התמודדות עם מחלת הצליאק

צליאק מנקודת מבט אישית
מחלת הצליאק היא מחלה לכל החיים וההתמודדות עימה אינה קלה. להלן טיפים, חוויות ורשמים.

צליאק היא מחלה משפחתית. ברגע שאדם אחד מהמשפחה חולה במחלה, כל בני הבית חייבים להיות מעורבים, אם זה בהפרדת כלי בישול וכלי אוכל או אם זה בהקפדה על הפרדה מוחלטת של גלוטן.

משפחות רבות מתחבטות בדילמה האם כדאי לכל המשפחה לעבור למזון ללא גלוטן, והתשובה אינה פשוטה וחד משמעית.
מצד אחד, אם כל המשפחה מחליטה להוציא את כל המוצרים שבהם יש גלוטן מהבית, אין חשש לטעויות. כל הכלים, מכשירי החשמל ומוצרי המזון יהיו כעת נקיים והילד ירגיש נוח יותר וכמובן לא ירגיש שונה בתוך ביתו.

מצד שני, החלטה כזו אינה פותרת את הבעיה כאשר יוצאים מהבית ולעיתים הרבה יותר קשה לילד הצליאקי להתמודד עם המחלה לאחר יציאתו מהחממה הביתית כאשר הפער בין הבית לעולם שבחוץ הוא כל כך גדול מבחינה קולינרית. בנוסף, חשוב לקחת בחשבון גם את האספקט הכלכלי שהוא משמעותי לעין ערוך. הוצאה על מזון נטול גלוטן לאדם אחד יכולה להסתכם בקלות בכמה מאות שקלים, לכן מעבר של משפחה שלמה לתזונה נטולת גלוטן היא מעמסה כספית לא קטנה ועשויה להסתכם באלף עד אלפי שקלים, תלוי כמובן במספר הנפשות ובכמות המזון שקונים.

גם אנחנו התחבטנו לא מזמן באותה השאלה לאחר שביצענו מספר טעויות קריטיות כשהגשנו לבננו מזון עם גלוטן והוא סבל כמה שעות מהקאות. לבסוף, מסיבות כלכליות החלטנו על פשרה: לרכוש מקרר קטן נוסף וארון נוסף בו יאוכסנו המוצרים והכלים, כדי שלא יהיה חשש לטעויות. בינתיים, יתר בני המשפחה לא עוברים למזון ללא גלוטן.

מימד נוסף של המשפחתיות בצליאק, בעיקר אצל ילדים, הוא ההתמודדות עם הרגישות הנפשית של הילד. כלומר, חשוב מאוד להקפיד תמיד שיהיה לילד מה לאכול בכל מקום, כיוון שבמקרה של תקלה, הילד עלול להיפגע ולהרגיש שונה ונזנח וחבל…

אחד הדברים הקשים במחלת הצליאק היא היציאה לחופשה. אמנם בשנים האחרונות גם בתחום זה גברה המודעות ויש יותר ויותר מקומות המעניקים מזון ללא גלוטן, אך עדיין ההיצע דל יחסית. מבחינת בתי מלון, בעיקר ברשתות הגדולות קיימת מודעות לנושא והשפים מסייעים בכל מה שניתן. מלונות רשת ישרוטל, פתאל ורימונים מחזיקים ומכינים מזון ללא גלוטן אך יש גם כמה מלונות נוספים. מבחינת צימרים, העניין בעייתי הרבה יותר. מעטים הם הצימרים שמספקים ארוחות ללא גלוטן ולכן יש להקדיש לכך זמן וסבלנות. בכל מקרה, לפני כל הזמנה יש לברר היטב האם המטבח ערוך לחולי צליאק. כמה ימים לפני הביקור יש להזכיר שאתם מתכוונים להגיע.
אפשרות נוספת היא חופשה תחת כיפת השמיים או באוהלים ומי שאוהב את סוג החופשה הזה יזדקק להרבה צידה ללא גלוטן לדרך. בדרכים די קשה למצוא פתרון לחולי צליאק ולכן מומלץ להצטייד מראש בכל הציוד הדרוש. בהצלחה!!!

להמשך קריאה בנושא גילשו לאתר http://www.my-celiac.com
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם ליקו המקדם

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 7 =