הקמת אקווריום למתחילים- פרק ג'

האקווריום הינו מערכת המאגדת בתוכה מספר רב של תהליכים. התוצר של מערכת זו הינו צורתו הוויזואלית של האקווריום. במידה שהאקווריום פועל כהלכה, הוא יהיה מרהיב ביופיו. במידה שיהיו בעיות וכשלים בפעולתו של האקווריום, הדבר ישליך על כל דיירי האקווריום (לרבות הדגים והצמחים).

תאורה האקווריום


כאמור, תאורה מלאכותית עדיפה כיוון שהיא ניתנת לשליטה וויסות. הרצון לתאורת אקווריום נובע משני צרכים:  1. בפן הוויזואלי- אקווריום מואר הוא יפה יותר. התאורה מדגישה את דגי נוי ושאר האלמנטים הנמצאים באקווריום.

  2. עבור הצמחים- צמחי האקווריום, בדומה לכל הצמחים בכדור-הארץ צורכים אור על מנת לבצע את תהליך הפוטוסינתזה. תהליך הפוטוסינתזה (בעברית- הטמעה) הינו תהליך אשר במהלכו מייצר הצמח אנרגיה המסייעת להתפתחותו. תהליך הפוטוסינתזה מתרחש רק כאשר האקווריום מואר.


בעבר נהגו להפעיל באקווריומים מנורות בעלות חוט להט. עד מהרה הבינו שמנורות בעלות חוט להט אינן מתאימות לגידול צמחיה כיוון שכמות קרני האינפרא-סגול הנפלטות ממנורה נמוכה מדי ולא עונה על צרכי הצמחים.


כיום, ישנם שני סוגי מנורות המקובלות בשוק: T5, T8. מנורות ה-T8 הינם הדור הישן יותר של המנורות. לרוב נשתמש במנורות אילו באקווריומים ללא צמחיה בכלל או בעלי צמחיה עמידה. כאשר נרצה להקים אקווריום בעל צמחיה עדינה יותר, נשתמש בתאורה מסוג T5. תאורת ה-T5 תספק כ-30 אחוז יותר אור מאשר תאורת ה-T8. ולמרות זו, נורת ה-T5 צורכת 30 אחוז פחות חשמל בהשוואה לנורת ה-T8.


לאחר בחירת סוג התאורה (T5, T8), נבחר את אורכה. ככל שעוצמת הנורה תגדל, כך יארך אורכה. תמיד נשאף להכניס את הנורה הארוכה ביותר המתאימה לאקווריום.


טבלאת נורות T8:


עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)


14 36.1


15 43.74


20 58.98


25 74.22


30 89.46


40 104.7


40 119.94טבלאת נורות T5:


עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)


24 54.9


39 84.9


54 114.9


טיפ: את התאורה באקווריום מומלץ להפעיל 6-11 שעות. פחות יגרום לחוסר אור לצמחים. יותר יגרום להתפתחות מואצת של אצות.שתילת הצמחים


ראשית, עלינו לבחור את סוגי הצמחים שברצוננו לשתול. בחירת סוג הצמחים הרצוי תושפע מהתנאים אצלנו באקווריום ומהשאלה "האם הצמחים יפים בעינינו?". כל אקווריום מורכב בצורה שונה מבחינת המים ולכן, צמחים עדינים יותר יהיו בררניים יותר.


לדוגמא, ישנם אקווריומים בעלי תאורה חלשה. לאקווריומים אלה נבחר צמחים עמידים שיצליחו להתפתח גם בתנאי סביבה לא אופטימאליים.


אחרי שהחלטנו על סוג הצמחים, יש לבחור את הצמחים צעירים בעלי צבע בריא וחזק. טרם הכנסתם לאקווריום יש לשטוף היטב את הצמחים תחת מים ולהסיר עלים נבולים. שטיפת הצמחים נועדה על-מנת להסיר את החלזונות ואת ביצי החלזונות.


טיפ: כאשר יש חשש להימצאות חלזונות, ביצי חלזונות וגורמי מחלה על הצמחים, ניתן להשרות את הצמחים בתמיסת חיטוי. יש לקחת קערה ולמלאה במים. להוסיף לקערה גרגירי קאלי עד לקבלת צבע ורוד בהיר. את הצמחים יש להשרות בתמיסה זו עד כ-10 דקות. לאחר מכן יש לשטוף את הצמחים משאריות תמיסת החיטוי.


את הצמחים יש לשתול באקווריום המלא 2/3 מים כדי למנוע שבירה ומעיכה.


טרם שתילת הצמחים יש לעשות הבחנה בין צמחים שורש לצמחי גבעול:  • את צמחי הגבעול יש לנעוץ בקרקעית כך שהמפרק התחתון יהיה נעוץ בעומק של 2 ס"מ בקרקעית.

  • את צמחי השורש יש לנעוץ את הצמח במרחק 2 ס"מ מהמקום המיועד ובעזרת האצבע לדחוף אותו לתוך המצע כך ששורשיו יהיו מאונכים למצע.


טיפ: לפני התחלת השתילה באקווריום מומלץ לשרטט מפת שתילה. מפת השתילה צריכה להתחשב בצרכי הצמחים (צמחים ש"אוהבים" תאורה חזקה ישתלו קרוב למנורה וכדומה) ובמבנה הצמח (צמחים עדינים לא ישתלו בקרבת משאבה- זרמים חזקים ישברו את הצמח). כמו כן מוטב לשתול צמחים גבוהים בחלקו האחורי של האקווריום.דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם דיסקוס הגליל

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
3 + 13 =