כמה זמן יימשך המשבר?

מתוך הבלוג של הרב לייטמן
כמה זמן יימשך המשבר?
אחריי הטלטלות העזות בשוק ההון העולמי, העתיד אינו ברור וכולם מצפים לראות מה תהיה השפעתן של תכניות ההבראה השונות שהגו כלכלני מעצמות הכלכלה העולמית. האם רואים כבר את הסוף?

למרות המאמצים המרשימים להזרים מאות מיליארדי דולרים לבנקים וההורדה החדה בריביות בארה"ב, אירופה ויפן, המשבר לא יעבור כל כך מהר. למה? כי עברנו את רמת ההתפתחות האישית והפכנו להיות קשורים בצורה גלובלית ולכן אנו חייבים לקיים את חוקי המערכת הגלובלית. כיום, הטבע מתייחס אלינו כאל גוף אחד שכל חלקיו מחוברים יחד וכך אנחנו צריכים להיות, זה הכרחי בשביל ההישרדות שלנו. אבל בינתיים, אנשים לא מבינים את הסיבות למשבר.

למעשה המשבר משמש לטובתנו והוא יימשך כל עוד ניכשל להבין את סיבותיו ומטרותיו - תיקון עצמי כיחידים וכחברה, כפי שהיא צריכה להיות במערכת האחידה והגלובלית שאליה התפתחנו. אם נרצה "להתפזר", כלומר, לא להיות קשורים כל כך אחד לשני באופן גלובלי, נדחוף את עצמנו למצב בו עלולים לצוץ משטרים פאשיסטים במדינות המפותחות. והתוצאה מכך? התסריט לא מעודד.

הענק הסיני מתעורר

בואו נבחן את עתידה של סין כדוגמה. סין מהווה היום את החלק המתפתח בצורה הדינאמית ביותר בכלכלה העולמית. על פניו, נראה כי כלכלת סין סובלת פחות מהאחרות. היא איננה סובלת מבריחת הון, היא מוגנת ע"י שליטה פוליטית חזקה, שוק פנימי סגור, מטבע חזק משלה, כוח עבודה זול, וקשר רופף עם קרן המטבע הבינלאומית. בסין גם נפתחות האפשרויות לצמיחה בפיתוח ולצריכה פנים מדינית, על רקע הקריסה הבינלאומית.
יחד עם זאת גם ראש ממשלת סין וון ג'יאבאו מבין את הצורך בשינוי המערכת הכלכלית העולמית. ב-26 באוקטובר בטקס סגירתו של הכינוס האסייתי-אירופי בפקינג, אמר: "יש צורך ברפורמות, שבאמצעותן נוכל ליצור מבנה כלכלי גלובלי, צודק ומעשי".

יש עם מי לדבר

אם סין שואפת להיות מעצמה עולמית במאה ה-21, עליה לקחת בחשבון את הצורך באינטגרציה בציוויליזציה עולמית אחת. אחרת המוצרים הסינים לא ימצאו ביקוש ובהתחשב בעובדה שהכלכלה של המדינה בנויה על השקעות בינלאומיות, התעלמות מכך תוביל להתרסקות כללית של המערכת החברתית, המדינית והכלכלית בסין. התרסקות שתשפיע על העולם כולו.

לסיכום, אין דרך חזרה. מערכת הקשרים העתידית, תצטרך בלית ברירה להשתנות תחת שליטתו של הטבע ולהפוך להרמונית, קשורה הדדית, אינטגראלית וגלובלית באמת, כמו גוף אחד. לשמחתנו הפילוסופיה הסינית העתיקה רואה את העולם בדיוק בצורה כזאת!


קבלה לעם
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם קבלה לעם

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
3 + 7 =