חוק ההיפנוזה

חומרי השראה נדיפים המצויים ביחידות מודיעין
חוק ההיפנוזה
אילוזיה מתעתעת
במאמר זה נבחן את הדרכים בהם מסייעים חומרי השראה נדיפים המצויים ביחידות מודיעין שונות כדי לבצע פעולות שונות שמטרתן הסתרת ראיות ואמצעים המצויים ברשות אנשי השירותים החשאיים.
כפי שהזכרתי במאמרי הקודמים חומרי ההשראה ההפנוטים שהם בעיקרם נדיפים מצויים בידי כתות סוד אשר מאוגדות תחת שמות איגודים לא רשומים שהם לכאורה איגודים של בעלי מקצועות מוכרים ביותר.
אחת השיטות היא שימוש בצמחי השראה היוצרים השראה בעודם חיים, בדרך כלל מוחזקים בעציץ בתוך ילקוט ובאופן זה משמשים ככלי נייד בידי המשתמשים בהם.

בעבר היו מצויים בקרב כתות הסוד חומרי השראה שמקורם הוא בתרכובות אשר יצרו קטורת. המשותף לכול חומרי ההשראה הוא המצב הנפשי אשר הם יוצרים אצל מי שנחשף אליהם. יש להבחין בין מצב אשר בו ההשראה מופעלת כאשר מטרתה להשכיח מידע אשר כבר מצוי אצל אדם בשל אירועים אשר אירעו בנסיבות רגילות לבין מקרים מסוימים בהם ההשראה פועלת באופן מיידי ויוצרת שיבוש של החושים האנושיים של אירועים המתרחשים בנוכחות ההשראה.


נצפו מקרים בהם אדם הנושא את חומרי ההשראה בתיק גב הדיף את החומרים ממנו עד אשר הסובבים אותו התעלמו מנוכחותו והתקשו להבחין בו. כשהתבקש אחד הנוכחים להפנות את מבטו לעבר המקום אשר בו שהה המחזיק בתיק אשר הדיף חומרי השראה הוא לא הצליח לפענח את תמונת הראיה שלו ולשאלת הבודק הוא אף העלה השערה שהמקום חשוך, זאת למרות שהיה מדובר במקום מואר והנשאל זיהה באופן ברור עצמים מרוחקים יותר באותו המעמד בתנאי תאורה דומים.


מובן מכאן שכול טענה כאילו נושא חומרי השראה נדיפים הופך להיות בלתי נראה היא טענה מופרכת ואולם ברור כי חומרי ההשראה עשויים לשבש את יכולת ההבחנה האנושית המסתייעת בחושים. במקרה אחר זיהו אחרים את נושא חומר ההשראה במקום שהוא הגיע ביוזמתו לעבר שדה הראיה שלהם, חסם את שדה הראייה והפך להיות מכשול בראייתם. היכולת האישית לבצע זיהוי של נושא חומרי השראה נדיפים היא יכולת אישית משתנה אשר התפלגותה אקראית באופייה בקרב פרטים שונים ובאירועים שונים.
מי שמצליח לצפות באדם הנושא חומרי השראה עשוי שלא לזהות כלל דבר מה בלתי רגיל ואולם מי שייחשף לחומר כזה ויגיב לו, כפי שיקרה בכמעט כול המקרים, עשוי לשכוח את האירוע בו נכח החומר או להדחיק אותו. הדבר נכון במיוחד במקום שנושא חומרי ההשראה ידרוש בתוקף מהנוכחים במקום שאלו ישכחו את הפרטים אותם יתאר.


נצפו אירועים נשנים במקומות שונים בהם בכול אירוע בעל חומר ההשראה נכנס לבית עסק, בדרך כלל המדובר בבית עסק קטן, ומייד עם כניסתו נרדמים כול הנוכחים במקום במובן זה שהם מאבדים את ערנותם והופכים להיות אדישים לסובב אותם. במקרה כזה המחזיק בחומרי ההשראה פונה אל בעל העסק ודורש רשימה של מוצרים, בדרך כלל שניים עד שלושה מוצרים ועוזב את המקום לא לפני שהוא מורה לנוכחים לשכוח את האירוע. הניסיון מלמד שככלל הנוכחים אכן ישכחו מהאירוע מייד לאחר שהסתיים או שניות קצרות לאחר מכן. המדובר כמובן בשכחה של אירוע אשר אירע בנוכחות חומרי ההשראה אשר פעלו במקום סגור. הניסיון גם מלמד שמשך הזמן הדרוש כדי לשכוח את האירוע שונה מפרט לפרט אך לא יארך בדרך כלל יותר משניות אחדות. מקרים יוצאים מן הכלל בעניין זה הם נושא לדיון נפרד.


אירועים אחרים קשורים לנסיעה בתחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבת ישראל בהם נושאי תיקים ובהם חומרי השראה משתמשים ביתרונם כדי להימנע מתשלום על השימוש בתחבורה הציבורית. מעבר מהיר ליד נהג האוטובוס או מבקר הכרטיסים מנע את יכולת הזיהוי של נושאי תיקים בעלי חומרי השראה נדיפים. יצוין שעל פי צפייה ואירועים שונים שתועדו נראה כי המדובר בתופעה רחבה במיוחד. במקרה אחד נצפה אירוע בו המחזיק בחומרי ההשראה הורה לאחד מבאי מרכול לרוקן את כול בגדיו וחפציו מכול שטר או מטבע של כסף ולהעבירם לידיו. קורבן האירוע התקשה לגלות כול התנגדות ודיווח לשואל אותו מהצד כי הוא מעוניין לציית לבעל חומרי ההשראה מרצונו החופשי תוך שהוא מגלה סימנים של מצב נפשי של דחק.


בעל העסק דיווח כי הוא בעצמו נמלט מהמקום עד סוף האירוע. חשוב לציין כי בעת אירוע מסוג זה קיימת נטייה להיזכר באירועים קשורים אשר אירעו בנסיבות דומות ודווחתי שהליך ההדחקה משכיח את כול האירועים באחת לאחר שמסתיים האירוע הנוכחי. גם קורבנות פאסיביים של אירועים כאלו התלוננו על הדחקה. ההנחה של המשתמשים בחומרי ההשראה היא כי אירועים תחת השפעת חומרי השראה שונים באופן בו הם נשמרים בזיכרונם של הנתונים להשפעה כזו ביחס לאירועים רגילים. במקרה מתועד אחד קרא איש הביטחון הכללי הממונה על אזור בנימין, בשנת 2005, לתושב אחד היישובים במקום ודרש ממנו לשכוח אודות פרטי תיק בבית משפט אשר היו מתוארים בו שימוש בחומרי השראה. נראה שמטרתו הייתה למנוע את התביעה שתבע התושב באותו התיק.


באירוע משנת 2002 אשר אותו הזכרתי במאמר קודם נחשפו לחומרי ההשראה אנשים שונים אשר נקלעו לאירוע באולם תיאטרון בעיר מוסקבה. במקרה זה הוחדרו שם חומרי ההשראה באמצעות תעלות האוויר של מערכת מיזוג האוויר שפעלה במקום. מטרת המעשה, ככול הידוע, הייתה לשתק את אירוע ההשתלטות של בדלנים צ'צ'נים אשר השתלטו על המקום במטרה לתפוש במבנה זה בני ערובה.
בתוך קהל של מאות באולם גדול זה גילו פרטים שונים באולם תגובה שונה זה מזה לחומרי ההשראה. אחדים נטו להירדם בעוד אחרים שמרו על ערנותם. רבים דיווחו על תחושה עצמית לפיה משך האירוע היה שונה ביותר מכפי שמשכו אומנם היה באמת ויש, לדעתי, לקשור את הדבר לפעולת חומרי ההשראה על מערכת השעון הביולוגי.

אציין כי החוק בישראל אוסר את השימוש באמצעי היפנוזה ללא ההסתייגויות הקבועות בחוק. מחוקקי חוק זה הדגישו כי לא תצוין בחוק או בתקנות החוק, רשימת חומרים האסורים לשימוש על פי הדין מן הטעם שהאיסור בהפעלת אמצעים אלו אינו מתמקד בחומר מסוים כי אם בתוצאת הפעולה האסורה עצמה ובכוונה הפלילית המתלווה לה, בדומה לדין החל במקרים של מעשי תקיפה אסורים.


קישור: Reader

לשמעון הלוי, נשיא פורום משפטי, נתונה על פי הדין, סמכות שיפוטית, לבחון את תופעת השימוש בחומרי ההיפנוזה ולפרסמה על פי שיקול דעתו ולטובת הכלל.

שמעון הלוי הוא אלוף בצה"ל אשר עוד בילדותו גילה עמידות בפני חומרי היפנוזה וזיהה ותעד בזיכרונו אירועי היפנו

דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אינדקס מאמרים

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
10 + 9 =
  

תגובות הגולשים

01. זה מטורף!!! / עמי (31/05/2007)