קצת על רבי נחמן מברסלב

מי הוא הצדיק שלוקח אחריו שנה אחרי שנה עשרות אלפי אנשים בראש השנה...?

רבי נחמן מברסלב.

א בניסן תקל"ב(1772) – י"ח בתשרי התקע"א (1810)

רבי נחמן מברסלב היה בנו של שמחה ופיגא, סבו של רבי נחמן היה ר' נחמן מהורדנקא,אחד מתלמידיו של הבעל שם טוב הידוע.

אך פה לא נגמר הקשר של רבי נחמן לבעל שם טוב,אימו פיגא היתה ביתו של אדל,אדל היתה ביתו של הבעל שם טוב(ביתו היחידה).

רבי נחמן מברסלב חיי באוקראינה,הוא נולד בעיירה מז'יבוז' וכבר בגיל צעיר ראו ממנו גדולות.

בגיל 6 הוא כבר חיבר את הספר "ספר המידות" ,כמו כן הוא גילה כבר בגיל צעיר את עניין ההתבודדות.

רבנו מאוד דגל בהתבודדות,הוא היה יוצא לשדות באוקראינה ושם מתענה ומתבודד,הוא היה מתפלל שעות רבות בשדות ויש האומרים שהטלית שלו היתה ספוגה מדמעות.

עוד ידוע לנו על רבנו שהוא פעמים 18 היה צם משבת לשבת.
.
רבנו מאוד דגל באמונה תמימה מול הקב"ה ,הוא גדל באווירה חסידית קבלית ותמיד טען שצריך להתחדש ולא להזדקן...(לא להזדקן הכוונה באמונה לא לאבד כוחות,תמיד להמשיך קדימה).

בשנת 1978 החליט רבי נחמן שהוא רוצה לנסוע לארץ ישראל ..וכך עשה.

אחרי מסע תלאות קשה שארך כחצי שנה הוא הגיע לארץ ישראל בערב ראש השנה של 1978,הוא ירד מספינה בחיפה ושם גם עשה את ערב החג.

בספר חיי מוהר"ן כתוב שאחרי 4 צעדים בארץ ישראל רבנו פנה לשמש שלו ואמר לו "פעלתי מה שפעלתי ואפשר לחזור" אך הוא המשיך בביקור שארך כחצי שנה.

בין היתר הוא ביקר במירון,צפת,טבריה אך בירושלים לא היה.

רבנו חזר לאוקראינה ושהה בעיר זלטופול,הוא היה שם כשנתיים ,שם הוא החל לנהוג כאדמור ,דרכו שהחדשה שהוא הביא הקימה עלייו מתנגדים רבים ואז רבנו שוב נאלץ לנדוד...בדרך הוא עבר בעיירה אומן ושם שמע את הסיפור שקרה 30 שנה לפני כן,סופר לו שם על הטבח שעשו ההיידמקים ביהודים ואז הוא ביקש שלפי מותו יקחו אותו לשם ויקברו אותו שם עם כל היהודים שנטבחו שם.

משם הוא הגיע לברסלב (שנת 1802) שם התקבל כאדמור בהסכמת דודו רבי ברון ממז'יבוז',שם התחברו אלייו רוב תלמידיו ובין היתר רבי נתן תלמידו הקרוב ביותר אלייו שהפך להיות יד ימינו של רבנו ועלייו הוא אמר "לולא הוא לא היה נשאר ממני אפילו עלה אחד".

על שם המקום ברסלב נקראים היום חסידיו חסידי ברסלב.

בין היתר רבנו כתב את הספר ליקוטי מוהר"ן ספרו הידוע ,כמו כן הביא לעולם רבנו את התיקון הכללי שהוא כל הישועות (רעה ערך התיקון הכללי),10 פרקי תהילים שהם תיקון גדול לנשמה.

בשנת 1810 פקד אסון את רבנו,ביתו ובית מדרשו נשרפו קליל...באותה תקופה הגיע הידיעה כי יש לו אישור לבנות בית באומן...רבנו שהיה חולה בשחפת נסע לאומן.

כחצי שנה לאחר מכן הוא עזב את העולם,כאשר גסס תלמידיו התגודדו סביבו והחלו להתלחש על מה שיהיה בלעדייו בעולם ואז רבנו פנה אלייהם ואמר "מה יש לכם לדאוג?הרי אני הולך לפנייכם"
בכוונה של אין לכם ממה לדאוג,אומנם אני עוזב את העולם הזה אבל יש עולם הבא ואני אדאג לכם משם....

בין היתר רבנו תמיד אמר שלהגיע אלייו בראש השנה זה כל העניין שלו,הוא קיבל על עצמו את ראש השנה וכמו שידוע בכל ראש שנה נקבע מה יהיה השנה ולכן צריך להגיע אלייו.....

פעם אחת הוא אפילו פנה לתלמידו רבי נתן ואמר לו שאם הוא יגיד לו שיד שמאל שלו זה ימין שיאמין,אבל אם בטעות עקב המחלה או מכל סיבה אחרת הוא יגיד לו לא לבוא בראש השנה,שלא יקשיב לו ויבוא כל ראש שנה.

כיום בימינו בכל ראש שנה סוחף אחרייו רבנו עשרות אלפי אנשים,לא רק חסידי ברסלב מגיעים לאומן בראש השנה אלא יהודים מכל הזרמים,ראש השנה באומן הוא אור גדול!!!

בין היתר רבנו תמיד אמר להיות בשמחה,שהרי שמחה היא המעלה הכי גדולה...אם אכן בן אדם עובד את הקב"ה ומבין שהכל לטובה אז הרי תמיד הוא צריך להיות בשמחה "מצווה גדולה להיות בשמחה" (ליקוטי מוהר"ן),ולא להתייאש בעבודת השם "אין יאוש בעולם כלל" (ליקוטי מוהרן).

ספריו של רבי נחמן מברסלב:

ליקוטי מוהר"ן .

ספר המידות.

סיפורי מעשיות.

השתבחות הנפש.

ליקוטי עצות.

כמן כן הביא את התיקון הכללי.

וכמו כן השאיר מגילת סתרים לרבי נתן שעוברת כל פעם בין ראשי ברסלב,במגילה זו יש את כל הנבואות של רבנו וחזונו הסודי.


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אורייה

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
5 + 10 =