הסרת שומות בדרך טבעית? סקירה ונסיון אישי

לקחתי את עצמי לכל שיטה אפשרית של הסרת שומות ואלו המסקנות
הסרת שומות בדרך טבעית? סקירה ונסיון אישי
העור - הכל על שומות בעור
יש הפונים להסרת שומות כעניין אסתטי בלבד, ויש כמובן את העניין המניעתי-רפואי. בכל אופן, חשוב לזכור שהסרת שומה קטנה כגדולה, שפירה כממאירה מצריכה הליך רפואי עי איש מקצוע מיומן.
כיום יש אין ספור שיטות להסרת שומות. ישנן את השיטות הקלאסיות בהן מסירים את השומה ע"י שימוש במספריים, איזמל או חנקן נוזלי. בשיטה זו מקפיאיםאת אותה נקודה, מה שמביא להיעלמותה. תופעת הלוואי של שיטה זו עלולה להיות היווצרות כוויות עור וגם השימוש בחנקן גורם לכאב בזמן הטיפול, יותר מאשר בשיטות האחרות.

אז מה זו בעצם שומה או פלולה בסלנג..  ?
אז ככה..  שומה היא למעשה מעין  גידול עור קטן, בעל גוון אדמדם חום או שחור בדרך כלל. במקרים מסויימים הגוון עשוי להיות בהיר יותר. השומה יכולה להופיע על הגוף בגדלים שונים, באופן שטוח או בצורה בולטת יותר.
השומות נחלקות למעשה לשתיים - שומות מולדות ושומות נרכשות.
השומות המולדות נקראות גם מלנוציטריות - מקור השם מלנוציט- סוג של תא עור ממנו מורכב אותו גידול שפיר,קרי השומה.

שומות אלה מופיעות אצל אחוז אחד מהילודים. לרוב הן יגרמו להפרעה חיצונית בלבד אך במקרים מסויימים, ישנה החמרה סרטנית של אותו תא עור ובמצב שכזה השומה הופכת למעשה משפירה לממאירה .

שומות מולדות פיגמנטריות, בעגה המקצועית, מחולקות לשלושה גדלים. קטנות, בינוניות וגדולות

הקטנות הן בקוטר של עד 1.5 ס"מ, הבינוניות מ1.5 ועד 20 ס"מ והגדולות שהן יחסית די נדירות, מופיעות בקוטר שהוא מעל 20 ס"מ . הן יכולות להקיף לעתים עד 80 אחוז משטח הגוף. ובניגוד לשומות הקטנות, אלה לא ניתנות לכריתה וסגירה ראשונית בניתוח.

השומות הנרכשות הן בדרכ קטנות, בגודל של עד 8 מ"מ. הן מאופיינות במבנה סדיר וסימטרי והן מתחילות להופיע על העור לאחר חצי השנה הראשונה של החיים.  יש מספר גורמים עיקריים המשפיעים על הופעת שומות על הגוף במהלך החיים. חלקן תורשתיות וחלקן סביבתיות. למשל, חשיפה מרובה לשמש בשנות הילדות ובפרט אצל בעלי גוון עור בהיר משפיעה על ריבוי שומות. תורשתית, במשפחות בהן יש ריבוי נמשים לדוגמא, ניתן לצפות הופעה מרובה של שומות נרכשות.

מן השומות הנרכשות , הסיכון להחמרה סרטנית הוא 1/3000-10000.

איך ניתן לקבוע אם שומה היא שפירה או ממאירה? ישנם מספר סממנים וסימפטומים חיצוניים מגבירי חשד שמדובר בנקודה סרטנית. וביניהן : כאשר היא מגרדת, כשהיא גדלה לפתע בצורה פתאומית לאחר שהופיעה משך זמן מה בגודל קבוע, כשהיא אינה סימטרית וכשהגוון שלה אינו אחיד.
כמובן שבמקרים אלה, מומלץ מייד לפנות לאבחון אצל רופא עור.


שיטה נוספת ופופולארית היא הסרה בלייזר. מדובר בהליך קצר המבוצע ע"י הרופא בהרדמה מקומית. שיטה זו יעילה במקרים בהן השומה שטוחה ואינה בולטת וזמן ההחלמה הוא יחסית קצר. הופעת צלקת לאחר הצריבה בלייזר, היא אינה דבר נדיר, אך לרוב בהמשך מעקב וטיפול נכון, היא מיטשטשת ונעלמת תוך זמן קצר. בטיפול זה, מומלץ לא לחשוף את העור לשמש בשבועיים שלאחר הטיפול.

ניתן להסיר שומות גם בהליך כירורגי בו מבוצע חיתוך קל באזור . מדובר בניתוח פשוט בן 15-20 דק כשלעתים יידרשו גם תפרים , בהתאם לגודל ועומק הנקודה ולמיקומה על העור. לאחר הניתוח, יש לנקות ולחטא את האזור עפי הנחיות הרופא.

אופצייה נוספת היא להסיר את השומות ע"י זריקות. שיטה זו נפוצה מאוד בהסרת נקודות מאזור הפנים, אין בה תופעות לוואי מיוחדות , אך היא עלולה ןלהותיר צלקות קטנות.תמונה חופשית לשימוש: ויקיפדיה
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אינדקס מאמרים

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
12 + 14 =