חוות האנשים

על חברה, קבלה וקומוניזם
עברו לא מעט ימים מאז הניסיון האנושי לבנות חברה אלטרואיסטית. הניסיון כידוע לא היה מוצלח. ומה באמת גרם לקריסת המשטר הקומוניסטי? שהרי מדובר באידיאה טהורה, שהייתה יכולה לפתור את כל אותן הבעיות מהן אנו סובלים היום ולסייע רבות בהתקדמות של האנושות לעבר גמר התיקון.
במה הייתה הטעות של המוחות הגדולים שעמדו בתנועה הקומוניסטית ולמה המטרה לא הושגה?

בשנת 1945 פרסם הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול ספר "חוות החיות". בספרו אורוול תיאר את מעמדו של היחיד במשטר טוטליטארי, כדוגמת ברית המועצות, תוך שימוש במטאפורות.
הספר מספר על חיות בחווה ששמו להם למטרה לצאת מהשעבוד של בני אדם ולהפוך ל"עם חופשי". למנהיגות המהפכה קם חזיר מאוד זקן, הנחשב לחכם שבין החיות. החזיר נואם בפני החיות ומצהיר כי הגורם העיקרי לכל בעיותיהן הוא אדם ושעם חיסולו יבואו האושר והעושר הנצחיים. כמו כן הוא אומר שהחיות עצמן חייבות לבוא לידי אהבת הזולת, כי רק אז תיבנה החברה המתוקנת. אך המנהיג החכם לא זוכה לעשות את המהפכה ומסתלק מן העולם. במקומו באים זוג חסידיו הנאמנים, מגשימים את החלום של מניהגם, מגרשים את בני אדם מן החווה ומעמידים משטר חדש בגבולותיה.
המשטר החדש מנסח עקרונות חדשים, בהם החיים בחווה יתנהלו וממציא סיסמאות לחיזוק העם בסגנון של "כל החיות שוות". ובאמת מעכשיו החיות יותר שמחות והן יוצאות לעבודה עם הבנה שהן עובדות בשביל עצמן ולא בשביל בני אדם, אך לאחר זמן-מה קורה דבר מאוד לא נעים. החזירים שהיו במנהיגות מנצלים את מעמדם והופכים לעריצים של השלטון וכך נולד בחווה המשטר הטוטליטארי שמאוד דומה לזה שהיה גם לפני המהפכה. העריצים יוצרים קשרים עם בני אדם מהחוות הסמוכות והסיסמא הלאומית הופכת ל"כל החיות שוות, אך ישנן חיות ששוות יותר מאשר אחרות".

כל מי שקצת יודע היסטוריה, בקלות מזהה בדמויות של החזיר החכם וחסידיו את העריצים הסוביטיים ובאדם, בעל החווה, את הצר הרוסי. כך ג'ורג' אורוול תיאר את ההיסטוריה של ברית המועצות ואף ניבא את עתידה. אך מה באמת הייתה הסיבה לכזה כישלון טוטאלי בניסיון לבנות חברה מתוקנת? למה רעיון כזה נשגב הביא למצב כה שפל של האנשות? את הסיבה לכך יש לחפש ברובד הרוחני של העולם שלנו.

בעל הסולם, הרב יהודה אשלג, מסביר שבכוונתם של הקומוניסטים היה טמון אלטרואיזם טהור, אך בהבנה אנושית רגילה. הקומוניסטים רצו לאחד את העם, כך שאחד ידע שהוא תלוי בשני, אבל בלי הבנה של המערכת הכוללת של הנשמות, ולכן הם לא זכו לכוח העליון שצריך לבוא ולאחד את שני הקווים: אהבה ושנאה. במקום להעלות את הידיעה האנושית כך שהם יבינו שכולם תלויים זה בזה, הקומוניסטים פעלו דרך הטרור, הרגו מיליונים ולקחו מאנשים את רכושם, בתקווה שלעניים יותר קל להתאחד. הניסיון שלהם לצאת עם הסיסמא "מכל אחד לפי כישרונו, לכל אחד כפי צרכו" לעם הלא-מוכן לכך דומה לחטאו של אדם הראשון "שאכל הפרי בהיותה פגה".
בשפת הקבלה ישנם שני מושגים מאוד חשובים בעולם שלנו: עבודת כוח ההשפעה לטובת כוח הקבלה, שנקראת "קליפה" ועבודת כוח הקבלה לטובת כוח ההשפעה הנקראת "קדושה". הקומוניסטים לקחו את רעיון ההשפעה (הרעיון של "ואהבת לרעך כמוך" שבו הם דגלו) והפכו אותו לכוח הקבלה, אך בלי ידיעה שכל הכוחות העליונים מנוגדים לשימוש בכוח ההשפעה לטובת כוח הקבלה ולכן המפעל הקומוניסטי קרס.


החיפוש האנושי לא נגמר לעולם, בני אדם ממשיכים לחפש את האמת, את הדרך בה הם יוכלו להגיע לחיים מאושרים. בשנת 1977, בהשראה מ"חוות החיות", להקת פינק פלויד מוציאה אלבום בשם "חיות". בנוסף לרעיונות של אורוול הם מוסיפים שהדרך היחידה לחיות באושר היא דרך הערבות: "אם לא אכפת לך מה קורה לי, ולי לא אכפת ממך, נלך בקפיצות משיעמום לכאב..."
אבל ברור שמחיפושים אלו לא תצא שום תועלת, כל עוד אנו לא מבינים את העולם בו אנו חיים. העולם הזה הוא עולם של תוצאות, הסיבות נמצאות בעולמות העליונים. הגישה היחידה לעולמות אלו היא חוכמת הקבלה, שמסבירה את כל אותה מערכת בה אנו נמצאים ואת יחסי-הגומלין שבינינו.


הספר "חוות החיות" נכתב כאילו על בעלי-החיים, אך למעשה מדובר בבני-האנוש. ובאמת אם נסתכל על ההיסטוריה של קומוניזם נראה שתומכיה ירדו מדרגת "המדבר" לדרגת "החי", על-ידי ניתוק מוחלט מהאור העליון והכחשה טוטאלית של מערכת הנשמות. החווה שמתוארת בספר היא חוות האנשים ולא חווה של חיות, הספר מספר על עדר של בני אדם שהולכים אחרי מנהיגיהם חסרי השכלה וכל ידיעה על המערכת הכוללת, שכדוגמתה היה צריך לבנות את החברה.
ג'ורג' אורוול נפגש עם בעיות רבות כאשר רצה לפרסם את הספר. השלטונות הבריטיים לא רצו סכסוכים עם הרוסים, שנלחמו יחד איתם נגד גרמניה פשיסטית, ולכן אורוול קיבל סירובים בהרבה הוצאות הספרים, אבל אחרי חבלי לידה קשים הספר אכן יצא לאור ונהייה מאוד פופולרי. בהקדמה לספר (שנכתבה ביחד איתו, אך לא אושרה לפרסום בשל הצנזורה אז, אבל התפרסמה בשנות ה-70 על-יד Times Supplement Literary) כותב ג'ורג' אורוול כמה קשה היה בימים ההם להראות לעולם את האמת, אפילו חצי ממנה.
באותה התקופה בעל הסולם פעל בכיוון דומה, הוא היה מוציא עיתון "האומה" ובו היה כותב על הבעיות האקטואליות, והקומוניזם היה בין הנושאים. למעשה, בעל הסולם ניסה להציע משטר חדש ולו הוא קרא "קומוניזם אלטרואיסטי". בטענה שהעיתון הוא תעמולה קומוניסטית, השלטונות הבריטיים (אותם הבריטים!) אסרו לפרסמו וכך מנעו מבני-אדם לדעת את האמת. אבל היום, כשהכל ברור לנו וחוכמת הקבלה פתוחה לפנינו אחרי הרבה שנות הסתרה ומוכנה לסייע לנו בפיתרון הבעיות, אולי באמת הגיע הזמן לפעול?

מאת יצחק זוסמן
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם Itzhak Susman

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
4 + 7 =