מי היו אנשי ארץ ישראל השלמה

צפריר רונן

בערבו של יום חמישי הבא הולך להסגר מעגל היסטורי במעוז הקיבוץ המאוחד ב"יד טבנקין" שבאפעל יתקיים כנס חירום ארצי שבו מחדשים חברי "כנס נהלל" פעילות "התנועה למען ארץ ישראל השלמה" .

בחירת "יד טבנקין" אינה מקרית, תנועת העבודה ההיסטורית ובראשם הקיבוץ המאוחד היו נושאי הדגל ההיסטוריים של ארץ ישראל השלמה, בקיבוצי הקיבוץ המאוחד הוכרז אבל על קבלת תכנית החלוקה ב1947, לא שרו ולא רקדו.

עוד בשנות החמישים והשישים המשיך יצחק טבנקין לחנך בסמינר הרעיוני באפעל לרעיון שלמות הארץ: "אם קיים עם ישראל הרי הוא עם של ארץ ישראל השלמה" אמר טבנקין.

 

 ימים ספורים אחרי שוך הקרבות התקבלה החלטה היסטורית בועידת רמת הכובש: "מועצת הקיבוץ המאוחד רואה הכרח דחוף ומיידי בהקמת האחזויות התיישבותיות בגבולות ארץ ישראל"   "גבולותיה הטבעיים של מדינת ישראל הם גבולותיה הטבעיים של ארץ ישראל השלמה" נאמר בהחלטות.

במועצת דפנה בנובמבר 1967 הכה הרצפלד על חטא "שלא פעלנו בהתיישבות כמידת יכולתנו", סנטה יוספטל  מזכירת "האיחוד" ברכה את "הבנים שלא חיכו להחלטת המוסדות אלא קמו והעמידו עצמם לרשות המעשה ההתיישבותי".

 טבנקין קרא באותו מעמד "לעלות עם רבבה של מתיישבים מכל צורות ההתיישבות ולהתיישב במאה מקומות חדשים". בני מרשק התנגד לשימוש בטרמינולוגיה של "שטחים מוחזקים", הוא טען כי אלה חבלי ארץ משוחררים. יגאל אלון אמר :"תמיד היינו נשענים, כסעיף ראשון לצידוק שובנו לארץ, על קשרינו ההיסטוריים לארץ הזאת". מרכז הקיבוץ המאוחד שהתכנס במעוז חיים שלח ברכתו לראשוני השבים לעיר חברון וחיזק ידיהם "בהחלטתם להתבססות איתנה בעיר האבות". במועצת גבעת ברנר אמר אורי ברנר ממעוז חיים "אנו הננו הנושא האמיתי של שלמות ארץ ישראל כתנועה חינוכית מגשימה". דני רוזוליו מכברי קרא "לחדש את הזיקה לשלמות הארץ". יוסקה רבינוביץ מנען טען "שעל הקיבוץ המאוחד לומר את דברו הצלול על זכותינו על הארץ".

 

  אולם כבר אז הממשלה גימגמה וחיכתה לטלפון מחוסיין.  מול שיתוק זה בספטמבר 1967 התארגנה "התנועה למען ארץ ישראל השלמה" , בהצהרת היסוד שלה נכתב:

"ארץ ישראל עתה בידי העם היהודי, כשם שאין לנו רשות לוותר על מדינת ישראל, כך מצווים אנו לקיים מה שקיבלנו מידיה: את ארץ ישראל. הננו חייבים בנאמנות לשלמות ארצנו, כלפי עברו של העם וכלפי עתידותיו גם יחד, ושום ממשלה בישראל אינה זכאית לוותר עכל שלימות זו."

בין החותמים:

   נתן אלתרמן , פרופ. יוחנן אהרוני, יעקב אורלנד, יהודה בורלא ,רחל ינאית בן צבי       זרובבל גלעד, אורי צבי גרינברג, חיים הזז, ד"ר זאב וילנאי, יוסף טבנקין ,משה טבנקין ,אלוף דן טולקובסקי ,אלוף אברהם יפה ,רבקה כצנלסון ,אליעזר ליבנה ,בני מרשק              ש.י.עגנון, יצחק וצביה צוקרמן, צבי שילוח, יצחק שלו, משה שמיר ועוד רבים .

 

"בספר  ארץ ישראל השלמה" שיצא לאור ב1977 מתגלית התובנה והלוגיקה והערכים העמוקים המתגלים בכל עמוד ועמוד וסוחפים את הקורא למחוזות געגועים לארץ אחרת.

ציונית, לוחמת, חלוצית. רחל ינאית בן צבי כותבת בדברי פתיחה :"ארץ ישראל חיכתה לנו, ניישבה" ,

חיים הזז כותב :"כל ימי גלותינו, היתה ארץ ישראל עיקר המהות הפנימית של עולמינו.

 אלתרמן, שנון וחכם, אומר: "ניצחון זה הוא בכך שהוא מחק למעשה את ההבדל בין מדינת ישראל ובין ארץ ישראל.... העובדה הברורה והמוחלטת שכינוי זה "הגדה המערבית" הוא למעשה פסבדונים של נחלת אבות המסמלת את העמוקים בקשריו של העם היהודי עם ארץ ישראל.... 

המציאות ברורה, חדה וכואבת, אנשי תנועת העבודה והקיבוץ עמדו במקום שעומדים היום חלוצי ומתיישבי יהודה ושומרון שהגשימו את משנתם. חלקם לא רק שנטשו את משמרתם על החומה אלא אף החלו אף לזרוק בליסטראות על אלו שנותרו לשמור עליה.


קישור: Reader

צפריר רונן, בן קיבוץ עין חרוד מאוחד, ממקימי קיבוץ גלגל בבקעה ב-1973. כיום איש תקשורת, והיסטוריה, בעל תואר MBA במינהל עסקים, מיוזמי כנס נהלל של ההתישבות העובדת. תושב מולדת שבעמק יזרעאל.
מאמר חינם באדיבות: www.Reader.Co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
6 + 14 =