מערכות סינון / איוורור בשירות ביטחון המשפחה בעת מלחמה

היערכות משפחתית למלחמות הבאות - על התגוננות והערכות המשפחה למלחמה העתידית
מערכות סינון / איוורור בשירות ביטחון המשפחה בעת מלחמה
מורן - מערכת סינון לממ"ד באישור פיקוד העורף. תוצרת כחול לבן!
ערכות מגן מהוות נדבך חשוב ביותר במערכת ההגנה האזרחית של מדינת ישראל. מערך ההגנה על העורף בישראל מבוסס על שלושה אלמנטים מרכזיים: 1. מערכת ההתראה (יכולת צפירה מוקדמת מפותחת ביותר). 2. מקלוט ויכולת התמגנות בפני נשק כימי וביולוגי. 3. מערך מענה לאירועי פגיעה בעורף האזרחי של המדינה.


מקלוט

 
עד שנת 92' הייתה חובה לבניית מקלטים פרטיים או ציבוריים בבנייה חדשה, הרעיון שעמד מאחורי החובה היה שהעורף עלול להיות מותקף על ידי חילות אוויר ולכן יש לבנות מקלטים אליהם יוכלו להגיע האזרחים תוך 10-15 דקות.
לאחר מלחמת המפרץ הראשונה חדרה ההבנה כי האיום המרכזי על העורף הוא טילים שיכולים להגיע לתחום ישראל בדקות בודדות. הבנה זו הובילה לשינוי בתקנות - במקום שהאזרח/המשפחה תגיע למקלט, המקלט יגיע לאזרח/משפחה. כך נולד הרעיון של המרחב המוגן הדירתי (הממ"ד) המלווה אותנו עד היום. תקנות בניית ממ"ד-ים התפתחו ושונו עם השנים. גודל הממ"ד המחויב ע"פ חוק גדל מ-9 מטר רבוע בתחילת שנות ה-90 ל 12 מ"ר כיום. היו גם תקופות בהן ניתן היה לבנות מרחב מוגן קומתי (ממ"ק). במפעלים יש כיום חובה לבנות מרחב מוגן מפעלי (ממ"מ). חשוב לציין כי הממ"ד משפר מאוד את מוכנות הבניין לרעידת אדמה, אליה נערכים בצורה מוגברת בשנים האחרונות. ממ"ד בנוי בטון ומשמש מחסה פיזי. בנוסף, תוכננו פתחי הממ"ד (דלת וחלון) כך שניתן יהיה לאטום אותו בקלות ולשפר את המיגון בפני נשק בילתי קונבנציונלי.
 

ערכות מגן

במלחמת המפרץ הראשונה בה נאלצנו לחבוש מסיכות בכל פעם שנשמעה צפירה ולאטום חדרים בתוך הבית (בעזרת ניילונים וסרטים דביקים), היות ולא היה זמן להגיע למקלטים המשותפים/ציבוריים. ההחלטה על רכישת ערכות מגן לכלל האוכלוסייה התקבלה כבר לאחר מלחמת יום כיפור  בשנת 1973. התברר, כי בידי החיילים המצריים היו מסיכות אב"כ, דבר שלימד על כך שהאויב מכין את עצמו גם ללחימה בתחום הלא קונבנציונאלי. ערכות המגן חולקו לראשונה לתושבי מדינת ישראל בשנת 1990 ערב מלחמת המפרץ הראשונה.  עד לשנת 2003 התקיימה פעילות שוטפת של פיקוד העורף לטובת רענון ותחזוקת של ערכות המגן שבידיי האוכלוסייה (פרויקט רע"מ - רענון ערכות המגן). לקראת מלחמת המפרץ השנייה (2003) הוחלט על פתיחתם של ערכות המגן כחלק מהכוננות של העורף למלחמה זאת. אומנם עורף המדינה לא הותקף ולא נעשה כל שימוש במסכות, אך עקב פתיחתם היה צורך לבצע תהליך של החלפה ורענון. רק בשנת 2007 הוחלט ע"י הדרג המדיני לקיים מבצע לאיסוף ערכות המגן מתושבי מדינת ישראל. 

מבצע האיסוף פעל בשנים 2007- 2008 ובמהלכו נאספו מרבית ערכות המגן מתושבי המדינה, לצורך שיקום ורענון ערכות המגן לטובת חלוקה עתידית. חלוקת הערכות החלה רק בפברואר 2010. ותימשך לאורך מספר שנים. בכל מקרה, בשלב זה, אין בידי פיקוד העורף תקציב מספיק עבור מסיכות לכלל האוכלוסייה בישראל.
 

מערכת סינון מרכזית: 

שימוש בחדר אטום, במקלט או ממ"ד, לא הוו תחליף לצורך לחבוש מסיכות, כך שבנוסף לצורך לשבת במשך שעות אחדות בחדר האטום היה צריך לעשות זאת עם מסיכה על הפנים. הרעיון של הכנסת מערכת סינון מרכזית למקלטים / ממ"דים, קיים מזה שנים אחדות ואכן ניתן למצוא מערכות כאלה במתקנים קריטיים וכן במספר ממ"דים של אזרחים בעלי  מודעות (ואמצעים) לצורך במערכת כזאת להגנת המשפחה. עד לאחרונה, מחיר המערכות לא היה 'בר השגה'.
מבלי להידרש לנתונים מסווגים, אנו יודעים כי במלחמה הבאה צפויה ישראל להיות מותקפת על ידי מאות רבות של טילים מסוגים שונים לאורך מספר שבועות. לאור זאת קיבלה ממשלת ישראל החלטה לחייב הכנסת מסנן מרכזי לכל הממ"דים החדשים שייבנו בישראל.
המסנן המרכזי בממ"ד  יאפשר למשפחה הישראלית להיות מוגנת מפני האפקט של פיצוץ ובמקביל גם להיות מוגנת בפני תקיפה לא קונבנציונאלית, כל זאת תוך תנאים נוחים יחסית שיאפשרו ביטחון מצד אחד, אך גם ימנעו את הטראומה הכרוכה בישיבה ארוכה ומתוחה בחדר סגור עם מסיכות על הפנים. אולי חשוב מכך - מערכת הסינון לממ"ד תאפשר למשפחה לנהל שגרת חיים בחירום, בכפוף להנחיות פיקוד העורף.
 

לסיכום:

מעטפת הערכות של העורף בנויה לתת מענה לכלל האיומים על העורף, אך את עיקר המענה מקבלת המשפחה ממה שנעשה על ידה ובתוך הבית, דהיינו: משפחה שתדאג לבניית ממ"ד תיקני המצויד במערכת סינון מתקדמת ומאושרת על ידי פיקוד העורף, תוכל לשרוד טוב יותר את המלחמה הבאה, תוך תקווה שהיא לא תתרחש.

הכותב, תא"ל (מיל) אבי בכר, שימש בעבר ראש מטה פיקוד העורף וראש מערך המשק לשעת חירום של מדינת ישראל.
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 6 =