פירסום ממומן - כדאי לפרסם בפייסבוק או בגוגל?

על ההבדלים/כדאיות בין פירסום מודעות פייסבוק למערכת גוגל אדוורדס
פירסום ממומן - כדאי לפרסם בפייסבוק או בגוגל?
פירסום זה גם עניין של מיקום
פירסום ממומן - מה שנחשב היום לשיטת הפירסום המקוונת האפקטיבית ביותר אחרי קידום אתרים אורגני - מתחלק בין שתי ענקיות אינטרנט מרכזיות. פייסבוק באמצעות מערכת הפירסום מותנה קהל (שמחוזקת ומתחוזקת בחלקה על ידי מייקרוסופט) וגוגל, מפעילת מערך הפירסום 'גוגל אדוורדס' שנותנת לה כ 80% מהכנסותיה השנתיות באופן קבוע ועולה. לשתיהן מטרה מרכזית - לשפר את יעילות הפירסום (בעיקר את מדד ה ROI - החזר ההשקעה) על ידי חיתוכים ואפיוני קהל יעד. גוגל מתמקדת בפירסום תלוי רלוונטיות (ופוזלת גם לפירסום על פי מגדר) ופייסבוק מתמקדת בפירסום תלוי מגדר (וכמובן פוזלת אל אחותה הגדולה במשפחת הפירסום - גוגל אדוורדס). חשוב לציין ש'שיווק ברשתות חברתיות' הוא נושא אחר ועומד בפני עצמו ושם יש יתרון ברור ומוכח לפייסבוק מהיותה רשת חברתית בהגדרה.

למה לפרסם במערכת גוגל אדוורדס?

 
1. הפירסום במערכת גוגל אדוורדס יכול להיקבע על פי מיקום הגולש. לדוגמא, פיצריה מקומית יכולה להגיע לקהל מחפשי הזמנת פיצה ולהשקיע את כספה רק באנשים מאיזור החלוקה שלה.
2. לגוגל כלים להערכת מחיר עבור כל קליק, כך שאם מחליטים על תקציב, אפשר לחלק אותו מראש בצורה חכמה.
3. מאגר הלקוחות הפוטנציאלים שגוגל מאפשרת לכם גישה אליו, הוא עובדתית הגדול בעולם.
 

למה לפרסם במערכת הפירסום של פייסבוק?
 

1. כמות המפרסמים בפייסבוק (עדיין) קטנה מזו של גוגל וכל עסקן קטן/מוביל מבין שזו הזדמנות נדירה. התאוצה שפייסבוק צברה בשנים האחרונות (ומאגר המשתמשים הקבועים בה), מובילה עסקים רבים למסקנה שכדאי לפרסם שם, נצלו זאת לפני שכולם יבינו את זה.
2. בפיסבוק, שטח הפירסום קטן יותר וכך המודעה שלכם בולטת יותר מאשר דף תוצאות גוגל שמציג כ 12 מפרסמים שונים. שטח הפירסום היה בעבר 2 מודעות בדף והיום הוא בין 2 ל 4 מודעות.
3. נכון לעכשיו הפירסום בפייסבוק זול יותר.
 

3 טיפים למפרסמים בשתי המערכות הנ"ל

 
1. שתי המערכות בנויות כך שאתם, בעלי העסקים הקטנים והגדולים תוכלו בעצמכם, כרגע, להיכנס ולהתחיל לפרסם. יעיל? לא! מה הדרך הנכונה? לפנות לאנשי מקצוע.
2. שתי המערכות הן מהזן החדש של קמפיינים - קמפיינים מתגלגלים כך שבניגוד לעולם ה'שגר ושכח' של העיתונות, כאן מדובר על ניסויים וטיובי מודעות, טקסט, קהל יעד וכו. הכל דינאמי מעצם הפלטפורמות אליהן אתם מפרסמים (רשת חברתית ומנוע חיפוש).
3. חשוב ביותר לנהל ניטור ומעקב אחרי כל מי שמגיע אליכם. בגוגל, זה בעיקר לדעת מספרים, בפייסבוק, אתם יכולים להגיע לדפים מהם הגיעו הגולשים ולדבר איתם...

עדכון אוגוסט 2012:
מים רבים עברו תחת הגשר שנקרא פירסום ממומן מאז נכתב המאמר לפני יותר משנה. שחקניות פירסום חדשות אומנם לא נכנסו לשוק, אך שיטות שיווק (כמו רימרקטינג) ישנות זכו לעדנה מחודשת וכדאיות הפירסום השתנתנה. בימנו, גוגל אדוורדס ממשיכה לתת את הכדאיות הגדולה ביותר, אך בניגוד לעבר, לא תוכלו לעשות זאת לבד. 'לבד' = בעל העסק/אתר מקבל קופון 200 שח ומתחיל לפרסם כשבראשו פנטזיה שברוב המקרים לא ממומשת, או לא ממומשת דיו. כן, תאלצו להעסיק ייעוץ ותפעול קמפיין חיצוני אך תקבלו בתמורה ניהול מושכל והגיוני, כזה שבתוך מספר חודשים יחסה את עצמו.

הפירסום בפייסבוק התדרדר. ז"א הפך יקר יותר ויעיל פחות. צריך לדעת מה אפשר ובעיקר (זה הרוב) מה אי אפשר לפרסם בפייסבוק ולצפות להישגים.

עדכון ינואר 2018:
הפירסום הממומן נחלק היום לשניים - גוגל ופייסבוק, מול כל השאר. תחת 'כל השאר' ניתן למצוא את טאבולה ואאוטבריין המדשדשות, אותן כתבות שנמצאות מתחת לכמעט כל מאמר שאתם קוראים באתרים החדשות. העלות היא פר הקלקה, החשיפות מרשימות, ניפוח המותג יעיל, אבל השורה התחתונה לא גדלה מזה ישירות (ואפשר להחריג כמה תחומים מרכזיים שבהם לקמפיין תוכן בעזרת טאבולה ו/או אאוטבריין של משמעות ניכרת והשפעה גדולה גם ישירות על מכירות ולידים).

בפייסבוק ממשיכים לעשות מאמצים להפוך כל דבר לבר פירסום, כל בעל עסק למתוסכל (כי הויראליות הטבעית שאפיינה את פייסבוק בתחילת דרכה כבר כמעט ולא קיימת מבלי לממן אותה ישירות) והדבר המרענן היחיד שאפשר למצוא שם, זה האפשרות לפרסם באינסטגרם. באותה נשימה נזכיר כי גם פירסום בטוויטר קל למימוש ונראה גם יעיל במקומותנו, בהתחשב בקהל היעד שלו (פוליטיקה וברנז'ת המדיה).

לגוגל כלים רעננים כתמיד - למחפשים, לקהלים, למשתמשי אפליקציות, לצופי סירטונים ועוד.
 
 


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אינדקס מאמרים

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
8 + 8 =
  

תגובות הגולשים

01. אם אני מעוניינית בכזה שירות, למי לפנות? / דורין (22/07/2010)