המדף היבשתי מול חופי תל אביב

החזית האחרונה
המדף היבשתי מול חופי תל אביב
שינוי נקודת המבט על אוצר טבע בלום שיש לנו והגעה למסקנות שיצרנו בעיה ללא פתרון, שגם לא ניתן לצפות לפתרון קונספטואלי לבעיה הזו מאותם גופים שטיפלו עד היום בנושא מי חוף הים בתל אביב באופן לקוי .
המים של חוף גרדון בגובה הברכיים - צילום תת-מימי. ואני התפלאתי למה שבוע שעבר הרגשתי שכל הגוף שלי צורב במים של חוף בוגרשוב. הטבע מתקלקל לנו מול העיניים אבל מפרסמים את העיר כאילו זה מסיבה אחת גדולה. הצטרפו לקבוצה של פייסבוק "שומרים על ים נקי" - זה הים שלנו ושל הילדים ונראה שאין מי שמטפל בזה.

מקובל לחשוב שיש לנו מחצב יקר טבעי שאנחנו צריכים לשמור עליו- הים! אנחנו שומעים כבר הרבה זמן שיש לנו ים מקסים לבילוי ולהוצאת מתחים. בואו נתקן את הראייה הזו ונתחיל להכיר בכך שיש לנו בעיה אקולוגית, בעיה אדמיניסטרטיבית ובעיה מחקרית בקנה מידה עצום!

התפיסה של הטיילת כרצועת חוף למטיילים מימי המנדט הולידה מאחוריה שרשרת של תסבוכות תכנוניות וניהוליות, שהביאו מאז שנות ה70 כשהתחילו להתערב במבנה החוף, להגירה עצומה של ז ב ל תת מימי (חיידקים בעייתים שרובם מגיעים מצואת חיות מחמד ובני אדם) שמתנהל בין שוברי הגלים וחופי המתרחצים הלוך וחזור.

הימצאות של מסה זיהומית ענקית כזו במים מצביאה על חוסר יכולת של מעקב,פיקוח,אכיפה של עשות שנים סביב תל אביב. עד כה לא נמצא שום מחקר לגילוי המקורות של הזבל הזה ושל השפעותיו הבריאותיות עלינו. מה שבטוח הוא שלא בודקים! באינטראקציה בין החול והמים נוצרות תרביות שמאוד מסוכנות לבני אדם. אלו תרביות שעוברות דרך העור ומזהמות אותו, עוברות דרך הידיים לפה ומהוות סכנת חיים לאנשים בעלי מערכת חיסונית נמוכה ולילדים.
כמו כן אין מידע ומעקב לגבי המיפוי של החול ותנועת הבקטריות בו. סביר מאוד שגם לא יקרה כזה דבר כיוון שזה מצריך בדיקות יום יומיות של החול והמים לאורך שנים וכן בדיקות מעבדה יקרות.
מבחינות רבות אנו במצב שבו צריך להסתכל קדימה במובן של פתרונות ע"מ להגן על התושבים כדי שיוכלו להמשיך ולהכנס למים. אלו פתרונות שדורשים מעוף ונדרש שלא יהיו תלויים בשיטה הרגילה, שכאמור לא תדביק את הפער שבין המידע שכבר קיים, הזיהום הכרוני שכבר קיים וההתדרדרות האקולוגית שמסוכנת לכל אורגניזם וכמובן שגם לבני אדם.

אחד הפתרונות הטובים והמוצלחים מתקופת המנדט היא בריכת גורדון, המבוססת על שאיבת מי ים מקידוח בעומק קרקעית הים. זו שיטה פשוטה וזולה ליישום. מקורות מים השאובים מקידוח בקרקעית הים הם נקיים ומסוננים טבעית.

פתרונות אפשריים:
על מנת לדאוג למתרחצי הים בתל אביב יש לסגור כמה משוברי הגלים ולהופכם ללגונות ולבריכות טבעיות גדולות ומכל השטחים שיוותרו פתוחים ביניהם יש לגרוף את האשפה במשאבות וברשתות. גם חול הים הבעייתי צריך לעבור טיפול וחיטוי: ניתן להעשיר את החול בחיידקים פרו-ביוטים כדי לשמור על מאזן נמוך של החיידקים מצואת החיות מחמד ובני האדם.

לקיחת אחריות על סדרת כשלונות בקשר שבין הים והעיר הראשונה בישראל> כי אין שום פתרון אחר!


niradin.org
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם ניר אדין

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
4 + 11 =