אודות - חיים חפר.

לקראת ערב זמר משירי חיים חפר.
שלום רב.
בסוף חודש זה (28 במאי 2010) נקיים ערב זמר שהוא – מחווה לחיים חפר.
ריכזתי עבורכם תמצית מקורותיו .
מאחל לכם הנאה רבה

חיים חפר (במקור: פיינר)נולד ב-29 באוקטובר 1925 עיירה מיסלוביץ' שבפולין.
עלה ארצה בהיותו בן 11, התגורר עם הוריו ואחותו שרה ברעננה. שירת בפלמ"ח ובין היתר השתתף בהברחתם ארצה של מעפילים בהעפלה יבשתית מסוריה ולבנון דרך גבול הצפון. במלחמת העצמאות היה מייסדה ומפקדה של להקת הצ'יזבטרון, להקת הבידור של הפלמ"ח, וכתב את רוב פזמוניה.

בשנות החמישים ערך ביחד עם דן בן אמוץ את "ילקוט הכזבים", ריכוז של כזבים, סיפורי הווי ומימרות שנולדו בפלמ"ח. באותה תקופה יסד ביחד עם בן-אמוץ את מועדון "החמאם" ביפו, שהתבסס על חומרים מימי ראשית היישוב והפך למוקד חברתי ותרבותי, והפיק את הרכבי הבידור רביעיית מועדון התיאטרון ושלישיית גשר הירקון.

במשך שנים רבות היה לחיים חפר טור קבוע בידיעות אחרונות בו פרסם מדי שבוע מאמר בחרוזים על עניני היום. זכורה במיוחד המקאמה "מסדר הנופלים", על נופלי מלחמת ששת הימים.

בשנים 1975-1977 שימש כנספח תרבות בשגרירות ישראל בלוס אנג'לס.
חפר כתב לטובי המלחינים והזמרים.
סשה ארגוב, משה וילנסקי ודובי זלצר הלחינו רבים מפזמוניו.

כמו כן כתב חפר פזמונים למחזות הזמר "קזבלן" ("כולנו יהודים", "מה קרה"), "תל אביב הקטנה" ("בחולות", "טיטינה ואפרים", "שני בנאים"), "אי לייק מייק" ("לחיי העם הזה") ו"סלאח שבתי" ("אח- יא-ראב").

חפר כתב גם תסריטים לסרטי קולנוע, טלוויזיה ווידאו. בין היתר כתב עם מנחם גולן את התסריט לסרט "קזבלן" ויצר את סרטי התעודה "אוהלי פלמ"ח" (ביוגרפיות על לוחמים ועל יחידות בארגון) ו"שיבולים וחרב" (יחד עם חיים יבין), המתאר באור ביקורתי כיצד רואים נכדיהם של לוחמי הפלמ"ח את אותה התקופה.

בשנת 2007 ניתן לו תואר יקיר העיר תל אביב.
נאחל לאיש הנפלא הזה, חיים ארוכים.

עד כאן.
תודה ולהתראות במועדון הזמר שלנו.
בברכה
מוטי דביר


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם מוטי דביר

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
4 + 13 =