למה (הרופאים) הטיבטים שותים תה מלוח

אורני זקס
אם זה נראה כמו שוקו חם בבוקר קפוא ומוגש על ידי ילד טיבטי במרפאה בפרוורי להסה , זה כנראה תה מלוח. לימודי רפואה טיבטית בהודו ובטיבט. רשמים ומידע.


ישבתי על כסא עץ בפינת הקליניקה של ד"ר יאשי דנדן משך ימים רבים, כשאפילו מחלק התה מתעלם ממני. רק אחרי שכולם כנראה השתכנעו שאינני מתכוונת לפרוץ בבכי ולהפסיק לבוא - התחילו להתייחס אלי.
הטיבטים הם עם קשה עורף. עם הספר וכמו בני עמנו - עורכים באופן מסורתי מבחני כניסה ארוכים וכואבים למבקשים לבוא בשעריהם.
אחרי שהתברר שאינני מותרת הוזמנתי לקרב את הכסא לשי אל שולחנו של היאשי. החכם.
אמצ'ילה דנדן היה משך שנים רופאו האישי של הדלאי למה, המנהיג הטיבטי הגולה, גלה איתו בגיל 17 מלהסה לצפון טיבט שם שוכנים שניהם עד היום. הדלאי למה בארמון שלמרגלות הכפר, והרופא המהולל בבניין צנוע שבו חדר טיפולים אפרורי עם חלון קטן ממנו נשקפים ההרים.
כל הנכנס אל הקליניקה מתקבל על ידי הדוקטור בניע ראש של ברכה ובמלמול ברכה מסורתית. אחר כך מביט האמצ'י בתמונה הכללית שיוצרים תנועת הגוף הגוף והנוכחות של הבא לבקש עזרה, ובה בעת מתרשם הרופא מקולו של המטופל: ניגונו עוצמתו וסגנונו.

בעוד המטופל מספר את הסיבות לביקורו - היאשי יוצא החוצה עם צנצנת השתן (הראשון של הבקר) שהמטופל הביא עמו. הקצפה של השתן בעזרת שלושה מקלות תגלה לרופא רבות על מצבו הנוכחי של המטופל, על הסיכונים הבריאותיים ועל מצב האיזון הרגשי שלו. בשובם פנימה יאחז האמצ'י בפרק ידו של המטופל ויבדוק את הדפקים השונים בפרקי שתי הידיים. יציץ בלשון ובעיניים - ואז בדרך כלל ישלח את אחד מעוזריו להכין שקיק של תרופה. פורמולה טיבטית המורכבת בעיקר מצמחים .
כך נראה ביקור אצל ההרבליסט הטיבטי בכל מקום ברחבי טיבט, בכל עת באלפי השנים האחרונות.
אם הרופא מתרשם שטיפול בצמחים אינו נחוץ או אין די בו, הוא יפנה לטיפול באחת הטכניקות האחרות העומדות לרשותו: הנחיות תזונתיות, הנחיות על אורחות חיים (קצת דומה לפסיכולוגיה אצלינו), שיחות, דיקור , הקזת דם או טיפולים אחרים.

במקרה של טיפול בצמחים יחזור המטופל לביקור נוסף אחרי חודש אם הוא מרוצה, או אחרי מספר ימים אם אינו חש הקלה במצבו.

על המידע ששואב הרופא הטיבטי בטכניקות האבחון המסורתיות האלו, על טכניקות הריפוי ועל יעילותה של הרפואה הטיבטית בפתרון בעיות שונות החל ממצוקות בחיי הנישואין ועד הפרעות גדילה ועיכול - אספר בסדרת המאמרים שכאן .

היו בריאים וברוכים -

אורני זקס


קישור: Reader

אורני זקס מורה ומטפלת ברפואה טיבטית TTMP  ornisachs@gmail.com     אתר : http://www.amchi.area.co.il/


מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
12 + 12 =