שירות התשלומים PayPal פייפל וישראל - יש מצב?

האם ישראלים יכולים לעבוד עם שירות התשלומים המקוון - פייפל PayPal?
שירות התשלומים PayPal פייפל וישראל - יש מצב?
לאן דוהר המסחר האלקטרוני בישראל?
קצת הסברים. מה זה PayPal?

PayPal הוא שירות תשלומים מקוון אשר נוסד ב- 1998. השירות הינו תיווך אמין לרכישת מוצרים והעברת כספים באינטרנט בצורה בטוחה ואמינה.
הביטחון לקונים – ע"י הסתרת פרטי כרטיס האשראי שלהם והפרטים האישיים (כך שלא יסתובבו אצל סוחרים מפוקפקים או מטרה להאקרים מתוחכמים). הביטחון למוכרים/סוחרים – סינון הונאות ע"י מערכת הוידוא של חברת PayPal, כך שכל לקוח שמשלם דרך PayPal, עבר סינון קפדני ווידוא כי כרטיס האשראי אותו הזין לרכישות שייך לו.

PayPal יצרה מציאות חדשה של אמינות רכישה באינטרנט, וגרמה באופן ישיר להגברת ולהצלחת המסחר האלקטרוני בעולם.
חברת eBay זיהתה את פוטנציאל החברה עוד בתחילת דרכה ורכשה אותה בשנת 2002, ושילבה אותה בפלטפורמת הסחר של eBay. כך התקבל פתרון טוב למסחר אמין עם הרבה פחות מעשי הונאה. בנוסף, חברת PayPal מציעה ביטוח ללקוחות שלה של עד 2000 דולר במסגרת העסקאות ב- eBay. חברת eBay מדווחת כי כ- 90 אחוז מהעסקאות המבוצעות ב- eBay משולמות ע"י שירות PayPal.
PayPal כמובן, לא עובדת רק עם אתר eBay. כל אתר מכירות המכבד את עצמו (ובוודאי כל אתר מכירות בארה"ב) מאפשר תשלום ע"י PayPal. כך שבתחילת יוני השנה דיווחה החברה על 140 מיליון לקוחות רשומים לשירות שלה.

על מנת לבצע את פעולות העברת הכספים מהקונים למוכרים יש צורך בקשרים פיננסים עם חברות האשראי והבנקים ברחבי העולם. PaypPal יצרה תשתית עם כל אלו בעיקר בארה"ב ובמדינות מערב אירופה, אך בישראל יש מעט מגבלות אשר נזכיר אותם בהמשך.

ממה PayPal מרוויחה??

כמובן שחברת PayPal היא חברה השואפת לרווחים. ההכנסות מגיעות מעמלות שהחברה גובה על כל ההעברה. משלם העמלה הוא תמיד מקבל הכספים (בדרך כלל הסוחר). גובה העמלה עומד על 3.4 אחוז + 30 סנט, והוא משתנה (עד ל- 1.4 אחוז) בהתאם לרמת הסכום החודשי ומיקומך בגלובס.
כך שאנחנו יכולים להיות רגועים, חברת PayPal מרוויחה מיליונים.

כיצד משתמשים בשירות הזה?

פתיחת חשבון ב- PayPal היא די פשוטה. צריך כרטיס אשראי בינלאומי ומחשב. נרשמים ע"י הזנת פרטים + פרטי כרטיס האשראי שלכם, מבצעים ומאשררים הליך וידוא, ויש לכם חשבון בנק לכל דבר. אגב, חברת PayPal מנפיקה כרטיסי Pre Paid וכרטיסי אשראי (כרגע ללקוחות בארה"ב בלבד).
כאשר אנו מעוניינים לרכוש מוצרים מאתר אינטרנט כלשהו, אנו בוחרים באפשרות של תשלום דרך PayPal, משלמים, ומיד כרטיס האשראי שלנו יחויב בסכום – ללא העברת אף פרט על כך למוכר.

מה לגבי PayPal לישראלים?

ישראלים יכולים להירשם לשירות ע"י כרטיסי אשראי בינלאומיים המונפקים ע"י חברות האשראי הישראליות, כך שאנו יכולים לרכוש מוצרים ע"י שירות התשלומים של PayPal.
הבעיה מתחילה כאשר אנו מעוניינים למשוך כספים שהצטברו לזכותנו בחשבון PayPal (לדוגמא: ע"י קבלת כספים ממכירות באתר eBay). רבים מהמוכרים הישראלים רואים בכך חסם משמעותי למסחר ב- eBay.

ישנם מספר פתרונות, אך לפני כן הייתי רוצה לומר דבר מה למנהלי הבנקים בארץ, ולמפקח על הבנקים:
השיטה הטובה, הנוחה והבטוחה ביותר לאזרח ישראלי להעביר את הכספים מ- PayPal לארץ היא ע"י פתיחת חשבון בנק אמריקאי בסניף של בנק ישראלי בארה"ב. לחמשת הבנקים הגדולים בארץ ישנם סניפים בארה"ב.
פניתי באופן ישיר לכל אחד ממנהלי הבנקים הללו על מנת לאפשר לישראלים לפתוח חשבונות בסניפים הללו ברחבי ארה"ב. ע"י כך נוכל להעביר את הכספים כמעט ללא עמלות ובמהירות.
התשובות של הבנקים היו – במקרה הטוב – שעל מנת לפתוח חשבון בארה"ב עליך להפקיד כ- 100 אלף דולר בפיקדון ובמקרה הרע – התעלמות מוחלטת.
אני מבין שהרווחים של הבנקים מפעילות של סוחרים קטנים ב- eBay היא קטנה מאוד וכן לפעמים לא משתלם להם לפתוח חשבונות בארה"ב. אם כן, האם רק פעילות מניבה רווחים גדולים היא חלק מהשירות אותו אנו אמורים לקבל?? אני מוכן להכין תוכנית עסקית המניבה רווחים גם לבנק על מנת לקבל פתרון הגון. נו, מי מרים את הכפפה??

איך אני מעביר כספים שהצטברו לזכותי ב- PayPal לחשבון בנק בארץ?

1. למי שיש (נכון לעכשיו), 100 אלף דולר, מומלץ לפתוח חשבון בנק בסניף של בנק ישראלי בארה"ב (לדוגמא: פועלים או לאומי בניו יורק). כך, העברת הכספים מארה"ב לישראל תעשה בהוראת העברה פשוטה ובעמלה מאוד נמוכה (ולפעמים כלל ללא עמלה).
2. לכל השאר מומלץ לפתוח חשבון בנק בארה"ב בשתי הדרכים הבאות:

א) ע"י נסיעה פיזית לארה"ב, להיכנס עם דרכון לסניף של בנק מקומי (גם סניף ישראלי בארה"ב) ולפתוח חשבון זר. בנק אוף אמריקה וסיטי בנק יקבלו אתכם בזרועות פתוחות כולל כרטיס אשראי בתנאים פשוטים.
ב) ע"י פתיחת חשבון באתר Etrade. ללא צורך בעליות כלשהן, רק מילוי טפסים וצילום דרכון. משיכת הכספים ע"י הפקדת צ'קים עצמיים.

3. רכישת כרטיס Pre Paid ע"י חברה אמריקאית, הטענת הכספים מ- PayPal ומשיכתם מכספומטים בארץ. שיטה זו פחות מומלצת עקב העמלות הגבוהות (משהו כמו 5% לכל משיכה מכספומט).
4. ניתן לקבל צ'ק מ- PayPal על הסכום שבזכות (ולשלוח אותו לכתובת בארה"ב). הפקדת צ'ק מחו"ל בארץ עולה כ- 3 דולר + עמלת חליפין לשער קניה נמוך. אך זה לוקח כשבועיים עד לקבלת השיק (יש צורך בכתובת בארה"ב).
5. העברה ע"י צד שלישי, בעל חשבון בארה"ב (אם בן משפחה או חבר). גם כן פחות מומלץ מסיבות ברורות.

אז מי שבאמת רוצה, אין לו בעיה. הכול שאלה של רצון. אני גם בטוח שאם קהילת המשתמשים הישראלית ב- eBay וב- PayPal תגדל, לבנקים לא תהיה ברירה אלא לתת פתרון לעניין חשבונות הבנק בארה"ב.

אני חייב לציין שכרגע אני מנסה ליצור לובי בכנסת לפתרון הבעיה מול הבנקים. נפגשתי עם נציגי אי ביי ופייפאל בארה"ב באפריל ויוני 2007 על מנת לקדם את הנושא, וכל מה שאני יכול לומר זה שבקרוב מאוד כל הפתרונות הללו לא יהיו נחוצים יותר :)

אני בהחלט אשמח לכתוב על נושאים שאתם מעוניינים בהם.

קישור: קורס eBay

אלי שמעוני, המרכז הישראלי למסחר ב- איביי http://www.ebayhelp.co.il
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

הוספת תגובה / יצירת קשר עם אלי שמעוני

שם מלא: *

אימייל: *
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
11 + 7 =