ההצגה "אוי אלוהים"

אתמול הייתי בהצגה "אוי אלוהים" ואני רוצה לשתף בחוויה את מי שלא ראה אותה עדיין. למען האמת, זו הפעם הראשונה שאני הולכת להצגה, וההצגה הזאת השאירה לי טעם כל כך טוב, טעם של עוד, שנראה לי שזו תחילתה של ידידות מופלאה (ביני לבין התיאטרון כמובן...). נתחיל מזה שההצגה- מהרגע שהתחילה זרמה בקצב נכון, לא שיעממה לרגע, היו בה ערבובים של הומור עם שאלות הרות עולם, שאלות כאלה ששבות ועולות במהלך חיינו, אך מעטות הפעמים בהן אנו דנים בהן עם מישהו אחר, מלבד עם עצמנו. הערבוב הזה גרם לי לריגוש ולמין הרגשה מעט כבדה (אותה הרגשה שיש כשמדברים על דברים שנוגעים לנו מאוד) שהוקלה בשל שזירת הבדיחות לכל אורך ההצגה.
ההצגה מספרת על פסיכולוגית כבת 40, שמגיע אליה יום אחד מטופל מאוד מיוחד- אלוהים בכבודו ובעצמו. זה כבר מהווה נק' פתיחה טובה לאינסוף בדיחות על אלוהים. קודם כל המטופל לא רצה לחשוף בפני הפסיכולוגית את זהותו, וכשסוף סוף נכנע ללחציה ומספר לה שהוא אלוהים, היא כמובן חושבת שיש לה עסק עם מטופל עם בעיות נפשיות, וממליצה לו להיבדק ע"י פסיכיאטרית... כשהפסיכולוגית משתכנעת שמדובר באלוהים היא מוצאת את עצמה בעמדה לא קלה, היא מנסה להסביר שאין לה מושג איך מטפלים באלוהים. "למה זאת בעיה?" שואל אלוהים, "נתחיל מזה שאין לך אימא, עכשיו את מי יהיה לנו להאשים?"... ועוד הברקות כמו "למה בחרת שהדיבר הראשון (מעשרת הדיברות) יהיה "לא יהיה לך אלוהים אחרים על פניי? אם זה לא חרדת נטישה- אל תקרא לי פסיכולוגית".
במהלך הטיפול הפסיכולוגית מזכירה לאלוהים כל מיני מאורעות מהתנ"ך, ומעמתת אותו איתם. בעזרת הרגישות והנחישות שלה היא מוציאה ממנו תשובות לגבי מעשיו לאורך ההיסטוריה (איוב וכו'). דמותו של אלוהים מתגלה כאן כדמות עם חולשות ותחושות כמו של בני האדם, כך שמי שבא להצגה כמאמין באלוהים באופן טוטאלי, או אולי דתי, יכול להיות שיפגע מהצגה כזו של אלוהים. לדעתי להצגה כזו צריכים להגיע עם ראש פתוח, ואז זו באמת הנאה צרופה.
אני רוצה לציין את השחקנים שעשו עבודה מצויינת והצליחו לרגש אותי, וכשקראתי שמדובר בהצגות ה-500 של ההצגה הזו- נפעמתי אפילו יותר. עודד תאומי שיחק את אלוהים והכניסה שלו לבמה הייתה מרשימה, מה גם שחזותו המרשימה והגובה שלו הצליחו לשכנע אותנו שמדובר באלוהים. שירי גולן, ששיחקה את הפסיכולוגית, ריגשה להדהים ברכות ובחמלה האינסופית שכ"כ מתאימה לדמות שלה.
לסיכום הצגה מדהימה שנגעה בי במקומות עמוקים, סוף מרגש שלא משאיר את העיניים יבשות...


ca-pub-7314708657649479
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם orlight re

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
12 + 8 =