הבטן מקרקרת: חוסר ביטחון תזונתי בישראל

רעב בארץ
הבטן מקרקרת: חוסר ביטחון תזונתי בישראל
אחראיות האכלה
הכתבה מתארת הבעיה המדינית של חוסר ביטחון תזונתי בארץ והצורך לשינוי מדיניות כדי לטפל בו.

בשנים האחרונות רואים נסיגה משמעותית של מדינת הרווחה מתכניות חברתיות. מדינת ישראל, שנופלת יותר ויותר תוך העולם המערבי, מתחילה לצמצם משאבים לנזקקים. כיום, ביטוח הלאומי ומדינת הרווחה משתמשים במבחני אמצע כדי להחליט מי הכי זכאי לגמלה ומי יצטרך לחזור הביתה ולהגיד לילדים שלהם שאין אוכל לארוחת ערב. תנאי הזכאות הקשוחים האלו מכריחים אחוז מתגברת של האוכלוסייה לקחת על עצמם האתגר האי-שרדותי הזאת ולחיות מתחת לקו העוני. המדינה מאמינה שיש לכל אזרח החיוב לדאוג לרווחה האישית שלהם וכדי להגן על חירותו, היא מתנגדת למעורבות מקיפה.
השאלה שלי היא: איך מדינת הרווחה יכולה לחשוב שהיא שומרת על אזרחיה כשהיא בעצם פוגעת בזכויות האנושיות הבסיסיות שלהם?
לפי נתוני מחקר של מרכז מידע לקידום ביטחון תזונתי בישראל הנערך ב2012, כחמישית מהאוכלוסייה סובלת מחוסר ביטחון תזונתי. אלו לא רק אנשים שמסתובבים ברחוב, אלא גם האנשים שמסתובבים בינינו. תזונה לקויה יכולה לגרום ללחץ ועייפות יתר,יכולת העבודה שלנו, ועם הזמן, היא יכולה לגרום לסיכון לפתח מחלות מסוימות ובעיות בריאותיות אחרות כגון עודף משקל, השמנת יתר, התקפי לב וכו׳. בנוסף, חוסר ביטחון תזונתי לטווח הארוך יכול לגרום למחלות חמורות כגון אנמיה, סכרת, אוסטאופניה ואוסטיאופורוזיס. ב2017, שר העבודה והרווחה חיים כץ הוביל מיזם לאומי לביטחון תזונתי בשם כרטיס של 500 ש״ח שנטען כל חודש לקניית אוכל. הבעיה במיזם שלו הוא הקצבה המינימלית ביותר לאוכל ותקציב סטנדרטית הלא מיועדת למשפחות מרובות ילדים.
לכן, אני מאמינה ששינוי רווחתי קריטית להצלת חיים של העניים שביניינו. במקום להתווכח על הורדת מסים, בוא נגדיל קצבאות לעניים, ובעיקרון, הקצבאה לאוכל. אם הרווחה יכולה לתת לכל מי שמדווח על רעב יתר למשך חודש פלוס גמלת תזונה והדרכה תזונתית מדיאטנית מומחית נוכל להבחיט בחוסר הביטחון התזונתי בארץ. עם הגמלה וההדרכה, העניים האלו יוכלו לצאת לקנות אוכל מגוונת ומזינה למשפחתם עם קצבה סבירה לקניות האלו. המטרה של הניו-ליבראליזם שבינינו הוא להגדיל את תפקידו של המגזר הפרטי במשק ובחברה, אבל איך נוכל לתפקד כמדינה בלי הזנה תזונתית?

לאה יבלון, תואר ראשון לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר אילן
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם לאה יבלון

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
3 + 14 =