משחק המכור

כתבה קצרה על המשמעות של טיפול להתמכרויות. לפי נתוני משרד הרווחה, בסוף דצמבר 2011, היו בישראל 23,206 מכורים לסמים, לאלכוהול או להימורים המטופלים בשירותי הרווחה. למרות זאת, אחרי מחקר מפתיע שביצעו ב2012, ראו ש89% מהמכורים בכלל לא מקבלים מענה במרכזי גמילה וברווחה. המשמעות של נתונים אלו מראים לנו שרק 11% מהמכורים בארץ מקבלים טיפול. כ-14 אלף מכורים לסמים ולאלכוהול פונים מדי שנה למרפאות לגמילה בישראל, ואלו רק ה11% שמבקשים לעזרה. ולמה זה כך? מתחילים ללמוד ממדינות מפותחות אחרות למה אחוז כל כך נמוך של מכורים פונים לטיפול ומצאו ״אשליה של תפקוד.״


הטענה הראשונה היא שחלק מהמכורים האלו נמצאים בספקטרום הנורמטיבי שכל אחד מאיתנו מכיר, ולכן לא יפנו לקהילות טיפוליות. אבל מצד השני, יש מכורים שפונים לקהילות האלו ולא מתקבלים לטיפול בגלל רמת הגבוהה של תפקודם. ולכן, טוענים שבגלל זה אין מקום בישבילם בטיפול. בעצם, החלטות כאלו מסכנים אחוז גבוהה של אנשים להידרדר למצב קטוסטרופי.השאלה הנדרשת לשאול היא: מי מגדיר התפקוד של המכורים האלו כתפקוד בגדרות של ״נורמטיביות״? ומי/ מה באמת מגדיר מה זה באמת התמכרות והרמה שחייב ליווי ואשפוז?

לדעתי, חייבים לקחת כל סוג של התמכרות בשיא הרצינות- גם מכורי רשת, כושר, ואוכל מכורים לכל דבר. כשהמדינה מתחילה לסלק אלו שפונים לעזרה בגלל, לדוגמא, שיש דיווח ששומרים על משמרות קבועות בעבודה, אנשים מתחילים להתרגל לשימוש הרגלי ותלותי של סמים, אלכוהול, הימורים, וכו׳. שימוש אולי מתחיל בכיף אבל בשנייה יכולה להתהפך, להרוס חיים, ולהפוך לתלות בלתי-נסבל. לכן, חייבים להתמודד עם התמכרות בשטח של מניעה וגם של טיפול כדי להגיע לאוכלוסייה יותר רחבה. מטרתה של הכתבה הזו היא להביע הבעיה של חוסר רציניות לגבי הגיוון של התמכרויות וחוסר המשאבים לטפל בהם. חייבים להיחשף יותר אנשים לנושא כדי לטפל במכורים שמגיעים מהרחוב וגם באלה שמסתובבים בינינו באשליה של תפקוד ונורמטיביות. עלינו לקחת את הבעיה הזאת בידינו ולהציל אחוז גדולה של אנשים ממעגל סגור של כאב וסבל ולהביא אותם לחיים בעלי אור ומשמעות.

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם לאה יבלון

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
4 + 14 =