אבן חן לכל מטרה

אבני חן וטבעות נישואין
השימוש באבני חן בתרבויות לאורך ההיסטוריה בתרבויות שונות , וכיום אצלנו בישראל.

אבן חן לכל מטרה

אבני החן מלוות את התרבות האנושית משחר ההיסטוריה. כבר מימי קדם היה שימוש נרחב באבני חן למטרות ריפוי הגוף ונפש האדם, וכמובן גם לשימוש המוכר של קישוט וסממן לעושר ומעמד.
בכל תרבות היתה אבן דומיננטית אחרת שבאה למלא חסרים ולהגשים תקוות שצמחו במקום.
בסין האבן הבולטת היא רובי- אבן הדם, האבן האדומה. זוהי אחת מארבעת האבנים היקרות (לצד יהלום, ספיר ואזמרגד) והיא נחשבה קמע למזל טוב, עושר שגשוג והצלחה.
באירופה אבן הספיר הכחולה נחשבה לאבן המלוכה אבן של אנשי "הדם הכחול" וכל מלכות אירופה מהמלכה ויקטוריה הנערצת למרי אנטואנט המושמצת לכולן היה אוסף מכובד של צמידים, סיכות שיער ושרשראות עם אבן הספיר. גם גברים נהגו להתקשט באבנים- טבעות כתרים גלימות וחרבות- כל אלו היו מעוטרים באבנים בשלל צבעים. ולבל נשכח את האפיפיור והכמורה העליונה שעד היום משתמשים בחותמת, גלימה, וכובע מחודד עם אבני חן .
במדינות ערב יש שימוש נרחב באבן הטורקיז שנחשבה כמנקה ומטהרת את הסביבה מגורמים חיצונים שליליים. השימוש הזה אופייני גם למדינות הבלטיות בעיקר יוון והגיע גם אלינו דרך יהודי ספרד כבר לפני כמה מאות שנים.
כיום אבני חן משתייכות לתחום "הניו אייג'י " שהחל בשנות השישים בארצות הברית, למטרות של ריפוי הנפש והגוף. מכירים למשל את טבעת "מצבי הרוח" שמשנה את צבעה בהתאם לטמפרטורת הגוף? ואת אבן האמטיסט הסגולה שמסמלת רוחניות ואת עידן הדלי ?
כל השימושים הנחמדים האלו ועוד הם בעלי שורשים עתיקים מאוד וכנראה וישארו עמנו לעוד שנים רבות.
כמו תכשיטים עם אבני חן גם טבעות נישואין הן תחום מאוד מגוון ואומנותי. לא עוד טבעת נישואין פשוטה ועגולה מזהב רגיל. כיום יש עיצובים שונים, צבעים שונים של זהב לאישה ולגבר. אולם מטעמים ואיסורים הלכתיים כנראה שאבני חן לא יגיעו לתחום הזה למרות שכשמדובר בטבעות אירוסין אבני החן הצבעוניות מחליפות לעיתים את היהלום הקלאסי.

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם שיר לואל

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 11 =