שגילוי עריות מהווה את אחד מהחטאים הקיצוניים ביהדות, באותה מידה גם זרע לבטלה מהווה את אחד החטאים היותר חמורים.

עשרת הפרקים הללו נבחרו על ידי רבי נחמן מברסלב ומהווים, על פי רבי נחמן מברסלב, תמצות של כל ספר התהליכים בשל היותם כוללים את כל סוגי השירה הקיימים בספר התהילים.

התיקון הכללי משמר את הברית בין כל אדם ובין הקב"ה, ובין עם ישראל ובין הקב"ה. ברית המילה היא זו ההופכת את עם ישראל לצדיקים ואף בליקוטי מוהר"ן (תורה כ"ג) אומר רבי נחמן שישראל נקראים צדיקים על שם אותה ברית בדיוק, כלומר, על ברית המילה ועל חידוש הברית עם הקב"ה מדי יום ביומו. ברית המילה אמנם מתקיימת כבר ביום השמיני של אדם אבל היא מתחדשת מדי יום ביומו עם הגיעו לגיל מצוות.

ברית המילה היא זו המביאה את היהודי לדרגת צדיק ובלעדיה הוא אינו יכול להיות קשור אל הצדיקים האמיתיים. ההתקרבות אל הצדיקים האמיתיים מתקיימת באמצעות קידוש הברית והימנעות מפעולות לא כשרות. אמנם, אין מצופה מאיש להגיע לקדושה ולטהרה של הצדיקים הגדולים אבל עלינו לעשות כמיטב יכולתנו כל עוד ניתן באמצעות הדיבורים והמעשים.

כוחו של התיקון הכללי

על פי רבי נחמן מברסלב, התיקון הכללי מהווה תרופה במקרה בו אירע לאדם אירוע לא רצוי. התיקון הוא אמירה של התיקון הכללי הכולל את עשרת מזמורי תהילים, מה שיביא לתיקון הפגם. כמו כן יש לטבול במקווה באותו יום ולאחר מכן לומר את התיקון.

כוח זה יש לתיקון הכללי, כאמור, מהיותו כולל את עשרת מזמורי תהילים הטומנים בחובם את כל עשרה מיני נגינה, כלומר, עשרה תדרים של קדושה המכוונים נגד עשר הספירות וביכולתם לתקן את כוחות הנפש, תוך הזרמת רוחניות, שמחה, ופתיחת הערוצים החסומים שבנפש.

בין המזמורים אותם ניתן למצוא בתיקון הכללי קיימים "אשרי", "למנצח", "הללויה" ואחרים אשר להם הכוח לבטל את הטומאה והאטימות החוסמים את השפה האלוקי, את יכולת ההבנה ואת הבהירות. כל אחד מהפרקים בתיקון הכללי מכוון נגד כוח אחר של ניגון קדושה ושילובם הייחודי מהווה תיקון מועיל ביותר.

אילו מזמורים כלולים בתיקון הכללי?

התיקון הכללי כולל את עשרת המזמורים הנבחרים של שיר השירים וביניהם: : טז', לב', מא', מב', נט', עז', צ', קה', קלז', קנ'. עשרת מזמורים אלו מהווים תיקון של ממש ועל ידי אמירתם אפשר לתקן את הפגם בברית.


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם דוד שרי

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
10 + 5 =