הפצת מאמרים והפקת רווחים מכתיבה ברשת

להוות פלטפורמה/אינדקס לפירסום תכנים
הפצת מאמרים והפקת רווחים מכתיבה ברשת
מאמרים ברשת - יחצנות וכסף
מזה כשנתיים שגל מאמרים שיווקים שותף את ישראל, ממש כמו זה שעבר על הרשת האמריקאית, ברגע שהבינו כל ה'מיני מומחים', את הפוטנציאל שברשת. אותו פוטנציאל מאפשר לנצל טרנדים, נקודות מפגש ורשתות חברתיות כדי להגיע מעמדת אלמוני ל'מיני מומחה' (ואף יותר) בקלות. מה צריך? 1. על מה לכתוב. 2. לדעת לכתוב. 3. לכתוב מקצועי, מעניין, מושך ומפרה.

גם המאמר שלי ישאף להיות כזה והוא בא ללמד אתכם על האופציות השונות העומדות בפניכם לפירסום מאמרים ברשת הישראלית. כדי להבין את הפלטפורמות השונות, עלינו לחלק את האפשרויות העומדות בפנינו ברשת, על פי מטרות ומידת ההשקעה.

בנק המטרות של אתרי מאמרים:

 

 1. להוות פלטפורמה/אינדקס לפירסום תכנים – סעיף זה הוא התשתית לקיומם של אתרי המאמרים. כל אתר שמציג אינדקס נושאים/כותבים וממנו קישורים ודפים המכילים מאמרים של כותבים, מתאים. זה יכול להיות אתר נישה שעוסק בתחום מסויים ומציג מאמרים רלוונטים לתחומו וזה יכול להיות פורום/קהילה שבה מוצגים מאמרי חברי הרשת/קהילה/פורום לרווחת המשתתפים והמבקרים המזדמנים. פעמים רבות עולה השאלה 'האם לא עדיף אתר אישי'? והתשובה היא כן ברוב המקרים, אבל אתרי מאמרים הם לא תחליף (למרות שיש כאלה שמשתמשים בהם כך וזה לגיטימי), אלא השלמה.
 2. להאדיר את שם הכתב/ת – כן, זה לא סוד שאתרי מאמרים נועדו גם ליחצ"ן את הכותב/האתר אותו הכותב/ת מייצגים. סעיף זה פחות תלוי באתר המאמרים ונקבע בעיקר על פי איכות, כמות ורמת התוכן הכתוב שהאתר מציג.
 3. חשיפה – אינדקס מאמרים אמור להוות מקור משיכת תנועה משלל מקורות ובעיקר מנועי חיפוש, מהם מגיעים גולשים עם שאלות רלוונטיות לתשובות שבמאמרים. הכותבים מקבלים חשיפה ממקורות שונים ברשת, בנוסף לחיפה לה זוכה האתר שלהם. גם פה הנטל לא נופל רק על האתר עצמו, אלא גם על התכנים שהוא מאשר להציג בו.

 

תוספות:

 

 1. פירסום סוגי תוכן שונים – אתר מאמרים מפותח, מציג פיצ'רים וסוגי תכנים שונים ומגוונים. תקצירים, הודעות לתקשורות, חוות דעת אישיות וכדומה.
 2. דירוג, תגובות, יצירת קשר – על מנת להפיק את המיטב מהתנועה שנחפשת למאמר, נהנים הכותבים ברוב האתרים של פירסום מאמרים ממערכות דירוג (שמאפשרות לקבל ב'סקר לא מחייב' את חוות הדעת הכללית של הגולשים על התוכן), מערכות תגובות (המאפשרות להציג לגולשים את חוות דעתם של גולשים קודמים על המאמר שמולם) ומערכות יצירת קשר (רלוונטי במיוחד לנותני שירות, קוראים לפעולה והעוסקים בהוראה/סדנאות).
 3. ניהול פרטים אישיים – מכיוון שדף הפרופיל האישי של המשתמש, מהווה 'עמוד מומחה' לגולשים רבים, עליו להיות מנוהל ומעוצב ברמה גבוהה ובשליטת המשתמש/ת.
 4. דרכי הפצת תכנים – ניצול כניסתו של RSS כסטנדרט מקצועי ופרטי נפוץ, אימוץ גאדג'טים, שיתוף מידע קבצים וקישורים (Online Bookmarking Service כדוגמאת דיג, דלישס, Hadash-hot, StumbleUpOn וכדומה).
 5. הפקת רווח כספי – שימוש בטגנולגיות כדי לנתח את תרומת המתשמש היחיד לרווחי האתר והקצאת תגמול עבור פירסום התכנים ו'הצלחתם' או במילים אחרות, לדאוג שהגולש יפיק כסף מכתיבה.

 

התוספות רק הולכות ונערמות, הפיתוחים מאתגרים ומעניינים. אתרי מאמרים רבים עוברים שידרוגים דחופים כדי להמשיך להוות מקור עניין ומוקד משיכה לגולשים, מחפשי מידע, מחפשי מאמרים לשימוש חוזר, מנועי חיפוש וכו'. להלן סקירה בחמישה משפטים על ה'טיימליין' של טרנד מאמרים ברשת הישראלית:

 

 1. לפני כשנתיים נכנסו 'שוונג' לעניין עם השאיפה להציג תמצית כתובה לכל דבר שזז בעולמנו. תמורת הכתיבה, ישלחו לכם מ'שוונג' צ'ק כל חודש, בתנאי שתעברו את המכסה של $10 (הסכום מצטבר ועובר מחודש לחודש). לראשונה, עם גב כלכלי אמיתי (אבי שקד), הציע אתר בארץ (ובעולם), להקצות 10% מרווחי האתר לכותב/ת.
 2. האתר Articles.co.il פתח את שעריו מספר חודשים לאחר מכן כשהוא מהווה פלטפורמה לפירסום מאמרים מקצועיים בלבד. עם הזמן הוסיף 'פאאור יוזרס', דפים אישיים, אשפים ליצירת סינדיקציה (שליפת תכנים בפורמט RSS).
 3. האתר Reader עולה לאוויר בזמן שב Articles.co.il מבינים את הפוטנציאל ופותחים אתר משוכפל ל Articles.co.il רק באנגלית, למשתמשים מחו"ל. האתר Triond עולה לאוויר תוך חיקוי כמעט מושלם של שוונג, תמיכה במספר שפות והפצת תכנים לאתרים ייעודיים.
 4. האתר Idir ושירות המאמרים Article של קליקגו עולים בזה אחר ומציגים מגוון שיטות מוניטציה (הפקת רווח מתנועה באתר) שמתבססות בין היתר על תוכנית שותפים לאתרי ששבש, תוכנית 'מרלין' – המתחרה הלוקאלית של גוגל אדסנס ועוד.
 5. בינואר 2007, עלה לאוויר האתר Israel-Articles.com כפלטפורמה להפצת מאמרים, חוות דעת, הודעות לתקשורת ופוסטים. .לאחר מספר חודשי טסטים, הוסר הלוט לפני כשבועיים מהפרויקט השאפתני – מודל של חלוקת רווח עם כותבי התוכן, 50% לאתר, 50% לכותב/ת.

 

Articles.co.ilבמבחן המציאות:

 

להוות פלטפורמה/אינדקס לפירסום תכנים – בסעיף זה מצטיינים ב Articles. האתר ותיק, ראשוני וחדשני בפעולותיו, משלב מנוע חיפוש מבית גוגל ועוד.

להאדיר את שם הכתב/תArticles הפכו כל כותב מאסיבי למומחה בתחומו, העניקו דפים אישיים  וחיפושים/מיונים על פי הכותבים.

חשיפה – האתר מיוצג היטב במנועי החיפוש השונים ובעיקרם גוגל.

 

פירסום סוגי תוכן שונים – האתר מתמקד במאמרים בלבד.

דירוג, תגובות, יצירת קשר – מערכת דירוג שהייתה בעבר בוטלה. יצירת קשר ותגובות לא מאופשרות.

ניהול פרטים אישיים – כניסה לחשבון המשתמש פותחת אותו בפני עולם רחב של אפשרויות 'קינפוג' של העמוד האישי.

דרכי הפצת תכנים – ב Articles מספקים לכל כותב/ת כתובת RSS 'אישית' המכילה את כל המאמרים שפירסם באתר. כמו כן, לאתר אשף הכנת קוד לשתילה באתרים, כך שבלוגרים, כותבים באתר וסתם אנשים שרוצים להרחיב את האתר שלהם, יכולים לשלוף מאמרים בהגדרת צבע, צורה, כמות ונושא בקלות.

הפקת רווח כספי – הרווח כולו של..... Articles. שוב, כפלטפורמת מאמרים Articles הנו מהמצטיינים והוא עושה מוניטציה לאתר על ידי הצבת פירסומות גוגל אדסנס משלו. אבל Articles לא מאפשר לכותבים להפיק רווח כספי/תגמול עבור הכתיבה עצמה.

 

הערה לגבי Reader: הניתוח של האתר דומה מאד לזה של Articles.co.il מתוקפם היותם זהים בהרבה נקודות. יחד עם זאת, נראה כי ברידר פועל צוות צעיר ודינאמי אשר מניע, משנה ומשדרג את האופציות והאתר לכדי גלישה נוחה יותר, העלאת מאמרים מהירה יותר וכד'. באתר תמצאו אפשרויות תגובה ויצירת קשר, שימוש ב  Online Bookmarking וכד'.

 

Shvoong.comבמבחן המציאות:

 

להוות פלטפורמה/אינדקס לפירסום תכנים – שוונג הינו פלטפורמה לפירסום תקצירים. אין הגדרה ממשית ל'תקציר', אבל בהוראות האתר מודגש כי אין להעתיק חומרים קיימים, אלא לתמצת ו/או לתאר/לחוות דעה.

להאדיר את שם הכתב/ת – בשוונג פיתחו לאחרונה את הדגשת הכותבים שלהם וכיום לכל כותב/ת יש דף אישי הכולל את רשימת המאמרים פרי עטו/ה.

חשיפה – האתר מיוצג היטב במנועי החיפוש השונים ובעיקרם גוגל.

 

פירסום סוגי תוכן שונים – האתר כאמור עוסק במגוון רחב של סוגי תוכן מעצם היותו מוגדר תחת 'תקציר'.

דירוג, תגובות, יצירת קשר – שוונג הציגו מערכת תגובות (ללא עריכה) ודירוג מיומם הראשון, ללא יצירת קשר.

ניהול פרטים אישיים – עמוד הניהול כולל פרמטרים על הכותב/ת וסיכום כלכלי וסטטיסטי של הצפיות במאמרים.

דרכי הפצת תכנים – המאמרים מופיעים באינדקס Shvoong בלבד. יחד עם זאת, מערכת התירגום האוטומטית מאפשרת להעלות תכנים בשפות מסוימות תוך תירגומן בשניות לעשרות שפות נוספות. שוונג תומך בעשרים ושמונה שפות שונות והעלת תוכן באנגלית תהפוך אותו לזמין מידיית כמעט בכל שפה נוספת אחרת שהאתר תומך בה. כמו כן, לכל תחום, תגית ושפה יש כתובת RSS שמאפשרת סינדיקציית תכנים אל אתרים אחרים.

הפקת רווח כספי – שוונג מקצה 10% מרווחי האתר לכותב/ת. ההגדרה העמומה הזו, נועדה לכסות על הצורך להגיש דין וחשבון לכול כותב/ת אודות ביצועיו. בפועל, תקציר מוצלח ב Shvoong עשוי להביא לכם הכנסה של 0.2$ - 5$ בחודש.

 

הערה לגבי Triond: הניתוח של האתר דומה מאד לזה של שוונג עם הבדל מהותי אחד. התכנים שלכם יופצו באתרים ייעודיים לכך, מבית Triond, קרי – אם כתבתם אודות מערכת ההפעלה החדשה של מייקרוסופט, התוכן יופיע באתר המיועד לנושאים טכנולוגים וכד'. כמו כן, טרינוד שוקדים על פיתוחים של העלאת תמונות תמורת תשלום - http://www.picable.com, מתחרה ל StumbleUpOn של eBay בשם WebUpOn ועוד.  

 


Israel-Articles.com
במבחן המציאות:

 

להוות פלטפורמה/אינדקס לפירסום תכנים – האתר מהווה אינדקס של תכנים על פי קטגוריות ומסוגים שונים.

להאדיר את שם הכתב/ת – כרגע, הכותב זוכה לקרדיט וקישור בתחתית המאמר בלבד. בפיתוח: דף אישי הכולל רשימת מאמרים, תיאור הכותב/ת ו/או העסק, רשימת חברים ומאמרים מועדפים, תמיכה בכלי רשת חברתית מלאה.

חשיפה – למרות היותו אתר חדש, האתר זוכה לחשיפה הולכת וגדלה במנועי החיפוש השונים ובעיקרם גוגל.

 

פירסום סוגי תוכן שונים – האתר כאמור עוסק במגוון רחב של סוגי תוכן: חוות דעת, פוסטים, מאמרים מקצועיים, הודעות לתקשורת. כל סוג מתנהג ומופיע בצורה שונה.

דירוג, תגובות, יצירת קשר – באתר מערכת דירוג המשקללת נתוני תנועה, פופולאריות, לחיצות ושיתוף מידע. בכל מאמר ללא כותב/ת רשום, יש אפשרות לתגובה העוברת אישור אנושי ובכל מאמר השייך לכותב/ת רשום, יש טופס פנייה ישירה אל הכותב/ת ו/או העסק.

ניהול פרטים אישיים – עמוד הניהול כולל אפשרות הגדרת סיסמה, הגדרות חשבון גוגל אדסנס, רשימת מאמרים + סטטוסים וסטטיסטיקות.

דרכי הפצת תכנים – המאמרים מופיעים באינדקס האתר. כמו כן, המאמרים מופצים באמצעות כתובות RSS לבלוגים, אתרים, מערכות חברתיות ו-ווידג'טים פרי פיתוח הגולשים. כל מאמר מלווה באופציית שליחה לאתרי Online Bookmarking (דלישס, דיג וכד').

הפקת רווח כספי – כל כותב/ת באתר מקבלים לפחות (יש מסלולים מוגברים) 50% מהרווחים. האתר עובד עם מערכת גוגל אדסנס שמאפשרת לכותב/ת לקבל כספים ישירות מגוגל עבור פירסום בתכנים שלו/ה. כיום, מופיעות 4 יחידות פירסום על כל עמוד תוכן, 2 של האתר, 2 של הכותב/ת.

 

 

לסיכום, ראוי תחילה לציין את האופציה שלא סוקרה פה והיא האפשרות להקים בלוג/אתר לבד, לדאוג לתנועה, להציב פרסומות, לקדם ....או במילים אחרות, כל מי שלא יודע איך לעשות את זה, שיתמקד בהנ"ל.

 

בארץ כאמור אנו עדים להפתחות אתרי מאמרים ובכלל – אתרים המבוססים על תכני גולשים. הטרנד של תכני גולשים הוא שקובע כיום את צורת ואיכות הרשת. כדי לזרז ולהגביר את השתתפות הגולשים באתרים, מודלים עסקיים שונים של שיתוף ברווחים נכנסים לתמונה.

 

האתר Israel-Articles.com מציג לראשונה בעברית (גרסאות עולמיות כבר עוברות טסטים מתקדמים) את הפוטנציאל של להפוך כל מסמך/מאמר למקור הכנסה. גולשים רבים שעשו חודשים ושנים במערכות בלוגים/הפצת תכנים שלא מאפשרות הפקת תגמול עבור הכתיבה עצמה, מוזמנים להכיר את האתר מקרוב, להתעדכן ולהצטרף לרשימת הכותבים/ות המכובדים/ות שבאתר.


אתם מוזמנים לקרוא ולנסות את השירות


דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אינדקס מאמרים

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
5 + 9 =