התפתחות קדם לידתית

השלבים שעובר התינוק בדרך ללידה
במאמר מפורטים שלושת השלבים והתקופות אותן עובר התינוק בבטן אימו לפני יציאתו לאוויר העולם.

כל אם ואב בוודאי ירצו לדעת מה עובר על פרי יצירתם- התינוק בדרך אל אוויר העולם. האמת שהתהליך אותו עובר ילדכם בדרך אל העולם הוא תהליך מרתק ויוצא דופן, מהרגע ההתעברות בו פוגש הזרעון את הביצית ומפרה אותה ועד ליציאת התינוק לאוויר העולם יש כמה שלבים משמעותיים ומרתקים שכדאי מאוד להבינם ולדעת כיצד על האם להישמר מלפגוע בתינוקה בתקופות השונות.

ניתן לחלק את השלבים לשלוש תקופות המופרדות ותחומות בזמן.

התקופה הראשונה היא תקופה המכונה "תקופת הנבט"- לאחר שיש הריון והביצית הופרתה מתחיל תהליך שאורכו כשבועיים בערך בו מתחיל התא המופרה הבודד להתפתח, בתחילה התא המופרה משכפל את עצמו והופך לשני תאים בתהליך אותו מכנים "מיטוזה" תהליך זה של שכפול תאים והתרחבותם מתבצע במשך שבוע ובסופו של התהליך מתקבל מעין גוש כדורי המורכב מלמעלה מ-100 תאים כאלו, התאים ממיינים את עצמם לתאים אשר תפקידם להפוך בהמשך לעובר ולתאים אשר אחראיים לאפשר לעובר להתפתח לתינוק בתוך גוף האם.

לאחר תהליך מרתק זה מתחיל השלב השני הוא - "תקופת העובר" - תקופה המתפרשת על פני כ-5 שבועות בהן מתחילים להווצר האיברים השונים בגופו הזעיר של העובר, התאים מהשלב הראשון מתחילים למיין את עצמם וכל תא מופקד על תפקיד מסויים והופך לחלק מסויים בגוף, בתהליך מיון התאים הם מתחלקים לשלושה סוגים שונים של תאים: תאים ההופכים לאיברים הפנימיים בגוף כגון הריאות, כבד וכו'. תאים ההופכים לשרירים לשלד ולדם וקבוצת תאים שלישית שהופכת למערכת העצבים המרכזית.

לאחר התפתחותם של האיברים השונים ולאחר שהתאים התחלקו לקבוצות, מתחילה התקופה השלישית היא תקופת השליל- תקופה המשמשכת בעצם עד ליציאתו של התינוק לאוויר העולם בשבוע ה-38 להריון, במשך תקופה זו האיברים שכבר נוצרו בתקופה הקודמת מתפתחים וגדלים ומרחיבים את עצמם, משקל העובר עולה והגוף הזעיר שהתחיל מתא בודד הופך ונהיה לתינוק.


אין ספק שתהליך מרתק זה הוא אחד מהיצירות המופלאות של הטבע ושיש לו נגיעה לכל אחד ובעיקר לאחת מאיתנו, יש חשיבות רבה להכיר את השלבים ולהבין שע"י התערבות חיצונית של חומרים מסוכנים כמו סמים, תרופות מסויימות שלא מאושרות בזמן הריון, טבק, אלכוהול וכדומה עלול העובר להיפגע ולהינזק. העובר זקוק כל העת לסביבה ששומרת עליו ומאפשרת לו להתפתח בצורה תקינה לכן חשוב מאוד לאפשר הריון תקין ונקי מהתערבויות חיצוניות שליליות.

מדובר בעיקר בשבועות הראשונים של ההריון בהן תהליך יצירת התאים ולאחר מכן היווצרות האיברים זקוק לסביבה הטבעית של גוף האם. לכן חשוב מאוד שלאחר הכניסה להריון ואף אם אין וודאות בהריון אך יש חשש שהוא קיים להישמר מכל מגע עם חומרים מסוכנים, כמו כן חשוב מאוד להיוועץ ברופא שימליץ על התנהגות האם בזמן ההריון.
בברכת הריון מוצלח ומאושר.

אריאל עמדי
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
7 + 13 =