תאי הגזע כתקווה לחולי אלצהיימר

נפגעי אירוע מוחי וחולי אלצהיימר יוכלו לשקם את זיכרונם הודות לתרפיה באמצעות דם טבורי ותאי גזע מדם חבל הטבור , אומרים המדענים.

נפגעי אירוע מוחי וחולי אלצהיימר יוכלו לשקם את זיכרונם הודות לתרפיה באמצעות דם טבורי ותאי גזע מדם חבל הטבור , אומרים המדענים.
החוקרים מאמינים כי המחקר שלהם פותח אפשרות של היווצרות תאי מוח חדשים במטרה להחזיר זיכרונות אבודים אצל מיליוני אנשים הסובלים מלקות שכל ובעיות מוחיות שונות.
הניסויים מראים כי תאי הגזע, היחידות הבסיסיות של מבנה גוף האדם המשמשות להתפתחות וגדילה, יכולים להתאחות עם תאי המוח החדשים וליצור חומרים כימיים שיחליפו את התאים הפגומים הקיימים.
מדעני אוניברסיטת קליפורניה אומרים כי הממצאים שלהם נותנים תקווה לכך שהתרופות החדשות יפותחו כדי לשקם נזקי זיכרון הנגרמים כתוצאה ממחלה או פציעה.
פרופסור פרנק לה-פרלה מאוניברסיטת קליפורניה אמר: "המחקרים שלנו מספקים עדות ברורה לכך שתאי הגזע יכולים להחזיר זיכרון אבוד.
זה נותן לנו תקווה כי תאי גזע יום אחד יוכלו לעזור לשחזר את תפקיד המוח אצל אנשים הסובלים ממגוון מחלות שונות או פציעות שפוגעות בתפקידי הזיכרון".
החוקרים יצרו עכברים מהונדסים גנטית שיש להם תאים פגומים בהיפוקמפוס – חלק המוח החיוני לתפקיד הזיכרון.
הם הזריקו את תאי הגזע העצביים מעכבר נולד לתוך המוח של עכברים פגומים. הניסויים הראו כי הזיכרונות התאוששו במשך 3 חודשים.
באמצעות הכתמת תאי הגזע החוקרים הצליחו לעקוב אחריהם במוחם של העכברים. חלק קטן מהם הפכו לתאי המוח כאשר הרוב הפכו לתאים תומכים בתאים הנפגעים על ידי יצור כימיקלים מועילים הנקראים ניוטרופינים.
קלייב באלארד, מנהל המחקר בבית אגודת האלצהיימר, אמר: "מחקר זה מהווה התקדמות גדולה אשר מדגימה את הפוטנציאל של טיפולים בתאי הגזע במטרה לשפר את תפקוד הזיכרון עבור אנשים שעברו אירוע מוחי או מחלת אלצהיימר."

באילו מבין ההשתלות יש סיכון קטם יותר להעברת מחלות תורשתיות , בהשתלה של מח עצם מתורם בוגר או בהשתלת דם טבורי ?
כיום מזהים ליותר ויותר מחלות בסיס גנטי , תמיד ידענו כי חלק מהמחלות עוברות בתורשה , וכיום ניתן לזהות גם חלק מהמוטציות הגורמות לחדירות גדולה יורת של המחלה . לדוגמא, הטרנס לוקציה של " כרומוזום פילדלפיה" קשור לנטייה לפתח לויקמיה בשלב מסויים בחיים. רוב הנטיות המורשות הללו לא באות לידי ביטוי עד הבגרות. בנוסף, אם לתורם קיימת אחת הנטיות הללו חלק מהתרופות שיקבל המושתל יכולים להתמרה ממארת של התאים המושתלים. מצד אחד תורם בוגר טוב יורת מתורם צעיר מכיוון שניתן לדעת את ההיסטוריה הרפואית שלו וניתן לשלול מוטציות תורשתיות , מצד שני תורמים בוגרים הם גרועים כי עלולים להיות להם מוטציות נרכשות מחשיפה למחלות וכימיקלים. כיום טרם הוכח האם תורמים מבוגרים עדיפים יותר על תורמים צעירים או ההפך. ניתן לבדוק את התאים הנתרמים למוטציות שיופעו עבור כל תא , אך עם מיליוני מוטציות ידועות ניתן לסנן מספר מוגבל של מוטציות.


קישור: דם טבורי

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם יעל טל

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
7 + 6 =