הקמת אקווריום דגי נוי - מאת אתר אקווריום- קהילת מגדלי דגי נוי בישראל

הקמת אקווריום דגי נוי - מאת אתר אקווריום- קהילת מגדלי דגי נוי בישראל
במאמר זה יסקור איש צוות אתר אקווריום את כל מה שדרוש למגדל דגי ה נוי כדי להקים אקווריום דגי נוי לתפארת.

ני אקווריומיסט מתחיל, וכמו שהבנתם לא מזמן התחלתי להתעניין בנושא, לקח לי הרבה מאוד זמן ללמוד איך להכין אקווריום ל דגי נוי, והרבה מאמץ מכיוון שהייתי צריך לקרוא המון כתבות והסברים, עקב זה החלטתי לכתוב מאמר מקוצר על הטיפול הנכון והקמת ה אקווריום, המאמר כולל את כל הדברים שמתחילים צריכים לדעת כדי להתחיל אקווריום, בשפה פשוטה.


אני אקווריומיסט מתחיל, וכמו שהבנתם לא ממזמן התחלתי להתעניין בנושא, לקח לי הרבה מאוד זמן ללמוד איך להכין אקווריום לדגי נוי, והרבה מאמץ מכיוון שהייתי צריך לקרוא המון כתבות והסברים, עקב זה החלטתי לכתוב מאמר מקוצר על הטיפול הנכון והקמת האקווריום, המאמר כולל את כל הדברים שמתחילים צריכים לדעת כדי להתחיל אקווריום, בשפה פשוטה.

פילטרציה: כאשר נשים את הדגים ב אקווריום אנו רוצים שהם יחזיקו מעמד ויתרגלו ל אקווריום בדומה לסביבה הטבעית שלהם, לכן אנו זקוקים למערכת פילטרציה שתנקה את המים, ובקטריות שיפרקו את הניטריט והאמוניה. ישנם כמה סוגים של פילטרים שנוגעים לנו: פילטר חיצוני ביולוגי , פילטר פנימי ביולוגי ופילטר מכאני פנימי. הפילטר הביולוגי החיצוני הוא המומלץ מן השלושה וכמובן שהדבר גם משפיע על מחירו. אם התקציב שלנו דל והאקווריום שלנו והאוכלוסייה בו קטנים אז אפשר להתפשר על פילטר ביולוגי פנימי. הפילטר המכאני כשמו כן הוא. משמש בעיקר לסינון מכני ואין להסתמך עליו כעל פילטר יחיד באקווריום.

הספק הפילטר צריך להיות פי שלושה מנפח המים ומומלץ פי ארבעה או יותר.

לכל פילטר ביולוגי ישנן מספר שכבות, שכבת צמר פרלון, שכבת קרמיקה(ישנם מספר סוגים של קרמיקה, לרוב את הזולות יש להחליף פעם בחצי שנה ואת היקרות והטובות יותר פעם בשנה) ושכבת פחם פעיל, הבקטריות מתיישבות על הקרמיקה והצמר הפרלון, והמים מסתננים דרכם, והפחם הפעיל סופח אליו חומרים מזהמים ולכלוכים (כמו בפילטר מים ביתי). אנו נתחיל בסידור הפילטר מלמטה למעלה, בשכבה התחתונה אנו נשים את הקרמיקה או כל מדיה ביולוגית אחרת ככה שהיא תמלא שליש מנפח הפילטר, מעליה נניח את הפחם הפעיל(הוא בא במין שקים מרושתת), ומעליו נניח שתי שכבות של צמר פרלון בעובי של 2 ס"מ לשכבה. את הפילטר יש לנקות פעם בחודשיים, שימו לב: אין לנקות או בכלל לגעת בקרמיקה.

תהליך הניקוי: אנחנו נחליף את שקית הפחם הפעיל בשקית חדשה, אח"כ נוציא את השכבה התחתונה של צמר הפרלון ונזרוק אותה לפח, כך ששכבת הפרלון שהייתה עליונה תהיה תחתונה ומעליה נשים שכבת צמר פרלון חדשה, כך אני עושה אך יש אנשים שמחליפים רק חלק מהפרלון.

דקורציה: הדקורציה כוללת את המצע, צמחיה, מסלעות עצים וכדומה.

מצע, אתם יכולים לבחור כל מצע שמוצא חן בעיניכם, אם ברצוננו לשים צמחיה, אנו צריכים לקנות גם דשן תת מצעי.

סידור המצע: אם קנינו דשן תת קרקעי אנו ניצור בדפנות האקווריום שיכבה דקה (2 ס"מ) של מצע בגובה של 5 ס"מ, ובתוך הגומה שנוצרה לנו נשים דשן תת מצעי בגובה של 3-4 ס"מ, מעל הדשן נוסיף עוד מצע שיהיה בגובה של 5 ס"מ מעל הדשן. במקרה שלא קנינו דשן תת מצעי ואין ברצוננו לשים צמחיה, אנו פשוט שמים שיכבה של מצע אפשר שיכבה דקה או שיכבה עבה, כל אחד וטעמו.

ישנו מבחר די גדול של צמחי אקווריום מתאימים למתחילים, כמו האלודיה , האג'יריה, האונוביות למיניהן וולנסריות לכל סוגן. אני ממליץ למתחילים לסדר סלעים בצורה טבעית ולא להתעסק עם מסלעות "עשה זאת בעצמך" עדיף לרכוש קצת ניסיון ואז נדע בדיוק איך אנו רוצים את המסלעות שלנו.

עצים: אפשר לקנות גזעים בחנויות הדגים למיניהן, העצים הללו הם עצים מיובאים מדרום אמריקה בעל ציפה שלילית, זכרו כי עצים רגילים צפים במים. את הגזע יש לחטא ע"י שימוש בכלור.

תהליך החיטוי: נשטוף את הגזע במים עד שכל הלכלוך הנראה לעין ירד, נמלא דלי בשליש כלור ושתי שלישים מים ונשרה בו את הגזע למשך 24-48 שעות, נוציא את הגזע ונשטוף אותו במים, אח"כ נמלא דלי במים רותחים(אפשר גם פשוט לשטוף את הגזע עם מים רותחים), למשך שתים שלוש שניות, ואז נשטוף אותו שוב במים קרים, הגזע מוכן להיכנס לאקווריום. אותו תהליך חיטוי קביל גם לסלעים.

שתילת הצמחים: הצמחים מגיעים בשתילים עם צמר גפן , נפריד את צמר הגפן מהשורשים ונשתול את הצמחים במצע, אפשר לגזור גם את הקצוות של השורשים.

משאבת אוויר: תפקידה של משאבת האוויר היא ליצור רעידות במים שימוססו את החמצן, כל משאבת אוויר פשוטה טובה ל אקווריומים למתחילים, אם ישנה צמחיה אפשר גם להפעיל את המשאבה על מצב נמוך, מכיוון שהצמחים במשך היום נושמים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן ליצירת סוכרים ע"י תהליך הפוטוסינתזה, שקורה בעזרת אור מים ופחמן דו חמצני.

מחמם: כל מחמם יהיה טוב, מומלץ לקנות מחממים של חברות מוכרות יותר כמו JAGER. לאק' של פחות מחמישים ליטר אפשר מחממים של 50 וואט לאקווריומים יותר גדולים רצוי של 100W ומעלה יש לכוון את התרמוסטט למעלות הרצויות האופטימאליות לדגיכם.

תאורה: אם ברצוננו לגדל צמחיה באופן משמעותי אנו נצטרך להיעזר בתאורה מתאימה לצמחיה שעוזרת לפוטוסינתזה, אפשר לשלב בין כמה נורות אך רצוי שהנורות יכסו כ-0.5W לליטר של מים באקווריום לפחות, אך אם אנו רוצים שהצמחים רק יתקיימו ויגדלו בצורה איטית ב אקווריום אנו יכולים להשתמש בכל נורה מיוחדת לצמחים של 15 וואט. את התאורה יש להפעיל 12 שעות ביום עם הפסקה של שעתיים, כדי למנוע עצות.

פחמן דו-חמצני - לא מומלץ למתחילים מכיוון שבכמויות מסוימות ובהתעסקות לא נכונה הוא יכול להזיק לדגי נוי ואף להרוג אותם. ישנם מספר מדריכים באתר על הכנת מערכות פד"ח בעזרת שמרים. כמובן שישנם מערכות פד"ח מקצועיות עם ווסתים ודיפיוזרים ובלוני פד"ח, אבל זאת השקעה גדולה למקצוענים בתחום הצמחייה באקווריום. שימו לב שחמצן מתמוסס במים כאשר ישנן וויברציות שמשאבת האוויר במקרה שלנו יוצרת, אך הפחמן דו חמצני מתנדף מהמים בגלל יצירת בועות האוויר שאליהן נספח הפד"ח.

מילוי המים: יש למלא את המים בעדינות, במיוחד ב אקווריום צמחייה, מכיוון שאנו לא רוצים שהדשן יתפזר בצורה לא נכונה או ימלא לנו את המים, מילוי המים פועל ככה, אנו מניחים קערת זכוכית על המצע(או כל קערה אחת שלא צפה), עכשיו אפשר למלא מים בקלות לתוך הקערה כך שהמים יפלו מדופנותיה של הקערה בעדינות. באק' צמחייה אנו רוצים למלאות רבע כמות מים בעדינות ואז לשתול את הצמחייה, אחרי ששתלנו את צמחיית ה אקווריום אנו ממלאים את האקווריום באותה שיטה עד 3/4 שלו.

חומרים לאתחול האקווריום: אנטי כלור, אנטי סטרס וביוסטרטרים.

ישנם מספר חברות חלקן מוכרות וחלקן לא שמייצרות חומרים אלו, אני ממליץ על החומרים של סרה.

Aquatan – שמטרתו לנטרל כלור ומתכות רעילות, והוא כולל גם אנטיסטרס וויטמין B.

Nitrivec- ביוסטרטר שכולל מספרים סוגים של בקטריות החיוניות למחזור החנקן.

המינון כתוב על המיכלים עצמם. באקווטן המינון הוא 5 מ"ל (כפית) ל-20 ליטר מים. בניטריבק המינון הוא מעט שונה כי הוא מסתמך על המצב בו האק' נמצא אבל המינון הכללי הוא 5 מ"ל ל-20 ליטר מים.

אחרי שבעה ימים, ממלאים את הרבע הנשאר במים שישבו בדלי במשך 24 שעות והתנדף מהם הכלור, ואז אפשר לשים ב אקווריום סטרטרים (דגי נוי עמידים מאוד שיעזרו להתפתחות הבקטריות ב אקווריום), אני ממליץ על דגי נוי מסוג גופים, אבל גם דגי נוי מסוג פלטים מספיק טובים. ניתן לחשב את כמות הדגים באופן הבא 1.2 דגים לכל 10 ליטר, זאת ההמלצה שלי, אמנם זה מאוד כללי ותלוי בסוג דגי נוי. את דגי נוי יש להכניס ל אקווריום בצורה הבאה: להחשיך את ה אקווריום , לשים במי ה אקווריום כפית של אנטי סטרס לפי המינון, להכניס את השקית למים, כשהיא עדיין סגורה למשך רבע שעה. כעבור רבע שעה, לפתוח את השקית ולהפשיל לה את השוליים, ככה שתוכל לשפוך מים פנימה, לשפוך רבע כוס של מי אקווריום פנימה, ולחכות 5-10, לחזור על הפעולה כל 5-10 דקות למשך 5 פעמים. אחרי שהרגלנו את הדג למי ה אקווריום , אפשר להכניס את דגי נוי אלו ל אקווריום מבלי לערבב מים מהשקיות עם מי ה אקווריום, להוציא בעזרת הרשת את דגי נוי ולהכניס. אחרי שבוע אפשר לשים עוד דגי נוי באותה דרך וחישוב, אני ממליץ לשים חסרי חוליות מסוג סרטני ג'פוניקה או אוכלי אצות אחרים שישמרו על ה אקווריום שלנו נקי מאצות, מומלץ לשים 6 ג'פוניקות על כל 100 ליטר או יותר.

תזונה: ישנם מספר סוגים של אוכל כללי כמו אנין נון, אך אפשר גם לעשות מיקסים של מאכלים אינדיבידואלים, לגבי האוכל מומלץ לשאול את בעל החנות במה הוא מאכיל את הדגים הספציפיים האלה, או לפנות לפורומים שלנו בשאלה לגבי הדג הספציפי.

תחזוקת ה אקווריום: אקווריום בריא ויפה הינו אקווריום, יש להחליף לפחות 20% מהמים פעם בשבוע, לקבלת מים נקיים ובריאים. את המים יש לשאוב מה אקווריום בעזרת שואב רפש(אפשר לקנות או לבנות בעצמך בעזרת ההוראות בפורומים שלנו). אך לפני שאנו שואבים את המים יש למלא מים בדלי ולתת לכלור להתנדף מהמים במשך 24 שעות, לפני שימוש המים למילוי האקווריום שלנו או להוסיף אנטי כלור.

עכשיו כל מה שניתן לעשות הוא להירגע ולצפות ב אקווריום חדש


כל הזכויות שמורות לאתר אקווריום קהילת מגדלי דגי נוי
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם alon barzilai

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
7 + 9 =