ביטוח רכב, האם נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה ...

טל דנטס
ביטוח רכב, האם נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה שבגינה שלילה או אף חמור מכך?

נתחיל מתשובה ישירה, התשובה היא בד"כ לא, אין שלילה לנהג ללא ביטוח חובה. אני כותב בד"כ מאחר שמדובר בהזמנה לבית משפט ושופט עשוי להחליט מסיבות כאלו ואחרות שאכן יש הצדקה לתת פסילה בפועל, הסיכוי גדל במיוחד אם מדובר בעבירה שנייה של נהיגה ללא ביטוח חובה.

ביטוח רכב, האם נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה שבגינה שלילה או אף חמור מכך?

נתחיל מתשובה ישירה, התשובה היא בד"כ לא, אין שלילה לנהג ללא ביטוח חובה. אני כותב בד"כ מאחר שמדובר בהזמנה לבית משפט ושופט עשוי להחליט מסיבות כאלו ואחרות שאכן יש הצדקה לתת פסילה בפועל, הסיכוי גדל במיוחד אם מדובר בעבירה שנייה של נהיגה ללא ביטוח חובה.
אז למה אנחנו מדברים רק על ביטוח חובה ולא על שאר הביטוחים לרכב? הסיבה לכך היא שביטוח חובה הוא הביטוח שכשמו כן הוא חובה, המדינה מכריחה כל בעל רכב לבטח את רכבו, הדבר לא לשיקול דעתו. "יש רכב יש ביטוח חובה" וזאת לעומת שאר הביטוחים שהם רשות בלבד כל בעל רכב יכול להחליט כהוות נפשו, אם הוא לוקח על עצמו את הסיכונים שרובצים בנסיעה ללא ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף זה שיקול דעתו הבלעדית ולמדינה אין נגיעה להחלטה שלו.
ביטוח צד ג' -זהו ביטוח המבטח נזק לרכוש אשר יגרם לרכב צד ג' אשר יהיה מעורב בתאונת דרכים עם בעל הפוליסה.
ביטוח מקיף- זהו ביטוח המגיע בנוסף לביטוח צד ג', הביטוח המקיף מבטח נזק ברכוש שנגרם לבעל הרכב (בעל הפוליסה).
אז מה זה ביטוח חובה ולמה המדינה מתערבת לי האם לבטח את הרכב או לו!!!
ביטוח חובה- זהו ביטוח  המבטח נזקי גוף (פציעה, אובדן ימי עבודה, נכות, מוות) שיגרם לנהג, לנוסעים נוספים ברכב ולנפגעים מחוץ לרכב (שנפגעו ע"י הרכב).
המטרה של המדינה היא שלא יוותר אדם שנפגע בתאונת דרכים ולא יקבל את הפיצוי הראוי לו לפי אופי הפגיעה, או לא יקבל טיפול ראוי בשל סיבות כלכליות.

אבל מה קורה בכל זאת שהרכב לא מבוטח  בביטוח חובה ויש נפגעים?
למדינה יש קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים הנקראת קרן קרנית, תפקיד הקרן הוא לפצות נפגעים שלא היו מבוטחים בביטוח חובה אם כנוסעים, נפגעים חיצוניים או לעיתים אף הנהג עצמו. בד"כ כלל אם הנהג הוא בעל הפוליסה הוא לא יקבל כל פיצוי מהקרן וזאת  במטרה לגרום לבעלי רכבים לבטח את רכבם, אחרת אם גם הנהג יקבל פיצוים אז הוא לא צריך לעשות ביטוח חובה והביסוס שלו יהיה על קרן קרנית.
הנהג יקבל פיצוי מהקרן רק אם הוא לא בעל הפוליסה והוכיח שהוא לא אמור לדעת שאין ביטוח חובה לרכב (קשה להוכיח, אז שאתם לוקחים רכב ממישהו אחר תוודאו טוב טוב שיש ביטוח חובה לפחות).

נחזור לשאלה שהתחלנו, אז אם ביטוח חובה כל כך חשוב למה אין שלילה למי שנוהג ללא ביטוח חובה?
החוק מתייחס לנסיעה ללא ביטוח חובה כעבירה כלכלית, אמנם נסיעה ללא ביטוח מחויבת זימון לבית משפט אך השופטים פוסקים על עונש אשר ירתיע נהגים לנסוע ללא ביטוח, אבל בד"כ לא פוסקים שלילה. יחד עם זאת צריך לקחת בחשבון שהקנס הכספי הוא גבוהה יחסית וזאת במטרה למנוע מחשבה מצד בעלי רכבים לקחת את הצ'אנס לנסיעה ללא ביטוח חובה. 

דבר אחרון שחשוב מאד לדעת קרן קרנית רשאית לתבוע (ולרוב עושה זאת) את בעלי הרכב על הכספים שהיא שילמה לנפגעים, ולדרוש החזר תשלום.

למענכם ולמען הנוסעים שאיתכם- עשו ביטוח רכב


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
11 + 5 =