לימודי הנדסת מכונות – ליצור את העתיד מחדש

לימודי הנדסת מכונות – ליצור את העתיד מחדש
הנדסת מכונות הוא השם הכולל למקצוע העוסק בתכנון, בפיתוח ובייצור של מכונות ותהליכים שבלעדיהם חיינו המודרניים לא היו קיימים. תחום הנדסת מכונות נוגע בכל אספקט בחיינו המודרניים, החל ממכונות המוכרות לכולנו כגון כלי רכב וכלה ברובוטים מתוחכמים ויחודיים המצויים במפעלים שונים ברחבי העולם.

הנדסת מכונות הוא השם הכולל למקצוע העוסק בתכנון, בפיתוח ובייצור של מכונות ותהליכים שבלעדיהם חיינו המודרניים לא היו קיימים. תחום הנדסת מכונות נוגע בכל אספקט בחיינו המודרניים, החל ממכונות המוכרות לכולנו כגון כלי רכב וכלה ברובוטים מתוחכמים ויחודיים המצויים במפעלים שונים ברחבי העולם.
לימודי הנדסת מכונות כוללים תחומים רבים: מכניקת המוצקים, מכניקת הזורמים, תרמודינמיקה, אווירודינמיקה, תורת האלסטיות והפלסטיות ותורת המבנים. כמו כן קיימים תחומים של הנדסת מכונות שלעתים נלמדים כתארים נפרדים, ולא רק בבתי הספר המלמדים הנדסת מכונות. בין תחומים אלו ניתן למצוא את הנדסת החומרים, הנדסת קירור ומיזוג אוויר, הנדסה חקלאית, הנדסה רפואית וכן מכטרוניקה (תחום חדש בלימודי הנדסת מכונות אשר משלב בין עולם המכניקה של הנדסת מכונות לעולם האלקטרוניקה של הנדסת האלקטרוניקה).

למה דווקא לימודי הנדסת מכונות?
הנדסת מכונות הוא תחום נרחב, שנוגע בכל פן בחיינו המודרניים. בין אם מדובר בשואב האבק של עקרת הבית, מכונת אריזה של מוצרים במפעל או מנוף רובוטי במעוברת של נאס"א – את כולם תיכנן ופיתח בשלב מוקדם או מאוחר מהנדס מכונות.
כמות הנושאים בהם אפשר לעסוק כאשר אוחזים בתואר הנדסת מכונות הוא עצום. כל תחום בחיינו נוגע בצורה כזו או אחרת בהנדסת מכונות. לכן בוגר לימודי הנדסת מכונות יכול לעסוק בכל תחום טכנולוגי שמעניין אותו ולא משנה מהו אותו תחום, כי הנדסת מכונות הרי נוגעת בכולם...

לימודי הנדסת מכונות – איפה וכמה?
ניתן ללמוד הנדסת מכונות בכל האוניברסיטאות בארץ וכן במכללות להנדסה הפזורות ברחבי הארץ. לימודי הנדסת מכונות נמשכים 4 שנות לימוד (8 סמסטרים רגילים).
הקבלה ללימודי הנדסת מכונות נקבעת על פי ציוני הפסיכומטרי והבגרות ועל פי הביקוש למקצוע באותה השנה. על מנת ללמוד הנדסת מכונות יש צורך להיבחן בבחינה פסיכומטרית ולקבל ציון של לפחות 650 נקודות. מספר זה נתון לשינוי בהתאם למוסד הלימוד אליו נרשמים, בהתאם לציוני הבגרות וכן בהתאם לביקוש ללימודים באותה שנה (בשנים בהן יש ביקוש רב תנאי הקבלה עולים, ולהפך). לעתים תנאי הקבלה ללימודי הנדסת מכונות במכללות נמוכים מאלו של האוניברסיטאות. הסיבה אינה טמונה באיכות ההוראה - ישנן מכללות אשר מלמדות הנדסת מכונות ברמה גבוהה יותר מאשר באוניברסיטה כאשר סגל ההוראה של תארי הנדסת מכונות באוניברסיטה משמש גם כסגל הוראה של לימודי הנדסת מכונות במכללה. הסיבה לתנאי קבלה נמוכים משל האוניברסיטאות היא בניסיון למשוך אליהן מספר גדול ככול האפשר של תלמידים, שכן שכר הלימוד במכללה כפול ולעיתים אף משולש מזה של האוניבריסטה.
שכר הלימוד באוניברסיטה הוא כ- 10,000 ש"ח לשנת לימודים (סה"כ 40,000 ש"ח במהלך כל התואר). לסכום זה יש להוסיף עלויות מחייה (המשתנים מאזור לאזור בארץ), נסיעות, בילויים, הוצאות על חומרי וספרי לימוד וכן מורים פרטיים במידת הנדרש. עלויות מחייה סטנדרטיות לתלמיד לשנה נעות בין 30,000-60,000 ש"ח לשנה.מסיבה זו, מומלץ להתחיל ללמוד לתואר הנדסת מכונות עם סכום כסף המספיק לשנת לימודים אחת מלאה (כולל שכר לימוד ומחייה). עבודה במהלך שנת הלימודים הראשונה אינה מומלצת שכן נדרש זמן להוריד את ה"חלודה" שנבנתה במהלך השנים מאז סיום התיכון, וכן נדרשים גם זמן וסבלנות על מנת להתרגל לשיטת הלימוד האקדמאית המבוססת יותר על הבנה ופחות על שינון.
לאחר שנת הלימודים הראשונה בלימודי הנדסת מכונות ניתן להרוויח כסף בעבודה בחופשת הקיץ, ולהמשיך לעבוד במשרה חלקית גם במהלך השנה השנייה ועד סיום התואר, אז בוגר התואר ישתלב בשוק כבוגר לימודי הנדסת מכונות מוסמך.

מאמר באדיבות בית ספר להנדסאים – שנקר הנדסאים מקודם ע"י אקטיביטק קידום אתריםדירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
8 + 10 =