הקשר בין פרישה מוקדמת לעושר מדומה

למרות שגיל הפרישה לגמלאות עלה ,מתפתחת מגמה של פרישה מוקדמת של עובדים בעיקר מאירגונים גדולים ומבוססים. לפני קבלת ההחלטה לפרוש פרישה מוקדמת חובה עליך לבצע תחשיב שאמור לספק לך את התשובה הכלכלית האם אפשר לפרוש היום או זו בעצם טעות חמורה שיתכן שאין לה תיקון. אם התקבלה החלטהה לפרוש אזיאתה נמצא בצומת בה יהיו לך כספים רבים זמינים ותרגיש עשיר , עצור זה רק " עושר מדומה".

הקשר בין פרישה מוקדמת ל"עושר מדומה"
רקע
למרות שגיל היציאה לגמלאות עלה לאחרונה, הולכת ומתפתחת מגמה במשק של פרישה מוקדמת של עובדים בגילי 55-60.
הפרישה המוקדמת מתאפשרת כי האירגון ממשיך במתן קיצבה מוקטנת מהשכר למשך מספר שנים מוגדר (5-10 שנים) וזה מהווה תמריץ לפרישה.
הפרישה איננה נובעת בהכרח מסיבות בריאות ואו סיבות תיפקוד של העובד באירגונו נהפוך הוא, הפורשים נמצאים בשיא פריחתם עשירים בידע וניסיון שנרכש במשך שנים רבות וחלק אף פונה לקרירה שניה.
מהלך הפרישה הוא מהפך דרמטי בחיי הפורש אישית עבורו ועבור משפחתו,
למעשה יש מהפך כלכלי ומהפך חברתי.
מאמר קצר זה מספק עצות כלכליות לעובד פורש ולעובד ששוקל לפרוש.
"עושר מדומה"
עם הפרישה עומדים לרשות הפורש כספים זמינים במימדים שלא פגש עד אז.
קופת התגמולים, הפיצויים, פדיון ימי מחלה /ימי חופשה וכו".
חובה על הפורש להבין הסכומים הנ"ל ניראים בעיניו עושר אולם זה בעצם
"עושר מדומה", כסף זה חייב להספיק למחיתו עד סוף ימיו ושיאריך בימים ואל לו ליפול לעול על ילדיו.
בבוא העת הוא לא יהיה בסדר העדיפות של ילדיו, לכן לא לפזר את הכספים לא לפזר את "העושר" .
תחשיב כלכלי
טרם קבלת החלטה לפרוש חובה לבצע תחשיב (למי שזקוק יש להעזר ביעוץ מתאים), התשובה שתחשיב זה חייב לספק היא: האם כלכלית אני יכול לפרוש ?
במילים אחרות האם כל המקורות הכספיים שיעמדו לרשותי (פנסיה/תגמולים, פצויים, קרן השתלמות וחסכונות שונים) יספיקו לקיום סביר בעתיד.
בבסיסו של התחשיב מתבצעת הערכה בא בוחנים האם כאשר כל האמצעים הנ"ל מושקעים בתוכניות ובערוצים שונים בשוק ההון, הם אכן מסוגלים להניב תשואה (יש להתבסס על תשואה שמרנית של כ- 4%לשנה ) שמסוגלת לקיים את הצרכים וזאת מבלי לפגוע בקרן, אחרת יש חשש שבגיל מסוים יאזלו האמצעים.
אם התשובה היא לא - הימנע מפרישה מוקדמת , בדוק זאת שוב בעתיד.
עליה בתוחלת החיים
לפני עשרות אלפי שנים תוחלת החיים היתה 20-30 שנה, האדם שעסק בצייד לקיומו הסתכן בעיסוקו, לא היתה כלל רפואה, ניתוחים, תרופות וכו".פציעות פשוטות של היום היו אז מסוכנות משום חשש כבד לזיהום.
מחלות פשוטות של ברי ריפוי היום לא היו כך בעבר על השתלות איברים מיותר לדבר.
מאז ועד היום ההתפתחות ברפואה במדע בטכנולוגיה העלו בהדרגה את תוחלת החיים, והיום קצב העליה הולך ומתחזק.
מדהים לדעת שישראל נמצאת בין 10 המדינות המובילות בעולם באשר לתוחלת החיים , הטכנולוגיה והרפואה מאפשרים הארכת תוחלת החיים ומה שנותר הוא אמצעים כספיים.
אין מנוס מלציין שהרפואה יודעת לתת בריאות לבעלי האמצעים עוד בריאות פירושו עוד שנות חיים..
דוגמא אחת מספקת - מצב בריאותה המצוין וגילה המופלג של מלכת אנגליה ויתרה מזאת אימא שלה עדיין בחיים במצב בריאותי תקין לגילה למרות שחלפה ביעף את גיל ה- 100 לפני מספר שנים!
מסקנות
אנו חיים יותר שנים לאחר גיל הפרישה לגימלאות וצריך לדאוג ליותר מקורות הכנסה לקיום . על אחת כמה וכמה אם הפרישה היא מוקדמת , היינו פחות שנות עבודה למימון הפנסיה ויותר שנות חיים !
בצע תחשיב אים אתה יכול לפרוש מהיבט כלכלי לפני החתימה המחיבת על הפרישה.
שמור על כספך ותכנן את העתיד , היזהר מפני העושר המדומה.


איתן דוידי לתגובות/ שאלות/ הבהרות eitandavidy@gmail.com נייד 054-5713358 הכותב בעל תואר B.A כלכלה מינהל עסקים , השכלה וניסיון בהנדסת תעשיה וניהול. רכש ניסיון רב שנים בניהול מערכות לוגיסטיות/תפעוליות ומערכות שירות, בארץ ובחו"ל בחברה גדולה ומובילה
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם איתן דוידי

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
5 + 8 =