להוציא ספר לאור בלי השקעה כספית

איך אפשר להוציא לאור ספר בלי חוזים על חברות, ומבלי לשלם אגורה
להוציא ספר לאור בלי השקעה כספית
האם חלמת להוציא לאור ספר משלך? בעבר העניין היה כרוך בחוזים עם חברות הוצאה לאור, ובהוצאות כספיות לא מבוטלות. אלא שהטכנולוגיה בימנו מאפשרת לכל אחד שבאמת רוצה להוציא לאור את הסיפור שלו, דרך פשוטה מאוד, שאינה כרוכה בהוצאות כספיות גדולות כפי שהיה בעבר.

הסופר יורם קניוק שספרו תש''ח צעד במקום הראשון ברשימות רבי המכר, בא לשבוע הספר 2010 לחתום על ספריו. עד עכשיו התיאור הזה נשמע טוב ויפה, ומניח את הדעת, סופר מצליח אשר בא לחתום בשבוע הספר על ספרו המצליח. אלא שקניוק אמר בכעס למצלמות הטלוויזיה, שהנה הוא חתם היום על כ 60 ספרים, ומה יוצא לו מזה? אולי הוא מרוויח 60 שקלים. קניוק התרגז וכעס, והמראה לצופה מבחוץ נראה מעט סוריאליסטי. סופר שמשתף פעולה עם המערכת, מגיע לחתום על ספריו בשבוע הספר, ספרו רב מכר, והוא מגדף את הוצאת הספרים אשר עושקת אותו.

בימים כאלה שסופר מרוויח אולי שקל אחד מכל עותק שספרו מוכר, אולי שווה לשקול דרך אחרת להוציא לאור ספרים. הוצאה לאור אינה עניין זול, מעבר להוצאות של עריכת הספר, ישנן הוצאות פיזיות של ייצור הספר עצמו, הדפסתו, הוצאות תובלה למחסני הוצאות הספרים, ומשם הפצת הספרים אל חנויות הספרים.
אם נוסיף לעניין את המבצעים (שמטרתם בסך הכול טובה, לגרום ליותר אנשים לרכוש ספרים, ולקרוא ספרים) הרי שלסופר עצמו לא נותר הרבה. וכפי שקצף ורגז יורם קניוק, כניראה שמה שנותר לסופר הוא משהו בסביבות השקל לספר.

מהי הדרך האלטרנטיבית להוצאת ספרים? הטכנולוגיה מתחת לאפנו, האינטרנט כיום כל כך נפוץ, כך שכמעט בכל משפחה בישראל קיים חיבור לאינטרנט, ולרוב ביותר ממחשב אחד. אם המצב של הסופרים כה חמור, קיימת אופציה לפרסם את ספריהם באינטרנט. לפחות שציבור הקוראים אף הוא ייצא נשכר מזה. בלאו הכי כל אחד מאיתנו מבלה שעות ארוכות בגלישה באינטרנט, מדוע שהגלישה לא תכלול בתוכה גם חווייה של קריאת ספרים? לא חייבים לקרוא את הספר כולו בבת אחת, אפשר מספר עמודים ביום. מעבר לכך, יותר ויותר אנשים מחזיקים כיום מחשב נייד, לפטופ, אייפון, איי-פד, מה שמאפשר לקרוא את הספרים באינטרנט בעת נסיעה באוטובוס, או תוך כדי לגימת קפה הפוך בבית קפה.

דרך נפלאה נוספת היא לפרסם ספר אלקטרוני, ספר חינם שניתן להוריד אל המחשב של המשתמש. מהיכן יגיע הכסף, מאת מפרסמים וספונסרים אשר יתמכו בספר. כך כולם ייצאו נשכרים. פרסום ספר באינטרנט אינו עולה דבר, ניתן להעלות אותו למשל בבלוגר, וההוצאות של הסופר בכסף יהיו אפס הוצאות. תשאלו, בכל זאת הסופר צריך להרוויח משהו, איך הוא יכול לתת את ספרו בחינם? התשובה היא שההכנסות יגיעו מפרסומות באתר או בבלוג. הרי בסך הכול הוא צריך להרוויח שקל אחד לקורא, על מנת להשוות את התנאים הנוכחיים.


יוסי נפקר
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם יוסי נפקר

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 8 =