השוואת קרנות השתלמות – אלפא מול שארפ, תשואה מול סיכון – במי תבחרו?

יש לכם כבר קרן השתלמות? יודעים מה ביצועי קרנות השתלמות שלכם, כיצד היא מושקעת ומה רמת הסיכון בקרן? ואולי יש קרן טובה יותר המתאימה יותר לצרכיכם? אין ספק, כי השוואת קרנות השתלמות היא צעד משמעותי לבחירת קרן ההשתלמות בה תשקיעו, בין אם אתם מתכוונים לעשות שימוש בקרן כמכשיר פנסיוני נוסף, ובין אם אתם מייעדים את הקרן כמכשיר השקעה לטווח קצר (6 השנים המוגדרות בחוק).

הגורמים המובילים בביצוע השוואת קרנות השתלמות

1.

רמת התשואה שהשיגו קרנות ההשתלמות השונות. בעת השוואת קרנות השתלמות יש לבדוק מהם המכשירים הפיננסיים בהם מושקעים כספי קופת השתלמות (מט"ח, מניות, אג"ח לסוגיהן ונוספים). על מנת לבצע השוואת קרנות השתלמות בצורה אובייקטיבית ככל האפשר, יש לבדוק את תשואות קרן השתלמות ל 3-5 שנים אחורה, המאפשר ללמוד על אופן התנהלות הקרנות לתקופה ממושכת. בעת השוואת קרנות השתלמות, שימו לב במיוחד (והתרחקו) מקרנות המציגות תשואה רק עבור מספר חודשים אחורה (אלא אם מדובר בבית השקעות חדש, או אז נדרשת דרך אחרת לבצע השוואת בתי השקעות מול הקרנות בשוק).
2.

רמת הסיכון המשתקפת בקרנות ההשתלמות. השוואה קרנות השתלמות על פי רמת הסיכון היא חשובה במיוחד, עבור מי שמתכוון לפדות את קרן ההשתלמות שלו בתום 6 השנים ולא להמתין לפרישה. במקרים אלה של חסכון לטווח קצר, רצוי לבצע השוואת קרנות השתלמות על מנת לאתר קרנות בעלות רמת סיכון נמוכה ככל האפשר, בעיקר כשגילו של המשקיע הולך ומתקרב לגיל הפנסיה.
3.

כמובן – דמי ניהול, שבניגוד לכל הפרמטרים האחרים, שהוצגו המשמשים לביצוע השוואת קרנות השתלמות, דמי הניהול הם הפרמטר היחיד הקבוע והניתן לחיזוי. על פי חוק, בתי ההשקעה יכולים לגבות עד 2% דמי ניהול שנתיים, אולם בעת ביצוע השוואת קרנות השתלמות תוכלו למצוא בקלות בתי השקעה הגובים 1%, ואף פחות מכך וכן – צריך להתמקח. רצוי לדעת כי בעת השוואת קרנות השתלמות, תגלו כי דמי הניהול של הקרנות הפרטיות גבוהות משמעותית מאלה של הקרנות הממשלתיות.
4.

מהו היקף הפיננסים שמנהלת חברת הניהול של קרן ההשתלמות? השוואת קרנות השתלמות בדרך זו מאפשרת למצוא את גופי הניהול החזקים יותר ובעלי החוסן הפיננסי הרב ביותר.
5.

השוואת קרנות השתלמות צריכה להתבצע גם על פי איכות השירות המוענקת ללקוחותיהן. מהו היקף המידע שחושף בית ההשקעה לציבור, ומהי רמת הזמינות של הסוכנים למולם אתם עובדים?


השוואת קרנות השתלמות באמצעות מדדים – מדד שארפ מול מדד אלפא

גופים פיננסיים שונים מבצעים בחירת קרנות השתלמות על פי מדד שארפ או מדד אלפא, וחשוב להבין את ההבדל בין השניים:

1.

מדד שארפ משקלל את התשואה של הקרן ורמת הסיכון של הנכסים המושקעים בה בהשוואה לסטיית תקן של התיק. בעת השוואת קרנות השתלמות, ככל שערכו של מדד שארפ הוא גבוה יותר, כך נחשבת קרן ההשתלמות למועדפת יותר ובעלת תשואה גבוהה יותר ברמת סיכון נמוכה יותר.
2.

מדד אלפא, לעומת זאת, מעיד על יכולת הקרן להשיג תשואה עודפת מעל התשואה הממוצעת בשוק. על מנת לבצע השוואת קרנות השתלמות באמצעות מדד אלפא נעשה שימוש בפרמטרי התשואה של הקרן, גובה התשואה מעל הממוצע בשוק ופרמיית הסיכון שמציב השוק. חישובי אלפא הם סבוכים יותר ומסתמכים על מתמטיקה ליניארית, אולם גם עבורם ככל שהמדד הוא גבוה יותר, כך השוואת קרנות השתלמות מעידה על קרן טובה יותר.

במי מהמדדים להשתמש בעת השוואת קרנות השתלמות? האמת שזה לא משנה, לנוכח ההלימה בין תוצאות מדדי אלפא ושארפ לגבי זיהוי קרנות ההשתלמות המועדפות להשקעה.

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
10 + 12 =