טיפול בנחירות

מהו התקן דנטלי
נחירות יכולות להוות מטרד קשה לבני הזוג ולמשפחת הסובלים מהתופעה. נחירות יכולות להיות גם סמן להפרעת נשימה חסימתית הנקראת תסמונת דום נשימה בשינה (Obstructive sleep apnea). בעיקרה תופעה זו נגרמת בשל היצרות וחסימה תכופה של דרכי הנשימה העליונות שמובילה להפסקות נשימה המסתיימות ביקיצות ובכך גורמות לפגיעה קשה במרקם השינה הנורמלי

צההתקן הדנטאלי לטיפול בנחירות ובתסמונת דום נשימה בשינה

נחירות יכולות להוות מטרד קשה לבני הזוג ולמשפחת הסובלים מהתופעה. נחירות יכולות להיות גם סמן להפרעת נשימה חסימתית הנקראת תסמונת דום נשימה בשינה (Obstructive sleep apnea). בעיקרה תופעה זו נגרמת בשל היצרות וחסימה תכופה של דרכי הנשימה העליונות שמובילה להפסקות נשימה המסתיימות ביקיצות ובכך גורמות לפגיעה קשה במרקם השינה הנורמלי. לעיתים מדובר במאות יקיצות במהלך לילה, האדם הסובל מהתופעה אינו זוכר דבר, אך הגוף בהחלט כן. תסמונת זו פוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה ויכולה להוביל לעייפות קשה ובעקבותיה לתאונות דרכים. בנוסף קיים סיכוי מוגבר ללקות במחלות לב, אירועים מוחים, יתר לחץ דם וירידה כללית במצב הנפשי.
גורמי הסיכון העיקריים לתסמונת נפוצה זו כוללים עודף משקל ומאפיינים אנטומים שונים. הדרך המקובלת לבדיקת המצאות והערכת חומרת התסמונת היא בדיקה לילית במעבדת שינה. ישנם קריטריונים שונים לקביעת החומרה בעיקר על פי ממוצע הפסקות הנשימה בשעה והירידה בריויי החמצן במהלך השינה.
שינוי באורח החיים והורדה במשקל הם כלים משמעותיים להתמודדות עם הבעייה. טיפולים עיקריים נוספים כוללים:
1. CPAP – מסכה המחוברת למפוח שמזרים אויר בלחץ משך שעות השינה. נחשב לפיתרון היעיל מכולם, עם כי ההיענות לטיפול זה אינה גבוהה.
2. כירורגיה - מבוצעת ע"י רופאי א.א.ג ויעילה במקרים מסויימים של התכנות אנטומית.במקרים אחרים, יעילות כטיפול בלעדי מוטלת בספק.
3. התקן פה \ התקן דנטאלי – מותאם אישית.
טיפול באמצעות התקן דנטאלי
קיימות מספר גישות, הגישה המקובלת ביותר וכנראה גם היעילה מכולם פועלת דרך קידום הלסת התחתונה באמצעות מכשיר נשלף שמותאם במדוייק למבנה השיניים ומורכב במשך שעות השינה. קידום הלסת התחתונה (על פי קריטריונים מסויימים ובצורה הדרגתית) מביא לקידום בסיס הלשון, למתיחת השרירים, להרחבת דרכי הנשימה העליונות, ובסופו של דבר למעבר אויר חופשי יותר.

ההנחיות לטיפול באמצעות התקן דנטאלי על פי American academy of sleep medicine כוללות שימוש בהתקן במצבים של נחירות בלבד, תסמונת דום נשימה בשינה בדרגת חומרה קלה עד בינונית או במקרים קשים כאשר אדם אינו מסתגל לטיפול באמצעות CPAP.
אחוזי ההצלחה של הטיפול במכשיר
משתנים כתלות בחומרת התסמונת, BMI, מאפיינים אנטומים שונים, מיומנות הרופא וסוג המכשיר. במקרים מסויימים ניתן לשלב את הטיפול באמצעות ההתקן עם פרוצדורות כירורגיות מתאימות על מנת להגביר את יעילותו.
תופעות הלוואי נחשבות ברובן קלות והפיכות וכוללות – שינויים אורטודונטים במנח השיניים, רגישות וכאבים באזור מפרקי הלסת ושרירי הלעיסה.

לטיפול יש לפנות לרופא שינים המתמחה בנושא, בעל ניסיון בסוגי הטיפולים השונים, בהתמודדות עם תופעות הלוואי השונות, בקשר עם רופאי א.א.ג ורופאי שינה. יש צורך בהבנת התוויות הבעד והתוויות הנגד לטיפול ובהבנה כוללות של תחום רפואת השינה בדגש על תסמונת דום נשימה בשינה.

הטיפול באמצעות ההתקן הדנטאלי הינו טיפול שמרני יחסית בעל פוטניאל גבוה. במקרים רבים זהו המוצא האחרון כאשר טיפולים אחרים לא נענו בחיוב או שלא הצליחו. רופאים כללים, רופאי שיניים וכלל האוכולוסייה חייבים להיות מודעים לנושא זה שנמצא על קו התפר בין רפואה לרפואת שינייםד"ר ירון חביב
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם ירון חביב

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 5 =