קוליטיס כיבית

קוליטיס כיבית (דלקת כיבית של המעי הגס בעברית), שלא כמו דם טבורי , היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס.

קוליטיס כיבית (דלקת כיבית של המעי הגס בעברית), שלא כמו דם טבורי , היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס. היא מתאפיינת בכיבים שטחיים בדופן הפנימית של המעי הגס, העשויים להופיע באזורים ספציפיים של המעי מאזר פי הטבעת ועד לתחילת המעי הגס \, או לאורך כל המעי הגס . טרם נמצא גורם אחד למחלה, והסברה המקובלת היא שהמחלה היא רב גורמית דהיינו שגורמים רבים תורמים לפריצתה - נטייה גנטית, תזונה, זיהום סביבתי, ומצבי לחץ.
הסברה העדכנית קובעת כי מדובר במחלה ממשפחת מחלות חיסון עצמי (אוטואימוניות). המחלה מתפרצת בדרך כלל בגיל צעיר, מגיל ילדות עד לשנות העשרים המאוחרות, אולם ישנו שיא נוסף של התפרצות סביב גיל 60.חולי הקוליטיס מקבלים היום טיפול תרופתי אנטי דלקתי אגרסיבי הכולל נוגדי דלקת חריפים יחד עם קוטיקוסטרואידים, וכ 20-45 אחוז מהחולים במחלה יגיעו לניתוחים שונים שחלקם אף כולל קטיעת חלק מהמעי הגס
כיום עיקר ההשקעה במחקר מתבצעות לגבי ריפוי גנטי – ריפוי של העובר ברחם לפני שהוא נולד, ואך קיימים מעט מחקרים המנסים למצוא פיתרון למחלת הקוליטיס הכיבתי באמצעות ריפוי בעזרת תאי גזע ממקור עוברי , מחקרים נרחבים בנושא מבוצעים בעיקר בארצות הברית וקנדה, המחקרים מנסים לגרום ליצירת תאי מערכת חיסון "בריאים" שלא יתקפו את תאי האפיתל של מערכת העיכול , בטיפול זה הורסים באופן יזום את תאי מערכת החיסון של החולה ובאמצעות השתלת תאי גזע ממקור טבורי גורמים לו לייצר תאי מערכת חיסון בריאים שלא יתקפו את תאי האפיתל של מערכת החיסון.

תסמונת ראסל סילבר (RUSSELL-SILVER ) היא תסמונת גנטית תורשתית בעל הורשה דומיננטית וכוללת בטוחה מספר מוטציות,התסימנים המאפינים לוקים בתסמונת זו: מראה פנים אופיני, הפרעה בגדילה תוך רחמית וחוסר סימטריה של אורך הידיים והרגליים. הקף הראש (גודל הראש) הוא נורמלי ולכן נוצר הרושם של ראש גדול המרפסים (רווחים בין עצמות הגולגולת הנמצאים בילוד ונסגרים עד גיל 6-18 חודשים) נסגרים מאוחר מהרגיל. הפנים קטנות ומשולשות , המצח בולט, "לובן העין" בעל גוון כחול, זויות הפה משוכות למטה והלסת התחתונה קטנה. קיימים סימנים שונים נוספים שתוארו במאמרים שונים לגבי ילדים אלה בהמשך נביא את רשימת הסימנים. לא כל הסימנים חייבים להופיע במלואם יתכן והסימנים יופיעו בדרגות ביטוי שונות. כמו כן רוב הילדים הלוקים בסינדרום זה סובלים מבעיות בסינון הכיליתי ובעלי מנת משכל של פחות מ 70.
כיום יותר ויותר מחקרים מראים כי תסמונת זו נגרמת עקב אנומליה בכרומוזום 7 ובכרומוזום 11,בעיקר עקב העתקים נוספים של אתרים מסוימים על גבי הכרומוזומים הללו . נבחנות שיטות לריפוי גנטי של העובר ברחם כיום אך קיימות גם קבוצות המנסות לשפר את איכות חייהם של הלוקים בסינדרום בעיקר בכל הקשור לתפקוד הכיליתי. שימור דם טבורי היא דרך לפיתרון בעיות מסוג זה. ניסויים שנעשים כיום מנסים לשפר את תפקוד הכליות על ידי חידוש רקמת הכיליה באמצעות תאי גזע ממקור טבורי של תורם מתאים ובכך מקווים החוקרים לשפר את יכולת הסינון הכיילתי של החולים הללו ולמנוע מהם את הסבל הכרוך בטיפולי דיאליזה תכופים. חשוב לציין שעיקר העבודות כיום מנסות לזהות את מקורו של סינדרום זה מבחינה גנטית על מנת שניתן יהיה לטפל טיפול גנטי באמצעות תאי גזע בעוברים הלוקים בסינדרום זה מבלי לבצע הפלה.

להמשך קריאה - הכל על קוליטיס ברפואה הסינית


קישור: דם טבורי

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם יעל טל

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
5 + 10 =