בדיקת חלבון עוברי

כידוע, במהלך תקופת ההריון, נדרשת האישה ההרה לבצע שלל בדיקות הריון שונות, שמטרתן לעקוב אחר התפתחות העובר, לוודא כי הכל מתנהל בצורה תקינה, ובמקרים שיש חריגות שונות, לאתרן מוקדם ככל האפשר על מנת להתמודד איתן בצורה הנכונה. אחת מבדיקות ההריון הללו, נקראת בדיקת חלבון עוברי.

מהי בדיקת חלבון עוברי?
בדיקת חלבון עוברי, הינה בדיקת דם פשוטה, באמצעותה בודקים 3 חלבונים שונים בדמה של האישה ההריונית. שלושת החלבונים המדוברים, הם: הורמון ההריון (HCG), אסטריול (uE3) והחלבון העוברי (AFP). מטרת הבדיקה היא לחשב את היחס בין שלושת החלבונים הללו, לשכלל אותם יחד עם שאר הנתונים של האישה (כמו גילה, ההיסטוריה הרפואית שלה וכו'), וכך לקבל את הסיכון לבעיות גנטיות שונות, דוגמת תסמונת דאון או טריזומה 18, שעלולות להתקיים בעובר. באמצעות הבדיקה ניתן לחשב את הרמה של כל אחד מהחלבונים לחוד (רמה נמוכה של אסטריול למשל עלולה להעיד על מחלות עור שונות ואילו רמה גבוהה של החלבון העוברי יכולה להצביע על מומים שונים בהתפתחות העובר), להשוות בניהם, ולבחון את היחס שמתקבל משילובם. תוצאות הבדיקה יקבעו מחישוב והשוואה של היחס שבין שלושת החלבונים יחדיו לנורמות הקיימות ולא מהרמה של כל אחד מהם בדם בנפרד.
מתי מבצעים בדיקת חלבון עוברי?
את בדיקת החלבון העוברי, המכונה גם בדיקת טרימסטר שני, מבצעים בשליש השני להריון. אומנם, המועד המומלץ לביצוע בדיקה זו הוא בין השבועות 16-18 להריון האישה. אך ניתן לבצע בדיקת חלבון עוברי גם עד השבוע 20 להריון. הסיבה למועדים הללו נעוצה בעובדה שלפניהם ואחריהם, אין נורמות להשוואת רמות החלבונים שמתקבלות.
בדיקת חלבון עוברי – יתרונות
לבדיקת חלבון עוברי יש כמה יתרונות בולטים, בניהם נבחין תחילה בכך שבדיקת הריון זו היא בדיקה לא פולשנית שאינה מעמידה בסיכון את האם (האישה ההריונית) או את עוברה, אך יחד עם זאת, היא מאפשרת לאישה לקבל מידע אודות הסיכונים השונים שקיימים בהריון. בנוסף, ישנו יתרון אחר שבדיקת חלבון עוברי מספקת לנשים ההרות שעוברות אותה והוא נובע מהמועד שבו מבצעים את הבדיקה- מאחר ובדיקת החלבון העוברי מבוצעת בשלב מוקדם יחסית של ההריון, הדבר מאפשר לאישה לקבל את התוצאות בשלב מתאים, בו היא יכולה להמשיך במידת הצורך, אם תתקבלנה תוצאות חריגות, לבדיקות הריון נוספות שיאששו את הממצאים שיתקבלו מבדיקה זו, ובמקרים הנדרשים, אף לשקול את המשך הצעדים בצורה שקולה ונכונה.


SITESERP
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם siteserp siteserp

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
11 + 9 =