הסודות מאחורי המדפים - הכסף שלך שווה יותר ? השאלה איפה ?

הסודות מאחורי המדפים - הכסף שלך שווה יותר ? השאלה איפה  ?
זה כבר לא סוד שמחירי הצרכן אינם זהים, באותה רשת.
הסיבה לכך היא התחרות ואו העדרה.
בימים אלה מתנהל משפט פלילי, אשר לפי טענת הרשות למניעת הגבלים עיסקיים, חרגו רשא שופרסל, רוזנהויז וגידור מהסיכום שנערך בטרם נרכשה קלאב מרקט על יד שופרסל.
קיומה של תחרות היא אינטרס מהותי של הציבור בישראל !

הסודות מאחורי המדפים – הכסף שלך שווה יותר ? השאלה איפה ?


יובל לובנשטיין

זה כבר לא סוד שקיימים לאותה רשת מחירים שונים לאותם המוצרים .
נוכל לראות מחירים שונים בין החנויות, ברשת דיל מגה ואפילו אצל רמי לוי.
מדוע זה קורה ?
איפה כדאי לנו לבצע את הקניות לפסח ?

הסיבה למחירים שונים באותו פורמט (קרי- שופרסל דיל,מגה בול, רמי לוי, כמעט חינם וכו), היא רצון הרשת להשיא את הרווחים שלה, כמה שניתן.
היכן שלא קיימת תחרות ואו תחרות חלשה יחסית, מרשה לעצמה הרשת "להרים את הראש" ואת המחירים למעלה והיכן שהתחרות פעילה, אין לה ברירה אלא להתאים את עצמה ואף למטה מכך, על מנת למשוך אליה קונים.
בדרך כלל התאמת המחירים כלפי מעלה, באה ברוב המקרים, על חשבון האוכלוסיות החלשות יותר, קרי על חשבון האנשים אשר הם ללא רכבים ואו צרכנים מבוגרים, אשר מעדיפים לבצע את הקניות קרוב לבית (שם בדרך כלל יקר יותר), או אוכלוסיות אשר גרות בפריפריה, שם בדרך כלל
נמצא ריכוזים נמוכים יותר של מתחמי קניות מוזלות.

קניות אלה נקראות בכלכלה "קניות שבויות" או "אוכלוסיה שבוייה" – במילים אחרות, ישנם לקוחות אשר מבצעים את הקניות במרכול זה או אחר בגלל מצבן, אשר לא מאפשר להן לערוך את הקניות במקום אחר.
קניות אלה נמצאות במינון גבוה יותר אצל האוכלוסיות החלשות.

הסתכלות על ההיבט הסוציו - דמוגרפי של התנהלות קניות המזון בישראל, רק מכעיסה ומקוממת יותר לאור העובדה, שניטען שקיימות בישראל רשתות אשר פועלות למניעת תחרות ואו להגבלתה.
בימים אלה עומדים למשפט פלילי ראשי שופרסל, המנכ"ל רוזנהויז וסמנכ"ל הסחר גידור, אשר על פי טענת התובעים, הרשות להגבלים עסקיים, הפרו האחרונים את תנאי המיזוג, עליו סוכם ונחתם בין שופרסל והרשות, בטרם בוצעה רכישת רשת קלאב מאקט, על ידי שופרסל.

להלן עקרי הדברים שסוכמו בין שופרסל לרשות טרם רכישת קלאבמרקט
ההגבלות שהטיל הממונה על שופרסל הן:
• שופרסל תחויב באמצעות נאמן למכור 17 סניפים שלגביהם נמצא חשש סביר לפגיעה בתחרות. הסניפים שיימכרו ממוקמים בקריית שמונה, בית שאן, חצור הגלילית, הקריות, חיפה, נשר, צפת וקריית טבעון וכן בבית שמש ובשכונת נחלת יצחק בתל אביב.
• בתקופת הביניים שעד המכירה ינוהלו הסניפים המיועדים למכירה על ידי שופרסל, אך המחירון הנהוג בסניפים יהיה המחירון המכיל את המחירים הזולים ביותר הנהוגים באותה רשת או תת-רשת של שופרסל, אשר הייתה ממוקמת ליד הסניפים האמורים במהלך השנה האחרונה. בסניפים האמורים יסופקו שירותים ומוצרים לכל הפחות זהים ברמתם ובטיבם לאלו הנהוגים בסניפי שופרסל הסמוכים.
• שופרסל לא תמכור מוצרים במחירי הפסד באזור בו פועל סופרמרקט פרטי, מתוך כוונה להוציא את המתחרים מהשוק.
• נאסר על שופרסל להתנות רכישות מספק בפגיעה בתנאי רכישה של מתחרים, כמו אי אספקה למתחרים, אספקה למתחרים בתנאים מסחריים נחותים או אי עריכת מבצעים עם מתחרים.
• נאסר על שופרסל להתערב בתנאים מסחריים שניתנים על ידי ספק למתחרה.
ולנושא הקניות לפסח – עדיף לבצען במקומות ואו במתחמים, אשר מכונים בקמעונאות "מתחמי תחרות", קרי מקום או איזור שיש בו "מכל טוב", מספר רשתות השייכות לבעלים שונים.
התחרות היא אחד הכלים, אשר שומרים עלינו הצרכנים - וגם קיומה אינו מסיר מאיתנו הצרכנים את האחריות למימושה !



יובל לובנשטיין, משמש כיועץ שיווקי ואסטרטגי לחברות בתחום מוצרי הצריכה.


יובל לובנשטיין, משמש כיועץ אסטרטגי ושיווקי לחברות בתחום מוצרי הצריכה.
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם יובל לובנשטיין

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
5 + 7 =