שלום לכעס

מי שהכעס קרוב אליו, שיהיה נחמד ויגיד שלום!
שלום לכעס
אתמול היום ושלשום, ובכל יום ויום אלפי בני אדם בהרבה מקומות כועסים. אנשים אחרים פחות, ישנם כאלה שבכלל לא מוצאים סיבה לכעוס ולעולם לא תראה את פניהם זועפים, למה ?

כולנו חיים את החיים האלה, אבל לא לכולנו יש את אותם חיים. בן אדם אחד יכול לשאול את חבר שלו, מה שלומך? והוא יענה ש"הכל טוב", אבל אם היית נותן לאחד את ההרגשה של השני, ייתכן שהוא היה מת במקום מצער, ולא היה מבין איך אפשר להרגיש נורא כל כך, בעוד שהשני בוחר לחיות את ההרגשה זאת, יום יום!

האם זה באמת חייב להיות ככה? ממש לא. לבן אדם יש ראש ושכל, ויש לו אפשר לחשוב מחשבות שיוציאו אותו מכל בוץ ומכל עניין, וראוי לו לאדם, כמה שמצבו יותר קשה, שיתרכז בעצמו וישים לב שהוא זקוק להתראות עם הצד הנעים והיפה יותר של החיים, שגם לו זה מגיע, הנועם הזה וגם הוא ראוי לזה, ויתאמץ ביותר מאוד מאוד, להוציא את עצמו מהיכן שהוא נוהג ליפול.

אחד הבעסות היותר גדולות שעלולות לרטש לבן אדם את החיים, היא הכעס. בן אדם כועס היום, והורס לעצמו את המחר. מי שרגיל בכעס ומוצא אותו בקלות, צריך להתרכז בעצה הבאה ולהבינה, כדי שיוכל להתחיל להציל את עצמו.

והעצה היא פשוטה, לא להצדיק את הכעס. מי שמצדיק את הכעס נותן לכעס זיז, פינה וקוץ להיאחז בו, למצוא לו דירה בנשמה שלו ולא לצאת ממנה. בן אדם יהיה חלק כמו שמן, בלי שום קוצים ופינות, והכעס יחליק ממנו והלאה להתפוגג ולהתפזר באוויר העולם. מי שהוא פינה ומקלט ומשכן לכעס צריך לשנן חזק בראשו. אין שום סיבה לכעוס, אין שום סיבה לכעוס, אין שום סיבה לכעוס!

אם תלך בדרך הזאת, תבין שגם כשקורה משהו שהוא בניגוד גמור לרצונות שלך, עדיין אין שום סיבה לכעוס. ובסוף גם תבין ששום דבר בעולם הזה לא מצדיק כעס. כי מילא אם מישהו מבחוץ עשה לך איזה דבר לא טוב, מדוע שהתגובה שלך למצב הזה תהיה - שגם אתה תצטרף אליו ותעשה לעצמך לא טוב? הכעס לעולם פוגע רק באדם הכועס! הוא מחפש במי להיאחז, והוא בוחר בך, כי אתה נותן לו המון סיבות להיתפס בהם, לשכון בתוכך וכלותך, היה נבון! אם חייך מלאים הרבה בכעסים, הבן שאתה שור מועד, וגם על זה, אין שום סיבה לכעוס, בפעם הבאה שבאה לידך הזדמנות לכעוס, הבט לכעס בעיניים מבינות, תנפנף ידך לשלום, ותגיד לו שיחפש מקום אחר.

מי שיהיה חזק בזה, וישתדל מאוד להינצל מהכעס, ויתגבר בכל פעם מחדש גם אם הוא נופל וכועס ולא מצליח להחזיק את עצמו, ימצא שיש בו תכונות של שמחה והומור, חדווה ורעות המסוגלות להשכין שלום בחיים שלו גם בתוך סיטואציות שבעבר היה נכשל בהם. תכונות אלו אינן באות לידי ביטוי משום שהכעס נשלף מהר מידי, באופן אוטומטי, משום ההרגל היום יומי להשתמש בו, עוד לפני שהתבוננו במגוון האפשרויות הקיימות בתוכנו להגיב על המקרה.

כל אדם המורגל בכעס צריך להאמין, שאם יזכיר לעצמו חזור והזכר - ששום דבר בעולם הזה אינו מצדיק את הכעס שלו - במקומות שמכעיסים אותו - יגלה את הקשת האמיתית השלמה שלו להתמודדות. ואם הוא מוצא את עצמו בתוך דיון סוער חוזר וטוען את אותם הטענות, ושומע את אותן התשובות, יבין שמה שקורה זה שהוא פשוט כועס. והטיעון שהוא משמיע זה מה שהכעס שלו ניתפס עליו.


שלום ואהבה


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם נתנאל זהבי

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
12 + 5 =