הגדרה יעילה של מטרה

שיטת ה-NLP מציעה מספר טכניקות לבניית אסטרטגיה להשגת המטרה המיוחלת
הגדרה יעילה של מטרה
שיטת ה-NLP לקביעת יעדי ביניים והגעה לתחנה הסופית
היכולת להגדיר באופן ברור את הרצון שלי, מהווה מרכיב חשוב בהשגת כל מטרה. שיטת ה-NLP מציעה מספר טכניקות לבניית אסטרטגיה להשגת המטרה המיוחלת:


א. הגדירו את מטרתכם בצורה חיובית
תארו מה אתם כן רוצים (במקום מה אינכם רוצים), באיזו התנהגות חדשה תרצו להחליף את ההתנהגות שמפריעה לכם. אני יכולה להתעסק כל הזמן בכך ש"אני לא רוצה לצעוק על ילדיי", אבל השאלה היא מה אני כן רוצה. אולי ארצה להיות סבלנית יותר עם ילדיי ואולי ארצה משהו אחר. כשחושבים על זה מגלים אפשרויות רבות. אם כן, השאלה היא מה ההתנהגות שתרצו לאמץ בסיטואציה הבעייתית ולאיזה מצב תרצו להגיע?

ב. האם המטרה נמצאת בשליטתכם?
אני יכולה להגדיר שרצוני הוא: "שאמי תתמוך בי, בעלי יגלה הבנה גדולה יותר כלפי, הילדים יתחשבו בי ואחותי תעריך אותי", אך למעשה חשיבה כזו עלולה לעצור את התקדמותי, משום שאני מעבירה את השליטה לידיהם של אחרים: אימא, אחות, בעל ילדים וכדומה.
חשוב לזכור, שאין לנו שליטה על אנשים אחרים ועל רגשותיהם, מחשבותיהם ואפילו לא על התנהגותם. כל אלו שייכים אך ורק להם. לכן שימו לב שהמטרה מעוצבת על ידי פעולות שנמצאות בשליטתכם ובאחריותכם.

כמו כן, כדאי שתבררו עם עצמכם אילו משאבים יש לכם, שבעזרתם תוכלו להגשים את המטרה? מהם המשאבים שאתם רוצים לחזק על מנת להשיג את מבוקשכם? מה תוכלו לעשות בעצמכם בכדי להשיג את המטרה ואיזה פעולות תעשו השבוע שיעזרו לכם להתקדם לעבר המטרה שהצבתם לעצמכם.

ג. לעצב את המטרה באופן מדויק בעזרת החושים
בכדי לעצב מטרה מוגדרת היטב, כדאי לרדת לפרטים ככל שניתן. לפעמים אנשים לא משיגים את מטרתם, כיוון שמוחם פשוט לא קולט אותה, פשוטו כמשמעו. כדי להבין צריך לקלוט וקליטה מתבצעת על ידי חמשת החושים. את העולם סביבנו אנו חווים על ידי קליטה חושית של תמונות, צלילים, תחושות, ריחות וטעמים.

מה תהיה ההוכחה עבורכם שהשגתם את מטרתכם? אם אעשה עליכם סרט לאחר שהשגתם את מטרתכם – מה אראה? מה אשמע? ועכשיו – דמיינו, לאחר שהשגתם את מטרתכם: מה תראו, תשמעו, תרגישו, תריחו ותטעמו? איך תחוו את חייכם? אילו פעולות תעשו? מהן המחשבות שחולפות בראשכם המאפשרות לכם לדעת שהמטרה הושגה? איזה דימוי יכול לתאר אתכם במצב הזה?

אם בחרתם להשתמש במילים מופשטות כמו אהבה, סיפוק וכיוצא בזה, כדאי שתבהירו לעצמכם מה משמעות המושג עבורכם, אילו חושים מעורבים ברגש. למשל: "אני רוצה להרגיש אהובה על ידי ילדי - איך אני מרגישה אהובה על ידי ילדי? אני רואה את ילדי מחייכים אלי, שומעת אותם צוחקים כשאנחנו משחקים יחד, מרגישה את חום ורכות החיבוק שלהם, מריחה את ריח של מאכל אהוב שאנו אוכלים יחד". כך אני מבהירה למוח שלי או לתת מודע שלי מה כוונתי במילה אהובה.

ד. התאימו מטרה להקשר
המטרה שעיצבתם לעצמכם היא חלק ממארג חיים שלם. היא תושפע ממערכות היחסים שלכם ותשפיע עליהן. לכן כדאי לבדוק איך מימוש המטרה ישתלב בקשרים הקיימים בחייכם.
למשל, אם אתם רוצים ליהנות יותר ממגע עם ילדיכם, עם מי עוד תרצו ליישם את ההתנהגות החדשה ועם מי לא תרצו בשום אופן להיות יותר במגע.

ה. בידקו אקולוגיה
האקולוגיה של המטרה היא בדיקת מרקם החיים שנוצר עם מימושה. לכן כדאי לבדוק אותה מכל הזוויות האפשריות. לפעמים השגת המטרה עלולה לעמוד בניגוד לערכים בסיסים בחייכם, לכן כדאי לבחור מסלולי פעולה שתואמים לאותם הערכים.
דוגמא אפשרית לכך היא אישה שרוצה להצליח בקריירה, אך פוחדת שהצלחה זו תפגע בתפקודה כאם. מודעות לקונפליקט הזה יכולה לעצב מחדש את המטרה ואפילו למצוא דרכים לשלב אותה בין אותם הערכים שקיימים.

לפעמים, מתגלה שלמצב הנוכחי יש יתרונות רבים, שעשויים להיעלם אם יושג השינוי הרצוי. לכן כדאי לדעת מהם הרווחים שלכם מהמצב הקיים, שבו טרם השגתם את מטרתכם. אולי לא כדאי לכם לוותר עליהם, או שניתן למצוא דרך לשמר את אותם הרווחים בלי התשלום שאתם משלמים כרגע.
ו. כיתבו את המטרה

למילה הכתובה יש כוח רב. הכתיבה מביאה עימה תשומת לב והיערכות. זו הנחיה ברורה היישר לתת מודע.

ז. קביעת יעדי ביניים
חלקו את המטרה שלכם לאבני דרך, וקיבעו לכם יעדי ביניים. יש אולי אנשים החוששים שאבני הדרך האלו יפגעו בגמישות ויסגרו בפניהם אפשרויות, אבל למעשה ההפך הוא הנכון. אבני הדרך גורמות לנו לפעול והן ניתנות לבחינה מחודשת בכל שלב.

לעיתים, עצם הפעולה פותחת בפנינו אפשרויות חדשות ותגליות מפתיעות בנוגע לכישורים וליכולות שלנו. כמו תינוק ששולח ידו לאחוז בשולחן ומגלה, שביכולתו למשוך את עצמו למעלה, כך בהדרגה שלב אחר שלב נלמד לעמוד ולאחר מכן ללכת.
בכל שלב בדרכנו למטרה יפתח בפנינו עולם חדש ומרתק, שיציע לנו שלל אפשרויות חדשות ומלהיבות. בכל שלב, נגלה בעצמנו כוחות שלא ידענו על קיומם.

ד"ר עדי ברן היא מנחה מוסמכת בדמיון מודרך ו-NLP – ברמת Master Practitioner בעלת תואר דוקטור לביולוגיה (Ph.D.) של מכון ויצמן למדע. ומנחת סטודנטים בחוג לפסיכולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה. ליצירת קשר 054-6304047 adibrann1@gmail.com
דירוג:  

הוסיפו ל Facebook Share on Twitter

טוקבקים

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
7 + 10 =